Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výdělečné oddělit, prodělečné nechat na daňovém poplatníkovi. Českou poštu se právě chystají rozkrást. Komentář Štěpána Chába

komentář 30.11.2021
Výdělečné oddělit, prodělečné nechat na daňovém poplatníkovi. Českou poštu se právě chystají rozkrást. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Česká pošta, obzvláště v chudých krajích, jako je kupříkladu Karlovarský kraj, jediné spojení s civilizací

Česká pošta se chystá navázat úzkou spolupráci se soukromými dopravci u balíkové služby, která poště vydělává tři miliardy ročně. Nenazývá to ovšem privatizací, ale restrukturalizací. Ač je to faktická privatizace, přiznejme si. Ta znamená, že peníze za služby přestanou chodit do kapsy státnímu podniku (čímž se uleví daňovému poplatníkovi), ale přesunou se do soukromých kapes (čímž se přitíží daňovému poplatníkovi).

Česká pošta ponechá státní kase jen listovní služby a přidružené přeprodeje plyšáků krtečka, pastelek a mnohde určitě už i pečiva a zeleniny. To znamená, že Česká pošta zůstane jen nekonečnou jámou na přijímání peněz ze státního rozpočtu a kapitulovala na jakoukoliv snahu udělat z molocha podnik s vyrovnaným, ne-li rovnou plusovým rozpočtem. Není možná. Sešly se největší hlavy pošty, Českého telekomunikačního úřadu i Ministerstva vnitra a usnesly se, že nejvíc poště pomohou, když z ní sejmou tíži jediného skutečně výdělečného segmentu, tedy balíkové služby. A kolik z rozvozu balíků Česká pošta má? Tři miliardy. Tři miliardy předané do soukromých rukou.

Principy péče řádného hospodáře jdou, jak je zvykem, stranou. Představme si to na pěkném ilustračním příkladu. Jmenuji se R. Knap (podobnost jména se jménem generálního velkovezíra České pošty čistě náhodná) a jsem správce státní pily. Co mi vydělává? Když prodávám prkna. Ale abych mohl prodávat prkna, musím je vyrobit. Pokud budu moudrý R. Knap, restrukturalizuji své podnikání v následujícím schématu – vše, co je ztrátové, deleguji na své zaměstnance, vše, co je výdělečné, převedu na konkurenční služby. To znamená jediné, svým zaměstnancům milostivě dovolím, aby nastartovali komunistickou revoluci a o náklady se rozdělili, výdělky pak srdnatě zkapitalizuji a převedu restrukturalizací někam bokem. A je to spravedlivé, promyšlené a v rámci mého vlastní zkrapování pily (České pošty) nikdo netratí. Krom všech, tedy, kteří si restrukturalizací nepřišli k jediné výdělečné části mé pily, tedy k prodeji prken.

A já měl pocit, že takhle se byznys nedělá. Dobře, jinak, ten státní byznys se tak nejspíš dělá. Polikvidovat nebo předat do velkokapitalistovy údržby funkční, a to nefunkční a prodělečné ponechat těm, kteří to ze zákona platit musí, tedy daňovým poplatníkům. Také máte radost, že budete každým nákupem, tedy každým odevzdáním desátku, platit na dobré nápady České pošty a přidružených brigád kapitalistické práce? Podobná situace je s vodovody a pitnou vodou. Zisky si sebraly soukromé společnosti, například francouzská Veolia, a náklady na údržbu celé vodovodní sítě se nechaly na státu, potažmo na městech a obcích. Byznys snů, tohleto. Naprosto proti logice a zdravému rozumu, tedy hezky po našem, jak to máme rádi.

Nebylo by fajn udělat z výdělečné části pošty, tedy z balíkové služby, základ pro rozvoj České pošty jako celku? A od toho se odrazit? Mít ten základ? Nepředávat ho do spřátelených soukromých rukou, ale vytvořit efektivní a konkurenceschopnou službu? My, daňoví poplatníci, rádi přispějeme na dominantně se rozvíjející státní podnik, který přestane vyrábět ideologicky pokřivené duhové balíčky, ale vrhne se do rozvíjení svých služeb. Už pan Knap jedná s německým PPL, nebo s německým DHL? Že bychom jim, podobně jako Veolii, předali tři miliardy výdělku za balíkové služby?

Neodpustím si ještě poznámku k připomínce předsedkyně ČTÚ Hany Továrkové. Ta s apokalyptickou vizí v očích pravila, že v Číně, no vezměte si to, v Číně už dopravují zásilky drony. A že Česká pošta by neměla lenivět u prorezlých poštovních aut, ale chystat se na novou dobu. Dovolím si učinit jistou nepřístojnost a použiju citoslovce vyjádřené bezhlavým mlácením do klávesnice: „ł~Đ‘`ø|↓€[ø↓“ a to s poznámkou – do psího štěknutí, vytáhněte už tu hlavu z vlastních zadků a přestaňte si hrát na pokrytce. Normálně řekněte – právě vám likvidujeme poštu, tak držte huby, tady se začínají točit miliardy. V náš, ne ve váš prospěch – a přestaňte kvákat o Číně a 21. století, když jste svým konáním ještě nevystrčili nos z 19. století a svým založením z 90. let minulého století. Rozkrádání by se nemělo říkat restrukturalizace, stejně jako se mu nemělo zažít slovo privatizace.

 

Vložil: Štěpán Cháb