Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Milostivé léto a nemilosrdný zbytek volebního období. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.10.2021
Milostivé léto a nemilosrdný zbytek volebního období. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Karlovarský kraj patří mezi nejchudší a exekucemi také nejvíce postižený kraj republiky. Udělá s tím nastupující vláda něco? Nebo potáhneme dál, močálem černým, neohlížeje se na oběti?

Z říše předvolebního přetlačování přišli lidovci s návrhem takzvaného Milostivého léta. To odpustí poplatky spojené s vymáháním dluhů, které dlužníkům vznikly vůči státu. Nejčastěji třeba u neuhrazení odpadů nebo u jízdy načerno. Vstřícné gesto? Jasně, gesto, které se může týkat až 200 tisíc exekucí. Co zbytek? Dojde ke zlepšení? Tam už se začínáme zakoktávat a hledat výmluvy.

Milostivé léto je fajn nápad. Pokud jste před lety jeli načerno, čapl vás revizor a vyměřil patřičnou pokutu, kterou jste nezaplatili, mohla se pokuta kolem tisícovky rozrůst o poplatky exekutorům a právníkům a bůh ví komu ještě. Ve výsledku se tisícovka po takovém zchroupání exekučními mechanismy mohla vyšplhat na desítky tisíc. Což je naprosto, naprosto absurdní, zhovadilé, likvidační a nedůstojné a jedná se o jednu z největších legislativních ostud naší republiky.

Lidovci s podporou končící vlády prosadili milostivé léto. Přibližně 200 tisíc takových exekucí tak může být ukončeno tím, že stíhaný (jak jinak nazvat člověka, který dluží reálně tisícovku, ale dluh mu s posvěcením státu narostl na desítky tisíc) napíše svému exekutorovi, kde po něm bude chtít vyčíslení původního dluhu (to znamená potvrzení o skutečné výši vymáhané částky, tedy ve výši původní pokuty za jízdu načerno), ten je povinen mu odpovědět. Od 28. října po tři měsíce pak může stíhaný pokutu uhradit, k ní uhradit správní poplatek pro exekutora ve výši 900,- a zbavit se tak dluhu navždy. Moc hezké. Exekutoři samozřejmě neeticky s hubou mastnou brblají, ale snad to i tak proběhne. Ale co ti ostatní? Je lidovecké milostivé léto první vlaštovkou, která konečně vnese do našeho exekučního systému trochu lidskosti? Netěšme se.

Jde totiž o přístup stran budoucí vlády. ODS je v tomto ohledu velmi svérázná. A zásadová. A vydělávající. „Dá se očekávat střet kolem tématu exekucí a insolvencí, protože je to velký byznys. Střetne se ODS, která velmi často hlasovala proti zásadním systémovým změnám, se Starosty a Piráty, kteří se naopak o významné změny dlouhodobě zasazovali,“ řekl pro Deník N Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení. „Očekávám, že si ODS prosadí svou, ideově i díky tomu, že jsou tam lidé provázaní s byznysem s exekucemi,“ dodal.

Přičemž poslední věta pana Hábla je naprosto odpudivá. ODS si prosadí svou, protože její lidi jsou s byznysem exekucí provázaní. Takže nás čeká co? Zbavíme se ostudné legislativy, která prakticky bere člověku lidská práva a dělá z něj ustrašenou šedou myš na okraji společnosti, ze které nemá reálnou šanci nikdy vylézt? Protože v tom mají Piráti pravdu. Je-li někdo v šedé ekonomice, a tam kvůli exekuci být musí, stát na tom tratí mnohem víc, než získá. Na druhou stranu konkrétní lidé z ODS napojení na exekuční byznys na tom získají ve výsledku mnohem víc, takže jim to může být ukradené.

Nebo dojde k rozumnému rozvolnění exekucí, které zkrotí exekuční byznys a dá šanci odsouzeným stát se zase jen dlužníky, kteří mají reálnou šanci za důstojných podmínek svůj závazek splatit? Protože pokud nás čekají další čtyři roky exekučního byznysu, nemyslí to tam v té Strakovce nikdy a nikdo vážně. Prostě jde o byznys. Což, samozřejmě, platí i o právě dosluhující vládě Andreje Babiše, která s tím také udělala kulové. Jen několik kosmetických změn. To není byznys s chudobou, to je byznys s bídou a s vytvářením bídy. Nechápu, a jsem zcela ohromen, že takový systém stále funguje. Přitom lidských práv tu má každý plná mluvidla, ale když jde o jejich uplatňování tam, kde by se uplatňovat skutečně měla, tichý byznys drtící kosti jede dál. Bez zakoktání. A bez námitek.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb