Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Znásilnění na Karlovarsku a zasévání xenofobie. Komentář Štěpána Chába

komentář 03.01.2022
Znásilnění na Karlovarsku a zasévání xenofobie. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Česká policie násilníka chytila

Do Karlových Varů se dostavil afghánský migrant z Německa, těžce pobodal jednu ženu, druhou pak znásilnil. Policie pachatele zadržela a teď je plná prohlášení, že věc je v šetření a že další informace nejsou k dispozici. Jan Čulík ze serveru Britské listy označil zprávu za xenofobní. Politici k věci zatvrzele mlčí. Vyjádření by mohl poskytnout veřejnosti ministr vnitra Vít Rakušan, který zodpovídá za vnitřní bezpečnost republiky. Na svém facebookovém profilu ovšem jen děkoval všem obětavým kolem covidu. A přemlouval k očkování.

Stala se mi taková podivná věc. Po přečtení zprávy o pobodání a znásilnění to se mnou nehnulo. Tak nějak nevědomky jsem nad tím mávl rukou. Jen další zbytečné násilí. Zvykneme si? Mně se to na chvíli stalo. Z letargie mě probudil až šéfredaktor Britských listů Jan Čulík svou poznámkou na Twitteru, kde odkaz na článek z iRozhlasu o zločinech migranta na Karlovarsku okomentoval velmi úderně: „Výborně! Xenofobie!“ A ve své zvrácené logice má Jan Čulík samozřejmě pravdu. Pokud je v článku uvedena etnicita a původ pachatele, vede to k vyvolání nenávisti vůči všem lidem této etnicity. A tudíž by se o etnicitě a původu nemělo mluvit. Ale nemělo by se o ní mluvit, když výsledek je značně nejistý?

 

Protože pokud použijeme Čulíkovu logiku, zakážeme si diskusi o přínosu i dopadech masové migrace do našich zemí z hodnotově zcela odlišných společností. Důsledkem pak jsou ústupky a povinná slepota, která každou diskusi o problémech s migranty označí už dopředu za xenofobní, a, jak můžeme vidět dle naší snaživé justice, často se sáhne i k potrestání nesouhlasného a kritického hlasu. Nesouhlasný a kritický hlas je označen za dezinformační, je onálepkovaný xenofobií, je zařazen kamsi do análů podobných hurá spolků, jako jsou Čeští elfové, kteří si vedou seznamy nepohodlných už z podstaty své existence.

Zločiny afghánského migranta v Karlových Varech je potřeba vnést do veřejné diskuse, protože nyní jsme se ocitli v situaci, kdy většina vlády je nakloněna k tomu naskočit do vlaku migrační politiky, kterou už šest let předvádí Západ. Ve vládě jsou STAN, Piráti, KDU-ČSL a TOP 09, kteří veřejně deklarují a deklarovali, že by se Česká republika měla připojit k mezinárodní ‚solidaritě‘ s uprchlíky. Proti nim stojí jen ODS, která je ovšem v odmítání migrace vlažná, a z pozice premiéra Petra Fialy se zdá, že bude velmi nerozhodná. Takže reálně hrozí, že kroky vlády povedou k tomu, že se do migrační politiky Bruselu vesele zapojíme. A pak ano, pak už otupíme, protože těch násilných zločinů bude příliš. Nebo se zavedou západoevropská pravidla, kdy se píše jen o těch nejkřiklavějších, nějaké rozpárání břicha nožem bude jen marginálie, nad kterou média i politici mávnou rukou.

Diskuse je proto potřeba. Rozhodně ji nesmíme už z podstaty diskuse označit za xenofobii, protože tím jakoukoliv výměnu názorů zničíme. Masová migrace z naprosto nesourodých společností je riziková. V mnoha ohledech i nebezpečná. A musíme o tom mluvit. Nesmíme o tom mlčet. Protože se promlčíme do problémů.

Pokud chceme integrovat příchozí, musíme začít s nimi, nikoliv se sebou. Je hezké a milé, že jim povolíme stavět mešity, že jim západní města povolují vyřvávání muezzinů před modlitbou k Allahovi…, ale neznamená to, že neustále ustupuje hostitelská země? A přizpůsobuje se příchozím? A to i s vědomím, že jejich kultura a náboženství vycházejí z naprosto odlišných hodnot, které jsou s těmi našimi nespojitelné?

A zásadní problém – nenarazíme časem na fakt, že na příchozí z oněch nesourodých společností hledíme jako na lidi, kteří mají stejné hodnoty jako my? Jenže oni je nemají. Nemají. Stačí se podívat na Afghánistán po útěku armád NATO. Co se stalo? Občanská válka, kdy lidé už po dvaceti letech zavážení demokracií nechtěli totalitní Tálibán? Ani náhodou. Afghánistánu a jeho lidem se ulevilo. Jen pár západními výhodami zhýčkaných afghánských plaček na sociálních sítích se dovolávalo návratu západních hodnot (kvůli své předchozí kolaboraci se Západem?). Naprostá většina Afghánců se s nadšením vrátila do lůna totalitního náboženství a jeho na absurdním machismu postavené politice.

Zavážet Evropu, která je postavená na demokracii, lidských právech a svobodě, lidmi, kteří demokracii, lidská práva a svobodu považují za slabost, je krátkozraké a do budoucna to Evropě připravuje živnou půdu pro rozsáhlé společenské požáry. Ti lidé sem neutíkají a s vděkem nepřijímají naši pohostinost. Jezdí sem s přesvědčením, že na to mají nárok. Samozřejmě že ne všichni, abychom ukojili Čulíkovu logiku, mnozí se do společnosti zapojí a pomáhají ji budovat. Ale diskuse je namístě, protože my musíme uvážit, jestli výhody těch mnoha, kteří pomohou a zapojí se, jsou větší, než nevýhody těch, kteří si zaskotačí v Karlových Varech.

A i tady musíme vést v patrnosti, že ač mnozí migranti mohou být liberální a svobodomyslní, zásadní roli v jejich další integraci budou hrát konzervativní migranti, kteří zakládají v hostitelském státu separátní společnost. A víme, jak to chodí – mlčící většina si myslí svoje, ale plní agendu té aktivní menšiny. Už jen tím, že mlčí. Konzervativní muslimové tlačí ty liberální do mlčení stejně jako radikální Jan Čulík se snaží tlačit českou společnost do mlčení. Protože na jakoukoliv diskusi nalepí označení – XENOFOBIE.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb