Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sir Michael Caine představil film, o kterém se nesmí psát, a zúčastnil se tajného promítání, kam se skoro nikdo nedostal. Festivalová reflexe Viktora Horáka

26.08.2021
Sir Michael Caine představil film, o kterém se nesmí psát, a zúčastnil se tajného promítání, kam se skoro nikdo nedostal. Festivalová reflexe Viktora Horáka

Foto: KVIFF (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Michael Caine přijíždí před hotel Thermal

FOTO Nejočekávanější hvězdou zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech byl britský herec Sir Michael Caine. Do západočeského lázeňského města si přijel převzít Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Karlovarský festival si tak odškrtl další filmovou legendu.

Robert De Niro, Uma Thurman, Ben Kingsley, Leonardo Di Caprio, Michael Douglas, Harvey Keitel, Robert Redford, Antonio Banderas, Scarlett Johansson nebo Richard Gere a řada dalších filmových hvězd ve Varech. Během letošního 55. ročníku MFF KV se k nim přidal i sir Michael Caine. Osmaosmdesátiletý anglický herec se proslavil nezapomenutelnými rolemi jako komorník Arthur v Nolanově batmanovské trilogii Temný rytíř, woody-allenovský romantik ve filmu Hana a její sestry (náležitě oceněný Oscarem) nebo v romantickém dramatu Pravidla moštárny, za což také dostal Oscara za vedlejší roli. Hrál ve více než 160 filmech různých žánrů včetně ikonické lupičské lovestory Loupež po italsku nebo dobrodružného eposu Muž, který chtěl být králem legendárního režiséra Johna Hustona. Neméně zajímavým filmem je Mládí - melancholické přemítání o životních hodnotách od italského režiséra Paula Sorrentina. Film se v roce 2015 promítal na karlovarském festivalu ve Velkém sále hotelu Thermal.

 

Někteří přihlížející před hotelem Thermal kvůli dobrému výhledu čekají přes dvě hodiny. Foto Viktor Horák

Letos ve Velkém sále mistr osobně uvedl film Bestsellery kanadské režisérky Liny Roessler. Britský gentleman s nezaměnitelným londýnským akcentem se nám brzy představí na plátnech kin v koprodukčním historickém velkofilmu Jan Žižka v režii Petra Jákla.

Tuto hereckou legendu jste mohli potkat během prvních festivalových dnů. V pátek 21. srpna dorazil na zahájení MFF Karlovy Vary, kde po zahajovacím večeru převzal ocenění od prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. V doprovodu své manželky Shakiry ztěžka vystoupil z festivalové limuzíny, pomáhal si holí a za pomoci asistenta pozdravil karlovarské návštěvníky.

 

Festivaloví návštěvníci netrpělivě očekávají festivalové limuzíny s hosty. Foto Viktor Horák

Stovky lidí už mezi třetí a čtvrtou odpoledne netrpělivě očekávaly před Thermalem první hvězdy festivalu. Vedle Jitky Čvančarové, Hany Vágnerové, Marthy Issové nebo režiséra zahajovacího filmu Zátopek Davida Ondříčka přijel i Caine s manželkou. Po červeném koberci se nám prošel tradičně moderátor Marek Eben, herec a prezident festivalu Jiří Bartoška a další herečtí bardi jako Bolek Polívka nebo Miroslav Donutil. Všichni mizí v útrobách Velkého sálu, který je mekkou festivalových návštěvníků a středobodem Varů během těch pár letních dnů, kdy se město stává místem filmů, hvězd a večírků.

Nejtěžší cena? Ta z Varů

Po pátečním zahajovacím ceremoniálu byl Sir Michael Caine oceněn Křišťálovým glóbem a sklidil dlouhý potlesk ve stoje. Na hereckém bardovi je vidět už stáří a po červeném koberci se procházel pomalu a opatrně. Přesto jakmile se ocitl na jevišti, tak sršel komentáře - mnohdy až  na hranici patosu. „Musím se ohlédnout za svým životem, protože tohle je cena za celoživotní přínos. Když jsem začínal, byl jsem nikdo, přišel jsem odnikud a samozřejmě jsem nic neměl. Pak to byl jeden úspěch za druhým. Nevím, čím to je, asi jsem měl štěstí.” Těmito pateticky znějícími, až melodramatickými slovy díků se rozloučil - s glóbem v rukou - s diváky v sále.

 

Prezident festivalu Jiří Bartoška s hercem Michaelem Cainem a jeho ženou Shakirou

Korunku na česká srdíčka, která pohladil duch britského gentlemanství, nasadil Caine slovy: „Děkuji. To je největší potlesk, jaký jsem kdy měl, skoro jako v divadle, ale mně divadlo nikdy nešlo, tak jsem ho moc nehrál. Je to také nejtěžší cena, kterou jsem kdy držel.”

Bestsellery? Embargo od producentů

Letošní už 55. ročník MFF KV se nese v duchu covidových opatření, světových hvězd a návratu do normálního života. Lázeňské oplatky, minerální prameny, becherovka, ale i celý program festivalu se neustále pyšnil přítomností herecké ikony. V sobotu odpoledne Velký sál - centrum festivalu a hlavní kinosál - praskal ve švech. Konala se světová premiéra komediálního dramatu Bestsellery, která vypráví o energické nakladatelce Lucy a mrzoutském spisovateli Harrisovi, kteří se společně pokusí o nemožné, zachránit rodinné nakladatelství, které založil otec Lucy. Ta doufá, že před lety renomovaný autor opět oživí její ztrátový byznys. Stejně jako při pátečním ceremoniálu, tak i při úvodu filmu Bestsellery aplaudovalo publikum sálu vestoje. Karlovarské obecenstvo bylo první, které vidělo film ve světové premiéře včetně úvodu hlavních tvůrců.

 

Potlesk delegaci k filmu Bestsellery - (zprava) herec Michael Caine, režisérka Lina Roessler, producent Jonathan Vanger, překladatelka Helena Koutná a moderátor Marek Eben. Foto Viktor Horák

(Zakázané) první dojmy

Na film je bohužel vyhlášeno novinářské embargo a proto o něm více psát nemohu. Premiéra má proběhnout na podzim a producenti si nepřejí publikaci ani prvních dojmů. Zato musím zmínit, že se těším, až ho uvidím znovu. Je to takový ten typ příjemného filmu, který s láskou a něhou pozoruje proměny lidských vztahů. Ze začátku černá a neortodoxní komedie se postupně přelévá v dramatickou roadmovie napříč zasněženou Amerikou, kde se postupně upevňují základy přátelství mezi nesourodou dvojicí hlavních představitelů. Cainův nevrlý stařík působí jako utržený ze řetězu, ale i přesto je mezi ním a zásadově uvědomělou Aubrey Plazou neuvěřitelně silná chemie.

Smějící se a čile působící Caine v křesílku před začátkem projekce vyprávěl historku z natáčení. Přiblížil první den natáčení, kdy přišel na plac: „Když jsem přišel první den na natáčení, uviděl jsem tam nádhernou herečku, ale ptal jsem se, kde je režisérka. A ona mi řekla „To jsem já.“ „Panebože, vy byste měla v tom filmu hrát, ne ho režírovat, jste nádherná,“  pointoval herec. Za bouřlivého potlesku odchází delegace filmu, režisérka s producentem si udělají selfie s natřískaným festivalovým sálem. Caine o holi a s pomocí svého asistenta. Těžko si představit, že ani ne před třemi lety běhal Caine ve středověké zbroji po jižních Čechách ve jménu husitů.

 

Snímek z filmu Bestsellery, Michael Caine a Aubrey Plaza

Kinosál s největším promítacím plátnem v České republice byl naplněný k prasknutí. Uvedení snímku Bestsellery se zúčastnila vedle Michaela Cainea také režisérka Lina Roessler a producent Jonathan Vanger. V titulcích se mezi producenty objevil i již zmiňovaný Petr Jákl.

Dobře utajené promítání Žižky

Režisér rozporuplného Kájínka a průměrného hororu Ghoul působí v Los Angeles jako renomovaný producent. S giganty hodnými Cainova jména už pracoval mnohokrát. Z producentského postu natočil válečné drama Nejvyšší pocta se Samuelem L. Jacksonem a Sebastianem Stanem nebo nedávno uvedenou akční kriminálku s Piercem Brosnanem The Misfits. Ve výrobě je také thriller Wish me in the River s Robertem De Nirem a Johnem Malkovichem v hlavních rolích. Petr Jákl na jaře 2018 natáčel v jižních Čechách historický velkofilm Jan Žižka, kde si jednu z vedlejších rolí zahrál právě Michael Caine.

Tudíž není tak velkým překvapením, že áčkový festival v srdci Evropy Caine navštívil, novinářům ostatně Jákl prozradil, že ho dlouho přemlouval a nakonec ho nalákal na projekci Žižky – Caine do té doby viděl na monitoru jen ´svoje´scény. Nakonec to dopadlo tak, že Jáklova tajeného Žižku viděl plný karlovarský sál, ale na veřejnost dosud neproniklo o filmu zhola nic. Utajovaného promítání se zúčastnilo pouze pár vyvolených - spolupracovníci, štáb a herci. Jákl představil první teaser a dokončovanou verzi filmu, jejíž projekce se zúčastnil právě Caine těsně před odletem zpět do Anglie. „Mě hrozně potěšilo, že jak Michael Caine, tak jeho manželka byli nadšení. Říkali, že slzička ukápla a že se jim to strašně moc líbilo a nečekali, že to bude takhle velký,“ doplnil pro iDnes.cz režisér Jákl.

 

Sir Michael Caine se zúčastnil tradičních KVIFF Talks

Sám Caine v rozhovoru pro festivalovou televizně-internetovou platformu KVIFF.TV poznamenal, že v Československu natáčel film ze středověku. Mistrovo pochybení ale můžeme opomenout, on se také film bude ve světě zřejmě promítat pod názvem Medieval, středověk. Americko-český středověký epos je dosud nejdražším českým filmem - stál přes půlmiliardy korun - a vedle Cainea se pyšní celou řadou světových hvězd v čele s Benem Fosterem. Není proto divu, že herec většinu času na veřejnosti strávil ve společnosti Petra Jákla a prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Po zahájení projekce Bestsellerů dlouho debatoval na šálkem kávy ve VIP lobby právě s Jáklem.

 

QRcode

Vložil: Viktor Horák