Je ti teploučko, děvenko? Komentář Štěpána Chába
komentář
18.03.2022
Foto: Se svolení Jany Mračkové Vildumetzové
Popisek: Jana Mračková Vildumetzová
Jana Mračková Vildumetzová napsala na svém facebookovém profilu moc hezká slova. Pochválila vládu za to, jak příkladně se zajímá o dění na Ukrajině a jak tamní dění řeší. Pak dodala, že v Chebu právě obyvatelům stoupla cena za teplo. A to dost zásadním způsobem.
„Ve městě Cheb stoupnou lidem od dubna měsíční zálohy za dodávky tepla o cca 3-4 tisíce korun. 1 GJ jde z 540 Kč na 2255 Kč, a to už je opravdu mazec,“ napsala Vildumetzová. A má pravdu, mazec to skutečně je.
V únoru už se ceny v Chebu zvedaly. K únorovému zvyšování cen přičinila poznámku iDnes: „Z původní částky 490 korun, která platila loni, zaplatí od 1. února odběratelé částku 852 korun na gigajoule, což s daní představuje pro koncové odběratele v Chebu částku přes 937 korun.“ Už v tu dobu se v Chebu naříkalo, co teprve teď. Mírný rozpor v uváděných cenách mě zaujal, ale nevyvedl z konceptu.
Měsíc se s měsícem sešel, máme březen a ze společnosti starající se o teplo v Chebu už zní fanfáry. Bude se zase zvyšovat cena. A to na sumu avizovanou poslankyní Mračkovou Vildumetzovou. Server EnergyHub, který potvrdil Vildumetzové informaci, k tomu uvedl: „Firma, kterou z poloviny vlastní město Cheb a německá společnost Gelsenwasser AG, mimořádně vysoké zdražení zdůvodňuje situací na trhu s plynem, který zdražuje ještě rychleji, než se dalo čekat. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Běžná domácnost tak za teplo nyní zaplatí od 3100 do 4000 korun měsíčně, uvádí firma.“ Vítejte v zajímavých časech.
Na CNN Prima News premiér Fiala pravil, že opatření jsou nastavena tak, aby Česká republika zvládla i situaci, kdy by Rusko zastavilo dodávky plynu. A s pohledem upřeným na Cheb se ptám – patří mezi ta opatření i donucení obyvatel České republiky nosit doma oteplováky a sněhule a smrdět, protože jedna koupačka ve vaně by rodinu stála podobně, jako výlet na Kokořín? Ono to tak trochu vypadá.
„Jsme připraveni ve spolupráci s jinými evropskými státy dodávky plynu, kdyby je Rusko výrazně omezilo nebo zastavilo, nějakým způsobem nahradit. Evropská komise udělala řadu předběžných dohod s jinými zeměmi, které jsou schopny pomoct," uvedl předseda vlády pro CNN Prima News. Hledal jsem, hledal, ale informaci, že by Rusko zavřelo kohoutky s plynem, jsem nenašel. Pročpak je premiéru země ukradené naříkání poddaných, když se jim násobí sumy za služby, bez kterých se nedá obejít?
„Ze zkušenosti přitom vím, že představa, že si senioři půjdou stoupnout do fronty na úřad práce a potupně budou žádat o příspěvek na bydlení, je naivní a to jsem to napsala ještě slušně. Lidi, kteří celý život poctivě pracovali, si mají jít teď stoupnout do fronty a pokorně čekat na příspěvek? Ne, to opravdu nepůjdou. Je to pod jejich důstojnost a já to chápu. Mimo jiné i proto, že od ministrů slyší falešná prohlášení, že tyto příspěvky zatěžují státní rozpočet. A tak to většinou končí tak, že na zaplacení účtů používají své celoživotní úspory, za které chtěli v penzi třeba cestovat, chodit za kulturou, podpořit vnoučata,“ napsala poslankyně Vildumetzová.
A co mladé rodiny? Pamatuju si vlastní začátky. Takové zdražení by nám okamžitě zlámalo vaz. Dostali bychom se do takových obtíží, ze kterých by bylo zatěžko vybřednout. A asistence státu? Ta je a byla tradičně jen motivační, symbolická. A je to tak v pořádku… v běžných časech. Jenže nejsou běžné časy.

Vložil: Štěpán Cháb