Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I Johnny Depp má, překvapivě, smoking. A Ethan Hawke super boty. Poslední červený koberec, Vary skončily. Ať žije 56. ročník MFF

29.08.2021
I Johnny Depp má, překvapivě, smoking. A Ethan Hawke super boty. Poslední červený koberec, Vary skončily. Ať žije 56. ročník MFF

Foto: KVIFF (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Johnny Depp dorazil na slavnostní zakončení se zpožděním, že by hledal v útrobách svých mnoha kufrů smoking?

O největší rozruch se na závěr festivalu postaral nepochybně Johnny Depp, který prozradil redaktorce Práva super lichotivou věc. Když se jí povedlo ulovit hvězdu na jedinou krátkou otázku, jak se mu ve Varech líbí, odpověděl: „Chtěl bych tu žít.“ O největším kocourovi letošních Varů už jsme psali, zbývá se zmínit ještě o jedné hvězdě, která je – neprávem – opomenutá a v Deppově záři se tak trochu ztratila. A to si Ethan Hawke nezaslouží.

Poslední z letošních KVIFF Talks, což je tradiční festivalová beseda, patřila americkému herci, scenáristovi, spisovateli a režisérovi Ethanu Hawkeovi.

 

Vezměme to pěkně od začátku, od čtvrtečního Ethanova příjezdu. Očividně si fanoušci, kteří dorazili pro autogram, připravili nějakou fotku z filmu, a zde Ethan Hawke se zájmem kouká, který jeho film si vybrali.

Hned na začátek se ho moderátor, britský novinář Neil Young (moderátoři se střídají, s Deppem třeba hovořil ředitel festivalu Karel Och), zeptal na spolupráci s českým rodákem, ceněným dramatikem Tomem Stoppardem. „Bylo mi přes třicet a dostával jsem se do fáze určitého životního rozčarování. A pak jsem potkal Toma, který je tak laskavý, duchaplný a myslí v mnoha vrstvách, že jste nadšení, jen když ho pozorujete,“ svěřil se Hawke a dodal, že jeho cestu k české kultuře otevřely na střední škole knihy Milana Kundery. Proč zrovna na v Británii žijícího Stopparda přišla řeč? Protože Ethan Hawke (spolu s dalšími hvězdami, Jennifer Ehle, Joshem Hamiltonem a Amy Irving) hrál ve scénickém triptychu The Coast of Utopia, jejímž tématem je Rusko 19. století. Mimochodem, Stoppard je Sir, rodným jménem Tomáš Straussler, moravského židovského původu. Pak ale již přišla řeč na film.

 

Filmy, které hvězdy uvedou, vybírají samy, Ethan Hawke si zvolil snímek Zoufalství a naděje, kde hraje kněze

Společnost mrtvých básníků

Debata se stočila na film Společnost mrtvých básníků, který Hawka v roce 1989 proslavil. Zahrál si zde s velkými hvězdami Robinem Williamsem a Normanem Lloydem. „Když byl Robin s někým v místnosti, vždy nějak vnitřně poznal, kdo ho nemá rád. Ať už to byl kdokoli, tak tomu konkrétnímu člověku pak adresoval všechny své vtípky a všechnu svou energii,“ vzpomínal Hawke na setkání se slavným hercem a komikem.

„Míval ve zvyku takhle vtipkovat přímo na place. Což mne v osmnácti neuvěřitelně iritovalo. Hrozně jsem se totiž tehdy soustředil a snažil nevypadnout z role. Odešel jsem zrovna ze školy, studoval Stanislavského a další teorie. Neustále jsem tedy na place uvažoval, jaká bude další scéna, na co moje postava právě myslí, jaké jsou její motivace... A on do toho všeho jen vtipkoval. Takže logicky všechny tyhle fórky mířil přímo na mne. A nepřestával. Čím víc mi to vadilo, tím víc materiálu na mne samozřejmě měl. Já se přitom jen bál, že to pokazím a že nejsem dost dobrý.“

 

Ethan Hawke přichází na KVIFF Talks

Podobně zásadní prý bylo i setkání s Normanem Lloydem, hereckou legendou, která si zahrála pod Alfredem Hitchockem či Charliem Chaplinem. „Jednou za mnou přišel a říká: Uvědomuješ si, že právě teď získáváš ty největší životní zkušenosti? Já mu to nějak odkýval a on: Opravdu, tohle budeš za padesát let vyprávět na filmových festivalech. Budou se tě ptát právě na tyhle chvíle. Zapamatuj si je a ber to vážně. A pak mi vyprávěl, že se ho celý život ptají na zkušenosti s režisérem Orsonem Wellesem. Bylo to od něj tehdy skutečně prorocké,“ zkonstatoval Ethan Hawke. Neil Young se ho vyptal i na hraní po boku Jacka Lemmona ve filmu Táta nebo psa ve filmu Bílý tesák. „Když jste na festivalu na focení se psem, hned pochopíte, kdo přesně jste. Naučí vás to pokoru. Pokud bych někdy učil herectví, určitě bych uspořádal i lekci se zvířetem,“ zavtipkoval herec.

 

Mluvilo se i o Linklaterově trilogii ´Before´ a házení žabek na rybníku, což údajně umí americký režisér natočit tak dokonale, že divák realitu prý vnímá jako filmový trik

Mimochodem, ten film Petera Weira z roku 1989 je pořád dobrý, Robin Williams famózní a Ethan Hawke z té party teenagerů asi jediný, kdo udělal ´velkou kariéru´ - byť se to tehdy spíše čekalo od Roberta Seana Leonarda (mimochodem, Ethanova kámoše), kterého známe jako doktora Wilsona ze seriálu Dr House, anebo Joshe Charlese. Ten, stejně jako Leonard, uvízl v televizních projektech, u nás jsme ho viděli jako Willa Gardnera z The Good Wife.

Cena prezidenta festivalu

55. ročník karlovarského festivalu, kam Ethan Hawke zamířil se snímkem Paula Schradera Zoufalství a naděje, ocenil herce Cenou prezidenta MFF Karlovy Vary (spolu s naším Janem Svěrákem). „Snažím se žít současností,“ řekl Hawke na KFIFF Talks k blížícímu ocenění. „Když se moc zaobíráte minulostí, přináší to aroganci, protože zapomínáte na ty, kteří vám tehdy k úspěchu pomohli. A když se moc zabýváte budoucností, přináší to jen strach. V přítomnosti býváme nejvíce lidští. Mám proto rád filmové festivaly, je to jediné místo, kde se filmy nerozdělují podle žebříčku na Rotten Tomatoes či podle finančního zisku. Jsme tu spolu a užíváme si umění,“ vyzdvihl.

 

Kvádro celkem běžné (snímek z příchodu na slavnostní zakončení), ale moc pěkné boty, nemyslíte?

Což doplnil, když si na závěr slavnostního zakončení přišel pro svou Cenu prezidenta: „Je velká pocta tu být s vámi. Když jsem se ptal Richarda Linklatera, co ví o tomto festivalu, řekl mi, že to, co ho odděluje od těch ostatních, je publikum, které opravdu miluje film. I já jsem to tu viděl a cítil. Česká komunita je inteligentní a inspirovala mě jako umělce,“ zalichotil publiku.

Kdo vyhrál?

Cen bylo, jako vždy, uděleno více, tu hlavní, Křišťálový Glóbus, si odnesl režisér Stefan Arsenijević za film Strahinja. O něm se na stránkách KVIFF píše:  „Strahinja a jeho žena Ababuo opustili Ghanu s vidinou lepšího života v Evropě. Místo na jejím západě, ve vysněném Německu, však skončili v Srbsku, kam byli deportováni. Strahinja si začal budovat kariéru v místním fotbalovém klubu, Ababuo, profesí herečka, nemá možnost realizace a její frustrace narůstá. Když jednoho dne Ababuo zmizí, Strahinja se ji vydává hledat… Inspirací k příběhu dvou afrických migrantů se stala středověká poéma Strahinja Banović, o srbském šlechtici hledajícím svou unesenou ženu. V režijně suverénně uchopeném snímku předkládá Stefan Arsenijević divákům průzračně čistý, humanisticky laděný příběh o potřebě najít své místo ve světě a o lásce, jejíž nejhlubší důkaz může být ten nejbolestivější.“ Ostatní ceny najdete ZDE. Nu a Vary skončily, ať žijí Vary: 56. MFF Karlovy Vary se uskuteční od 1. července do 9. července 2022.

 

S prezidentem a jeho cenou, mimochodem velmi šikovnou věcičkou - potřebuje-li Jiří Bartoška někomu něco věnovat bez poroty...

 

Vložil: Anička Vančová