Domorodci.cz: Měl zákaz vstoupit na radnici. Dnes je starostou
07.03.2013
Konstruktér, milovník kaktusů a v první řadě starosta města Krásna. Všechny tyto přívlastky mají jednoho společného jmenovatele a tím je Miroslav Kirejev, který působí jako hlavní politický představitel města už druhým rokem.
Kariéra strojaře
Miroslav Kirejev se vyučil v oboru strojního zámečnictví. Po vojně studoval na loketské průmyslovce, rovněž složil několik státních zkoušek ze svařování. Vynikal také jako samostatný konstruktér v oboru strojní a elektro. Roku 1997 však nastal kariérní zlom. „Zvítězil jsem ve výběrovém řízení na vedoucího výroby pro soukromou německou firmu ve věznici v Horním Slavkově. Propadl jsem sítem až na dno z 27 uchazečů. Uplynulo ale několik týdnů a kvůli špatným pracovním podmínkám nastavených od majitele firmy mě práce přestala vyhovovat. Náhoda tomu chtěla, že zrovna v té době vězeňská služba vyhlásila konkurs na dozorce. Takže se ze mě stal bachař,“ usmívá se Kirejev, který měl v tu dobu na starosti oddělení vazby. V uniformě působil celých 9 let. Pak následovala práce na personálním oddělení věznice. „Tady jsem byl dva roky, ale protože jsem se nepohodl s vedením, dalším krokem byl návrat k svému původnímu řemeslu. Odešel jsem proto do soukromé firmy inženýra Nádeníčka v Krásně, do dílny na svařování. Přestože tato práce byla tou ideální, pověřil mě majitel firmy vedením oddělení konstrukce a technologie ve firmě (příprava výroby),“ vzpomíná krásenský starosta.
Vstup na radnici
Dnes již bývalá starostka, Lenka Sidorjaková hledala za svého působení na tamější radnici koordinátora pro veřejně prospěšné práce. Tím se stal právě Kirejev. „Bohužel, což ale samozřejmě nebyla pravda, měla pocit, že jí jdu po krku. Za nedlouho jsem tak dostal písemné upozornění na možnost výpovědi. Vysvětlil jsem jí, že podle zákoníku práce musí napsat i důvod, který neuvedla. Přesto jsem to tehdy stvrdil svým podpisem. Za dva dny přišla znovu. Co jsem konkrétně provedl, mi nesdělila. Vyjela na mě, že ji nemám co poučovat. I přes všechna vysvětlování jsem dostal výpověď a zákaz vstupu na radnici. Na to samozřejmě neměla právo,“ vysvětluje starosta. Po tomto incidentu si řekl, že nastal správný čas na sestavení své vlastní kandidátky do zastupitelstva města. Štěstí, náhoda, ale možná i osud tomu chtěly, že dostal o 25 hlasů více než jeho rivalka a stal se tak starostou Krásna.
Obálka naditá penězi
„Začátky byly krušné. Jen pár dnů po nástupu do funkce za mnou přišel jakýsi „kravaťák“. Vytáhl na mě obálku naditou penězi se slovy, že by chtěl, aby to na radnici fungovalo jako za mé předchůdkyně. Vyrazil jsem ho. Za týden přišel další. Mluvil něco o zakázkách, a že přesně v tom duchu by chtěl pokračovat. Nesnesu úplatky, korupci, a vůbec tyhle praktiky, takže ve mně „bouchly saze“ a i jeho jsem nekompromisně vyrazil ze dveří,“ dodává Kirejev.
V současnosti je atmosféra na poli krásenské politiky stejně napjatá jako na počátku nástupu Miroslava Kirejeva do funkce. Na radnici proběhly už 4 audity a sám starosta je obviněný kvůli údajně předražené zakázce na střechu radnice. „Toto obvinění má ale politický kontext, což samozřejmě nemá nic společného s realitou. Sidorjaková mi vyčítá, že si na radnici dělám, co chci a že zastupitelé o zakázce na střechu radnice vůbec nehlasovali. To samozřejmě není vůbec pravda, protože výběrová komise vybrala firmu, která odpovídala podmínkám výzvy, a zastupitelstvo tak už nemuselo o vítězi hlasovat,“ brání se Kirejev. Dále dodává, že všechny audity proběhly bez zjištění závažných nedostatků.
Organizační problémy podle něj na radnici nejsou, spíše jde o finanční závazky z minulosti. „Hýřilo se tu rozpočtem na „x“ desítek let dopředu. Plánovalo se utratit cca šedesát miliónů za nerealizovatelné zakázky, přitom náš rozpočet je zhruba deset až jedenáct miliónů. Z toho ovšem pouze nepatrná část jsou finance použitelné pro rozvoj města. Když předával funkci tehdejší starosta Wied nastoupivší starostce Sidorjakové, tak nechal přes milion v městské pokladně k dobru. Po paní Sidorjakové jsem já převzal „kasu“ ve stavu mínus 3,8 miliónů korun v závazcích. Utrácely se tu obrovské částky za nesmyslné projekty a další peníze se utratit ještě měly, viz mateřská školka za 40 miliónů pro šedesát dětí. Z tohoto záměru naštěstí sešlo“ říká Kirejev, který věří, že vyostřená situace na poli financí a obecně politiky v Krásně se uklidní.
Milovník kaktusů.
Kromě rodiny mu ve zvládání obtížného starostovského povolání plného stresu pomáhá ojedinělý koníček. Jak již bylo řečeno, Miroslav Kirejev není pouze politikem, ale taktéž milovníkem kaktusů. Těch má ve svém skleníku několik stovek a nedělá mu problém si za nimi zajet klidně i na druhý konec světa. „Letos na jaře jsem byl v Mexiku, což je Mekka všech kaktusářů. Nic jsem si sice nedovezl, je to všechno pod CITESem (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, pozn. autora), ale už jenom zážitek to všechno vidět byl neuvěřitelný,“ uzavírá starosta, kterého po všech životních peripetiích stále neopustil zdravý rozum a úsměv na tváři.
(zdroj: domorodci.cz)