Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Teplá zima zahání zloděje. Vloupání je zatím méně než loni

28.02.2014
Teplá zima zahání zloděje. Vloupání je zatím méně než loni

Foto: NEXT

Popisek: Zloděj, ilustrační foto

KRIMI Nově zveřejněné policejní statistiky za měsíc leden přináší poměrně pozitivní informaci. Start roku 2014 byl v otázce vloupání do obytných objektů mírnější než loni.

Zatímco v roce 2013 proběhlo za leden 1420 vloupání, letos to bylo "jen" 1318. Mezi kraji jsou však výrazné rozdíly - zhoršení situace pocítili především obyvatelé východních Čech a Moravy. Nejvíce vloupání na hlavu bylo opět ve Středočeském kraji, největší škoda na vloupání pak překvapivě v Olomouci.

Výrazný nárůst oproti tomu zažívá jindy klidný Královéhradecký kraj

Oproti loňskému lednu ubylo o 9 % vloupání do bytů a o 16 % vloupání do chat a chalup. Naopak o 1 % pak přibylo vloupání do rodinných domů.

Zatímco v hlavním městě Praze bylo vykradeno o 16,2 % více bytů a o 5% více domů, počet vykradených chat klesl o 19 %. Středočeský kraj, kde situace bývá dlouhodobě nejhorší z celé republiky, naopak překvapil. Počet vloupání do bytů klesl o polovinu, domů o necelé procento a vykradených chat bylo skoro o čtvrtinu méně.

Výrazný nárůst oproti tomu zažívá jindy klidný Královéhradecký kraj (66,7% nárůst vloupání do bytů). Situace je horší než loni také na Vysočině (80% nárůst vloupání do bytů a 82% nárůst vloupání do domů) a tradičně v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Karlovarský kraj se umístil až na 10.místě pomyslného žebříčku.

Zlodějům udělala „škrt přes rozpočet“ teplá zima. Omezení zimních sportů a rekreace na horách zmenšuje příležitosti pro loupení v domech i bytech. A zatímco loni touto dobou byla většina rekreačních objektů zazimovaná, teplé víkendy lákají lidi na chalupy. Přehnaný optimismus však není na místě. Dá se totiž předpokládat, že spolu s případným zhoršením počasí aktivita zlodějů nárazově stoupne – tak jako tomu bylo například loni v dubnu. Pozor by si měli dát zejména majitelé rekreačních objektů a chaty a chalupy prozatím nezabydlovat.

Češi se snaží, ale bezpečnostní zásady často neznají

Proč je situace v České republice o tolik horší než na západ od nás? Respektive, proč Češi stále dávají šanci i amatérským zlodějům? Problémem je především neochota majitelů objektů investovat do jejich zabezpečení.

"Přestože se lidé pomalu naučili rozlišovat kvalitní zabezpečovací mechanismy od těch nekvalitních, zlepšení přichází pomalu," myslí si Lucie Filová ze společnosti TOKOZ, která patří mezi tradiční české výrobce zámků a kování. "Lidé však začínají chápat, že schopnost zdržet zloděje pomocí kvalitního zámku nebo dveří, často rozhodne o škodě, kterou způsobí." Filová upřesňuje, že například zámek 3 bezpečnostní třídy musí v nejslabším místě odolat běžnému kladivu, klíny a dlouhému páčidlu, zámek bezpečnostní třídy 4 dokonce elektrické vrtačce, sekeře, nebo velkému kladivu.

Zlaté pravidlo

"Zpravidla platí, že ani sebelepší ochrana není nepřekonatelná. Je však velký rozdíl mezi zámkem, který zloděj otevře neslyšně během patnácti sekund nebo takovým, do kterého musí čtvrt hodiny bouchat kladivem," zakončuje Filová.

Podle Jana Krupíře, autora edukačního webu Zamcenydum.cz, se musí Češi naučit chránit majetek také uvnitř objektů.

„Zlaté pravidlo pěti minut říká, že majetek, ke kterému se zloděj do pěti minut od vloupání nedostane, je ve většině případů v bezpečí,“ uvádí Krupíř. „Proto nikdy nenechávejte cenný majetek včetně například elektroniky na dobře přístupných místech. Snažte se zlodějům ztížit přístupovou cestu do vašeho domu nebo bytu. Na dveře si pořiďte zámek s olivou, abyste zamykali na noc. Majetek, který nemáte přímo v domě nebo bytě zabezpečte visacími zámky anebo pomocí safety boxů. Škodu na majetku tak v případě vloupání výrazně snížíte.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace