Nývltovi: Co dělat, když nás obec nechce připojit k vodovodu. Vaše dopisy
28.10.2021
Foto: Pixabay
Popisek: Přivedeme vodu, ale když to dává smysl
Na redakčním e-mailu se nám objevil velmi konkrétní dotaz na problém připojení k obecnímu vodovodu v osadě nedaleko obce. Obec opakované připojení odmítá. Je za tím šikana? Mají všichni obyvatelé na připojení právo? Ale začněme dotazem rodiny Nývltových.
„Více než 30 let bydlíme v osadě Šemnice U Mostu v Karlovarském kraji, kde nás místní obecní úřad neustále odmítá připojit na obecní vodovod,“ píší Nývltovi. „Dlouhodobě jsou zde problémy s dodávkou pitné vody pro některé zde trvale žijící obyvatele a i pro nás. Obecní úřad v Šemnici nás prostě nechce na obecní vodovod napojit. Jak prosím máme postupovat a na koho se máme obrátit, abychom tento problém z obcí vyřešili a mohli se konečně dočkat pitné vody?“ ptají se Nývltovi.
Tohle k tomu praví legislativa v podání advokátní kanceláře Davida Záhumentského: „Obce jako vlastníci a provozovatelé vodovodů a kanalizací musí dbát na dodržování zákona o vodovodech a kanalizacích a nemohou bez právního důvodu odepřít připojení ke stávající infrastruktuře, pokud tomu nebrání kapacitní a technické možnosti. Zde je potřeba mít na paměti, že podle § 33 odst. 3 písm. a) zákona o vodovodech a kanalizacích se právnická nebo podnikající fyzická osoba se jako vlastník vodovodu nebo kanalizace nebo jako provozovatel dopustí přestupku tím, že neumožní připojení na vodovod nebo kanalizaci podle § 8 odst. 5. Za tento přestupek je možné uložit pokutu až do 200 tisíc Kč.“
Jak se k tomu postavit? Neumožnění připojení k vodovodu nebo kanalizaci je dané zákonem. Ale i v něm je výjimka. Pokud to dovolují technické možnosti. Já bydlím dál od obce a to navíc za kopcem. Na samotě u lesa, dalo by se říct. Veřejný vodovod samozřejmě připojený nemáme, protože k nám není přivedená přípojka. Obec by tak musela, kdybych hodně nadával, vybudovat infrastrukturu, což by ji přišlo na desítky milionů. Udělá to kvůli jednomu domu? Jistě, je to její povinnost, můžeme namítnout. Ale bylo by něco takového pochopitelné? Má se obec kvůli mně neúměrně zadlužit na dlouhé roky dopředu, protože chci veřejný vodovod? Nedává to smysl. Smysl dává – sám se starej, když to nejde, požádej o pomoc. Což v mé situaci znamenalo vyčistit a obnovit stávající studnu. Kdyby u domu nestála stará, musel bych si nechat studnu vykopat. Případně nechat udělat vrt.
Což, z mého pohledu, vyjde nepoměrně levněji. Počáteční investice je sice mnohdy nepěkná, ale ve srovnání s tím, že obecní vodu musí člověk každý měsíc platit a při každoročním vyúčtování se bát nedoplatku? Jasné výhody jsou na straně studny nebo vrtu.
|
Vložil: Štěpán Cháb