Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je dobře, že naše zdravotnictví jde do kopru, aspoň se vrátíme k bylinkářství a zdánlivě vymýceným nemocem. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.04.2024
Je dobře, že naše zdravotnictví jde do kopru, aspoň se vrátíme k bylinkářství a zdánlivě vymýceným nemocem. Komentář Štěpána Chába

Foto: Wikimedia Commons / volné dílo

Popisek: Lenin v závěrečné fázi syfilitidy, v pohraničí nás jiný osud nejspíš nečeká

Na Karlovarsku na nedostatek pediatrů vyrazili s cepy a sudlicemi. Prostě si založili očkovací centrum pro děti, které nemají pediatra. „Jedinečný projekt očkovacího centra zajistí očkování dětem, které nemají svého pediatra,“ jásal v titulku tiskové zprávy Karlovarský kraj. A hanba ho nefackovala. České zdravotnictví po třiceti letech svobody a prosperity. Pediatři nejsou. Naše řešení? Jen pokrčíme rameny.

Mám rád českou zemi, voda tu hučí po lučinách, bory už pravda po skalinách moc nešumí, sežral nám je kůrovec následovaný harvestorem, a i ty sady pošly na úbytě, protože nám je vyjedla konkurence z Polska, takže jara květ se skví, proti tomu nic, ale v sadech už aby ho člověk hledal za pomoci soukromé detektivní kanceláře. Zemský ráj se nám vlastně odstěhoval někam za humna a ne a ne ho najít a zahnat zpátky do ohrádky České republiky. Ale přesto tu stále máme aspoň tu vodu hučící po skalinách. A to se počítá (no dobře, platíme ji Veolii, naše vlastně není, ale hučí pro nás pořád dobře, to nemohu říct).

V zemském ráji a právě v té vodě hučící jde najít spoustu pijavic. My tu v lučinách máme jednu hučící vodu. Liščí potok se jmenuje. Vine se mezi vesnicemi a lučinami, jako kdyby z hymny opisoval a na patologii ho šetrně vyňali z jinak odumírajícího, smrtným rozkladem nabobtnalého břicha České republiky. Nabere u nás vodu a šup s ní do Německa. No a je plný pijavic. Četl jsem, že jsou dobré v lékařském odvětví. Staletí se používaly na všemožné problémy od horečky přes záněty nebo při častých mdlobách. My na okraji republiky, v pohraničí, takové moderní metody lékařské vědy 16. století rádi znovu objevíme. Stejně jako ti z Karlovarska.

Po nadšených slovech opěvujících založení centra karlovarský hejtman Petr Kulhánek promluvil o číslech u pediatrů neregistrovaných dětí. „Podle odhadů nemá v kraji zhruba 13 procent dětí svého praktického lékaře. Nejedná se však o přesné číslo, pojišťovny, které jsou odpovědné za zajištění zdravotních služeb, totiž tyto informace krajům neposkytují.“ Tak už 13 procent a více. To je pěkné číslo. Kdy dorazí taková novota i k nám do Ústeckého kraje? I tady nám pediatři spolu se stomatology stárnou a odcházejí buďto na odpočinek penzijní, nebo ten věčný. I tady se bude očkovat bez znalosti zdravotního stavu dítěte, anamnézy jeho rodiny, bez znalosti jeho zdravotní karty a možných negativních účinků?

Popíšu střet s českým zdravotnictvím na vlastní kůži. Nedostatek zubařů je v našem kraji stále obludný. Při potřebě jeho služeb zjistíte, že není. Nejdřív se udivíte, pak nevěřícně obvoláváte stávající ordinace a ptáte se, zda vás vezmou. Pak už se neptáte, ale žadoníte, snažíte se jim zaplakat do telefonu. Nic, nevezmou vás. Mají beznadějně plno. A tak se obrátíte na pojišťovnu, která má, jak správně řekl hejtman Kulhánek, na starost dostupnost zdravotních služeb. Tam už nežadoníte, ale po chvilce chladně zdvořilého tónu začnete vyhrožovat a lát operátorům do té nejhorší svoloči v republice. Opět, ničeho se nedovoláte. Je to marné, je to marné. Pak zkrátka rezignujete.

Karlovarský kraj rezignoval velmi kuriózně. Založil své „samoobslužné“ očkovací centrum, kde dítě nebude mít svou kartu, očkující osoba (bůhví, kdo to bude) nebude o dítěti vědět nic. Prostě jen nabodnout a vykopnout. Stížnosti se pak řeší na lampárně.

Jen by stát mohl lidu obecnému a obecně prospěšnému povolit trochu ruce. Nedávat na bylinné přípravky embargo toho, že se na ně nesmí napsat, co léčí, protože neléčí, jak tvrdí oficiální stanovisko. Aby si zanícený občan bez dostupné lékařské péče mohl také sám pomoci, nezanítit se přes míru. Když jsem byl ve fázi před rezignací na jakoukoliv snahu domoci se zubaře, objednal jsem si z e-shopu plombu a taková ta kovová udělátka na upevňování plomby. S jakou mě hnali. Prý když nemám zubařské oprávnění, nesmím si ani sám plombu nakoupit. Pomoc svépomocí zapovězena, ale stomatolog nedoručen.

Za chvíli bude „samoobslužné“ zdravotnictví všude krom Prahy a Brna. Karlovarský kraj jen vypustil první vlaštovku. Třicet let po revoluci a jak krásně se nám to tu rozpadá. Chlapci a děvčata u kormidel by si za to měli rozdat nějaké medaile a napsat si do legislativy tučnější výsluhy. Za takovou péči, s jakou obyvatele našeho zemského ráje z výprodeje té základní péče zbavili.

Aneb jak se zpívá v Cimrmanovi proti trudomyslnosti:

„Tam, kde hy-, tam, kde hy-, kde hynuli vlci,

tam, kde hy-, tam, kde hy-, kde hynuli vlci,

tam, kde hy-, tam, kde hy-, kde hynuli sobi,

Čech se přizpůsobil, Čech se přizpůsobil.“

Zdroj: Karlovarský kraj

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb