Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na cyklovýlet s kolem půjčeným na nádraží? Hladce. Půjčovny najdete na 70 nádražích, jen ve Varech jsou dvě

03.08.2021
Na cyklovýlet s kolem půjčeným na nádraží? Hladce. Půjčovny najdete na 70 nádražích, jen ve Varech jsou dvě

Foto: České dráhy (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Vlak a kolo prostě patří k sobě

Půjčovny jízdních kol ČD Bike jsou na 70 nádražích po celé České republice, v nabídce některých půjčoven najdete i dětská kola, elektrokola nebo koloběžky. A dokonce, přeprava kol z půjčovny ČD Bike je na některých tratích bezplatná.

Kdo nemá vlastní kolo nebo nechce mít starosti s jeho přepravou na dovolenou či místo víkendového pobytu, ten si ho může vypůjčit v železničních stanicích. Tam funguje síť půjčoven ČD Bike. Po koronavirové pandemii jsou znovu otevřené od 1. května. Kola z půjčoven ČD jsou v perfektním technickém stavu, jsou pravidelně udržována a pro bezpečnost zákazníků také dezinfikována. S kolem si lze vypůjčit i další vybavení, především přilby.  

V letošní turistické sezóně bude tato oblíbená služba fungovat v celkem 70 železničních stanicích napříč všemi kraji České republiky. K letošním novinkám patří otevření nové půjčovny v Jeseníku, znovuotevření pobočky v Třebíči a rozšíření možností zapůjčení kol ve stanicích Ústí nad Orlicí město a Jihlava. České dráhy také reagují na rostoucí zájem o vypůjčení elektrokol. Tuto možnost budou mít zákazníci už ve 22 stanicích.  V 19 půjčovnách jsou k dispozici také koloběžky. Sezóna většiny půjčoven je plánovaná do 31. října, šest poboček bude mít v případě dobré epidemické situace otevřeno i po tomto datu.

Karlovy Vary, Mariánky i Sokolov

Zájemci o výlet na kole najdou přímo v Karlovarském kraji půjčovny v Aši, Františkových Lázních, Chebu, Karlových Varech na ´hlavním´ i dolním nádraží, v Mariánských Lázních a v Sokolově. V Chebu, na obou karlovarských nádražích a v Mariánských a Františkových Lázních lze vypůjčit také elektrokolo. To ocení především lázeňští hosté a díky kolu si mohou zpestřit léčbu a vydat se do širšího okolí lázeňských měst. Ve stejných místech lze vypůjčit také koloběžky. Ty jsou také v nabídce půjčovny v Sokolově. Odtud se lze vydat na výlet po atraktivní cyklostezce kouzelnou krajinou údolím Ohře, která vede z Chebu přes Sokolov a Loket do Karlových Varů.    

 

Po kolejích komfortně

„Epidemická situace se během jara zlepšila, a protože máme z loňského roku zpětnou vazbu od našich zákazníků, že mají o tuto službu velký zájem, rozhodli jsme se naše cyklopůjčovny otevřít od 1. května,“ říká Jana Rotreklová, manažerka projektu ČD Bike, a dodává: „Velký důraz i letos věnujeme hygienickým opatřením. Všechna kola proto po každé výpůjčce důkladně dezinfikujeme a samozřejmě čistíme i přilby a další vybavení.“

Ve Varech hned dvě půjčovny

Ze sedmdesátky půjčoven ČD Bike je možné na 31 místech půjčovat kola bez předchozí rezervace, která je však i tady možná. Díky rezervaci víte, že na vás kolo čeká a nikdo vás nepředběhne. V dalších 9 půjčovnách je pak rezervace kol nezbytná a zaměstnanci Českých drah kolo včas připraví.

Mezi plnohodnotné pobočky, ve kterých si budou zájemci moci vypůjčit kola i bez objednávky předem, nově patří také stanice Ústí nad Orlicí město a Jihlava. Zcela nová je pak půjčovna na nádraží v lázeňském městě Jeseník, kde je možné vypůjčit kola pouze po předchozí rezervaci. V Karlových Varech je možné vypůjčit si elektrokola v obou železničních stanicích (kromě karlovarského dolního nádraží nově i ve stanici Karlovy Vary).

Půjčovny kol Českých drah jsou vybavené kvalitními koly s předpisovou výbavou a pravidelným servisem. Při zapůjčení kola je nezbytné seznámit se se Smluvními podmínkami půjčoven kol, předložit jeden osobní doklad (občanský, řidičský průkaz nebo cestovní pas), dále podepsat nájemní smlouvu, která je oproti předchozím rokům výrazně kratší, zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci. Vypůjčená kola je v řadě regionů možné vrátit i v jiných cyklopůjčovnách ČD, než si je zákazníci vypůjčí. Výhodou je také možnost kola zdarma přepravit po vyjmenovaných tratích nebo je bezplatně uschovat ve vybraných úschovnách ČD.

Ve všech půjčovnách ČD Bike jednotný ceník

Například v Karlovarském kraji je možné přepravit kolo z půjčovny ČD Bike na tratích z Chebu přes Karlovy Vary až do stanice Kadaň-Prunéřov, tedy podél celé dálkové cyklostezky Ohře, z Karlových Varů do Potůčků v Krušných horách, nebo z Chebu do Františkových Lázní a dál k německým hranicím či na opačnou stranu do Mariánských Lázní a Plané u Mariánských Lázní.  

Od loňska platí ve všech půjčovnách ČD Bike jednotný ceník. Například zákazníci s platnou jízdenkou ČD nebo In Kartou zaplatí za jízdní kolo jednodenní půjčovné 180 Kč, půldenní výpůjčka je vyjde na 150 Kč a za jednodenní zapůjčení elektrokola zaplatí půjčovné 300 Kč. Cestující, kteří sbírají body ve věrnostním programu ČD Body, si můžou za 50 bodů vyzvednout voucher na bezplatné zapůjčení kola na jeden den.

Loňská sezóna cyklopůjčoven byla velice úspěšná, a to i přes to, že kvůli protiepidemickým opatřením trvala o tři měsíce méně než obvykle. Treková kola, elektrokola nebo koloběžky si v hlavní sezóně od začátku července do konce září půjčilo 7 241 zákazníků, o téměř 700 více, než za stejné období roku 2019. Nejvíc rušno bylo tradičně v pobočkách, které leží v turisticky atraktivních regionech – v Jihočeském, Karlovarském, Jihomoravském a Středočeském kraji. Vše o půjčovnách kol na nádražích najdete na www.cd.cz/cdbike.

 

Vložil: Markéta Vančová