Teplá zima zahání zloděje. Vloupání je zatím méně než loni
28.02.2014
Foto: NEXT
Popisek: Zloděj, ilustrační foto
KRIMI Nově zveřejněné policejní statistiky za měsíc leden přináší poměrně pozitivní informaci. Start roku 2014 byl v otázce vloupání do obytných objektů mírnější než loni.
Zatímco v roce 2013 proběhlo za leden 1420 vloupání, letos to bylo "jen" 1318. Mezi kraji jsou však výrazné rozdíly - zhoršení situace pocítili především obyvatelé východních Čech a Moravy. Nejvíce vloupání na hlavu bylo opět ve Středočeském kraji, největší škoda na vloupání pak překvapivě v Olomouci.
Výrazný nárůst oproti tomu zažívá jindy klidný Královéhradecký kraj
Oproti loňskému lednu ubylo o 9 % vloupání do bytů a o 16 % vloupání do chat a chalup. Naopak o 1 % pak přibylo vloupání do rodinných domů.
Zatímco v hlavním městě Praze bylo vykradeno o 16,2 % více bytů a o 5% více domů, počet vykradených chat klesl o 19 %. Středočeský kraj, kde situace bývá dlouhodobě nejhorší z celé republiky, naopak překvapil. Počet vloupání do bytů klesl o polovinu, domů o necelé procento a vykradených chat bylo skoro o čtvrtinu méně.
Výrazný nárůst oproti tomu zažívá jindy klidný Královéhradecký kraj (66,7% nárůst vloupání do bytů). Situace je horší než loni také na Vysočině (80% nárůst vloupání do bytů a 82% nárůst vloupání do domů) a tradičně v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Karlovarský kraj se umístil až na 10.místě pomyslného žebříčku.
Zlodějům udělala „škrt přes rozpočet“ teplá zima. Omezení zimních sportů a rekreace na horách zmenšuje příležitosti pro loupení v domech i bytech. A zatímco loni touto dobou byla většina rekreačních objektů zazimovaná, teplé víkendy lákají lidi na chalupy. Přehnaný optimismus však není na místě. Dá se totiž předpokládat, že spolu s případným zhoršením počasí aktivita zlodějů nárazově stoupne – tak jako tomu bylo například loni v dubnu. Pozor by si měli dát zejména majitelé rekreačních objektů a chaty a chalupy prozatím nezabydlovat.
Češi se snaží, ale bezpečnostní zásady často neznají
Proč je situace v České republice o tolik horší než na západ od nás? Respektive, proč Češi stále dávají šanci i amatérským zlodějům? Problémem je především neochota majitelů objektů investovat do jejich zabezpečení.
"Přestože se lidé pomalu naučili rozlišovat kvalitní zabezpečovací mechanismy od těch nekvalitních, zlepšení přichází pomalu," myslí si Lucie Filová ze společnosti TOKOZ, která patří mezi tradiční české výrobce zámků a kování. "Lidé však začínají chápat, že schopnost zdržet zloděje pomocí kvalitního zámku nebo dveří, často rozhodne o škodě, kterou způsobí." Filová upřesňuje, že například zámek 3 bezpečnostní třídy musí v nejslabším místě odolat běžnému kladivu, klíny a dlouhému páčidlu, zámek bezpečnostní třídy 4 dokonce elektrické vrtačce, sekeře, nebo velkému kladivu.
Zlaté pravidlo
"Zpravidla platí, že ani sebelepší ochrana není nepřekonatelná. Je však velký rozdíl mezi zámkem, který zloděj otevře neslyšně během patnácti sekund nebo takovým, do kterého musí čtvrt hodiny bouchat kladivem," zakončuje Filová.
Podle Jana Krupíře, autora edukačního webu Zamcenydum.cz, se musí Češi naučit chránit majetek také uvnitř objektů.
„Zlaté pravidlo pěti minut říká, že majetek, ke kterému se zloděj do pěti minut od vloupání nedostane, je ve většině případů v bezpečí,“ uvádí Krupíř. „Proto nikdy nenechávejte cenný majetek včetně například elektroniky na dobře přístupných místech. Snažte se zlodějům ztížit přístupovou cestu do vašeho domu nebo bytu. Na dveře si pořiďte zámek s olivou, abyste zamykali na noc. Majetek, který nemáte přímo v domě nebo bytě zabezpečte visacími zámky anebo pomocí safety boxů. Škodu na majetku tak v případě vloupání výrazně snížíte.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh
Vložil: Redaktor KL