Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Víme, kolik Čechů platí za sex. Budete se divit

16.02.2014
Víme, kolik Čechů platí za sex. Budete se divit

Autor: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Z nejnovějšího výzkumu agentury SANEP vyplývá, že zákonem by prostituci povolilo 65,8 % respondentů. Zcela zakázat by se měla prostituce dle názoru 15,9 % dotázaných, prostituci by ponechalo ve stávajícím stavu 6,2 % dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace. Průzkum proběhl v souvislosti s tím, že Poslanecká sněmovna se bude již poněkolikáté zabývat problematikou nejstaršího řemesla, respektive návrhem zákona o regulaci prostituce.

S návrhem zákona, podle něhož by lehké ženy a muži mohli vykonávat svoji dosud nelegální a nezdaněnou činnost na základě žádosti úřadu o povolení k této činnosti a rovněž by také museli platit daně z příjmů a chodit na zdravotní prohlídky, pak v souhrnu souhlasí 72,2 % respondentů.

Legalizace prostituce, kterou vnímá jako velký problém ČR v souhrnu 52,4 % dotázaných, je dle názoru 57,3 % respondentů jednou z možností, jak se s tímto nejstarším řemeslem vypořádat ve prospěch státní kasy a jak tuto činnost regulovat.

Na druhé straně pouze čtvrtina dotázaných (25,3 %) se domnívá, že by zdanění příjmu registrovaných prostitutek bylo výrazným posílením příjmů státního rozpočtu. Většinové volání po regulaci a tedy legalizaci prostituce nepochybně souvisí i s většinově přijímaným názorem, že prostituci nelze zcela vymýtit, s čímž souhlasí v souhrnu 92,5 % dotázaných.

Téměř 7 % obyvatel si někdy koupilo sex

K využití služeb prostitutek nebo prostitutů se přiznává 6,9 % dotázaných, a to výhradně mužů, což činí neuvěřitelné číslo cca 350 tisíc! Za zajímavé pak lze označit zjištění, že v souhrnu 5,1 % dotázaných, a to naopak zejména žen, někdy uvažovalo o tom, že se ze své finanční tísně můžete dostat tím, že budete vykonávat prostituci.

Společnost SANEP se domnívá, že výsledky jejího průzkumu lze interpretovat jako odmítavý postoj veřejnosti k pokryteckému chování úřadů, ale i celé společnosti k nelegální činnosti, o níž všichni vědí, že existuje a funguje, a to v podstatě naprosto běžně a dostupně. I přesto, že si většina veřejnosti nedělá iluze o tom, že by legalizace prostituce byla nějakým zásadním přínosem pro státní kasu, je většinový požadavek na legalizaci nejstaršího řemesla, které je fenoménem provázejícím lidstvo napříč celou jeho historií, racionálním požadavkem na legalizaci, kontrolu a daňovou zodpovědnost u prostituce stejně, jako je tomu u všech ostatních činností.

Exkluzivní průzkum byl proveden ve dnech 3. – 9. 2. 2014 na vybrané skupině 7.512 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-70 let.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace