Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pojistné podvody v karlovarském kraji klesly o 40%

20.01.2014
Pojistné podvody v karlovarském kraji klesly o 40%

Autor: Oldřich Szaban

Popisek: Oheň, ilustrační foto

KRIMI Detektivové České pojišťovny odhalili v roce 2013 v Karlovarském kraji pojistné podvody ve výši 11,6 milionu Kč, což je o 7,8 milionu korun méně než v roce 2012. Karlovarský kraj si tak udržel své místo v dolním konci tabulky i letos. V celé republice byly přitom loni odhaleny pojistné podvody za 437 milionů korun.

Zatímco před rokem 2012 se objem odhalených pojistných podvodů držel pod hranicí 400 milionů korun, poslední dva roky tuto hranici výrazně přesáhl. V porovnání s rokem 2005 jde o téměř 95% nárůst.

Nejčastěji se klienti snaží pojišťovny obelhávat v oblasti autopojištění a dále pak v případě odpovědnostního a životního pojištění. Zajímavostí uplynulého roku je, že ačkoliv Českou republiku zasáhly rozsáhlé povodně i vichřice, lidé tyto přírodní kalamity zneužívali k podvodům podstatně méně, než bylo obvyklé v minulosti,“ říká Jaromír Kaděra, ředitel útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny.

Nejvíce se podvádí v Praze! Největší podíl na objemu odhalených pojistných podvodů má již dlouhodobě hlavní město Praha. Důvodem je jednak velikost sídla a také působení větších organizovaných skupin. V Praze vloni detektivové České pojišťovny zachránili o 23,4 milionu korun více než v roce 2012. K nárůstu podvodné činnosti však došlo i v dalších regionech – nejvíce ve Středočeském a Ústeckém kraji. „K meziročnímu nárůstu objemu odhalených pojistných podvodů vloni došlo hned v devíti ze čtrnácti krajů České republiky. Dokonce 85% nárůst jsme pak zaznamenali v rámci Ústeckého kraje. Zatímco v roce 2012 zde byly odhaleny pojistné podvody ve výši 15,4 milionu Kč, vloni zde naši detektivové odhalili pojistné podvody za 28,5 milionu Kč,“ dodává Jaromír Kaděra. Naopak nejméně podvádějí lidé ve Zlínském kraji, na Vysočině a v Olomouckém kraji.

Dopravní nehody fingovali ve velkém. Podezřelá dopravní nehoda z listopadu 2013 potvrdila skutečnost, že se na pojistné podvody v oblasti pojištění motorových vozidel stále specializují organizované skupiny. Jedna taková využívala i tzv. „bílé koně“.  A právě jeden z těchto „bílých koní“ seděl za volantem v případě fingované havárie Fordu Mondeo. Nesrovnalosti v otázce vlastnictví automobilu, z jehož povinného ručení byla hrazena škoda na automobilu poškozeného, nakonec dovedla detektivy České pojišťovny a Policii ČR ke skupině pachatelů pojistných podvodů. Řidič Fordu Mondeo byl totiž napojen na tuto organizovanou skupinu a za úplatu poskytoval své osobní údaje potřebné pro uzavření povinného ručení. Dnes jsou pro trestný čin pojistného podvodu stíháni nejen viník, ale také poškozený v této domnělé dopravní nehodě. I u něj totiž byly prokázány vazby na skupinu pachatelů organizované trestné činnosti.

Například požár, který zachvátil budovu kravína v areálu zemědělské firmy, na první pohled napáchal jasné škody v odhadované výši 500 tisíc korun. Policie ČR si vyžádala fotodokumentaci, kterou pořídil likvidátor České pojišťovny během prohlídky na místě nehody po uhašení. Sama totiž disponovala záběry z průběhu hašení požáru a právě porovnáním obou sad fotografií byly zjištěny zásadní rozdíly a rozpory ve stavu objektu před požárem. Jeho střecha byla totiž v momentě, kdy ji zachvátily plameny, ve výrazně horší kondici, než uváděla zemědělská firma. Bezprostředně po požáru pak bylo s místem škody události rovněž manipulováno tak, aby nebylo zřejmé, že střecha byla ve vysoce havarijním stavu. Je tedy jasné, že ze strany zemědělské firmy šlo o účelové navýšení celkové škody. Zemědělské společnosti byla tedy vyplacena pouze skutečně vzniklá škoda, která byla o více než 400 tisíc korun nižší, než jakou si firma původně nárokovala.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh, v koši určitě neskončí! Na vaše unikátní zážitky čekáme na , do předmětu napište Příběh.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace