Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Motivační rozpuštění peněz na obnovu. Spálit by je bylo rozumnější. Komentář Štěpána Chába

komentář 20.01.2022
Motivační rozpuštění peněz na obnovu. Spálit by je bylo rozumnější. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Uhlí. To je to, oč běží.

Evropská unie tlačí všechny členské státy, aby se co nejrychleji zbavovaly uhlí. Na oplátku nabízí peníze na obnovu nejpostiženějších krajů a oblastí. U nás to jsou Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj, kde se pomalu uzavírají uhelné doly a přichází nová doba. Na Karlovarsku půjdou peníze do věru zajímavých projektů, které nemají s obnovou nic společného. Alespoň mi to tak připadá.

V rámci odchodu od uhlí přijdou o práci tisíce a tisíce lidí. A to ve třech nejchudších a exekucemi nejvíc trápených krajích České republiky. Jaký bude dopad? Další chudnutí kraje, propadání se do existenčních potíží tamních obyvatel, migrace z krajů. Tomu mají zabránit peníze na obnovu, které vytáhla z kapes daňových poplatníků Evropská unie a přepošle je, mimo jiných, do tří postižených krajů naší republiky. Pomůžou? Mám pocit, že nemnohým ano, mnohým ovšem nikoliv. Na všechny tři kraje půjde 40 miliard korun na sedm let. 

Pro ten příklad se podívejme do Karlovarského kraje, který poslední vyrukoval s předběžnými plány, co s šesti miliardami, které mu z fondu připadnou. Odhlédněme protentokrát od skutečnosti, že šest miliard kompenzace za zlikvidování stamiliardového uhelného byznysu, kdy o práci přijdou tisíce lidí, se rovná prakticky výsměchu kolonii, které se taková almužna zasílá. 

„U nás jsou uhelné regiony odkázány jen na tzv. EU Just Transition Fund, který je směšný a fakticky nespravedlivý. Pro ČR EU JTF nabízí za 7 let pouze mizerných 40 miliard korun. Zatímco jen roční obraty našich uhelných firem, z nichž mnoho stovek milionů zůstává v podobě mezd a zakázek v regionech, byly také 40 miliard. Opakuji, každý rok 40 miliard oproti 40 miliard za 7 let. Na jednání odškodnění firem za ztrátu 60 % hodnoty kvůli vynucenému zkrácení životnosti u nás ještě ani nedošlo,“ řekl prezident Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu a viceprezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner na první tripartitě s novou vládou.

Co má Karlovarský kraj v plánu z fondu financovat? Až 500 milionů by mohlo získat Karlovarské inovační centrum. Nádherný název institutu, který je pro běžného uživatele Karlovarského kraje k neužití. Dostanete padáka, protože vaše na uhelný průmysl napojená práce prostě skončí? Chcete si třeba zařídit truhlářskou dílnu? Karlovarské inovační centrum vám nepomůže v ničem. Můžete od něj dostat takzvaný kreativní voucher, kdy vám smluvní ‘kreativec‘ navrhne logo vaší živnosti. Pomohlo? Nebo vám může dát inovační voucher. S ním můžete zadat pobídku v nějakém výzkumném ústavu, aby pro vás vyzkoumali nějakou vámi vybájenou technologickou inovaci. K čemu, když chce člověk přežít a rychle si založit běžné truhlářství a získat zakázky, aby rodina měla na jídlo? Co z toho má horník, který právě dostal výpověď z rozhodnutí unie?

Dobrá, pak Karlovarské inovační centrum nabízí asistenční voucher. Ten už bude k ruce člověku, který si chce v panice zachránit rodinný rozpočet? Zapomeňte. „Zpracování projektové žádosti o podporu do relevantní výzvy dotačních programů na národní či evropské úrovni, zpracování odborných studií, analýz, průzkumu trhu, rešerší, mapování, marketingového průzkumu, expertních posudků, jiné analytické a koncepční práce, zpracování studie proveditelnosti, analýzy nákladů a výnosů (cost benefit analýza) atp.“ Píše se ve vysvětlivkách k asistenčnímu voucheru. Takže další pro propuštěného horníka úplně zbytečná záležitost.

K čemu tedy bude horníkovi Karlovarské inovační centrum? K ničemu. Jen pro zlost. Projde se aulou budovy, podívá se do tváří těch spokojených darmojedů, kteří Karlovarské inovační centrum plní svou existencí a zlostně odkráčí na pracák.

Ne, nemusí na pracák, ještě tu bude Vl:aštovka z Aše. Ta si podle předběžných plánů má z šestimiliardové částky na obnovu odhryznout 165 milionů. Co tam najde propuštěný horník? Prý ho tam budou motivovat k podnikatelské odvaze. Motivovaný horník je daleko odvážnější a daleko odvážněji si zaskočí půjčit do banky na svoji nejistou truhlářskou dílnu. A že mu banka na založení nepůjčí, protože je bez práce? Tak to je potřeba propuštěného horníka motivovat ještě víc. Proto ty peníze pro darmojedy z Vl:aštovky.

Další peníze z fondu pro Karlovarský kraj jdou na obnovu Střední uměleckoprůmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech. Což je bohulibé, ale o to se má starat kraj průběžně ze svého běžného rozpočtu, ne na to dávat peníze z fondu obnovy. Propuštěnému horníkovi to nepomůže. Další projekty se týkají tradičního lázeňství, revitalizace okolí jezera Medard po ukončení těžby či opravy Horského hotelu Klínovec.

A mně to nedá a zas a znovu se ptám – kde v tom všem je ten propuštěný horník, který nemá práci, v bance mu na rozjetí vlastního byznysu nepůjčí, doma mu začíná hlady kničet rodina, exekutoři se slétávají na zbytky jeho majetku a kolem si papaláši rozdávají horentní sumy, které měly jít na prevenci toho, aby se nedostal právě do takové situace? Jaké on z toho má výhody? To se má jít utopit do jezera Medard, jehož okolí bude revitalizované k nepoznání (a mělo být revitalizované z běžného rozpočtu kraje)? Nebo se má oběsit na futrech nově opraveného Horského hotelu Klínovec (který měl být opravený z běžného rozpočtu kraje)? Případně se má upálit v hipsterských centrech Vl:aštovka a Karlovarské inovační centrum? Kde je ta pomoc přímo jemu? Právě přišel rozhodnutím politiků o práci. A s ním tisíce dalších lidí.

Peníze na obnovu po kobercovém náletu unijní politiky je třeba soustředit přímo do podpory lidí a zaměstnanosti. Ne do pitomých motivačních center a start-upových hipsteřin. Při kraji má vzniknout komise, kam může propuštěný horník přijít a říct – mám nápad, nemám na něj peníze – komise pak posoudí jeho nápad, vloží do něj kapitál a rok mu bude k ruce, aby svůj byznys mohl rozjet a dovést ho k prosperitě. Takhle se podpoří ekonomika kraje, zamezí se migraci z kraje, a podrží se lidé. Ti obyčejní, co podržet potřebují, nikoliv ti, kteří se začnou na jejich chudnutí přiživovat. A že by to bylo moc práce? Je jednodušší poslat půl miliardy na úplně zbytečný projekt? No jistě že to je jednodušší, ale nikomu to nepomůže.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb