Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jeden dlužník, jeden exekutor. ANO, ODS a Trikolóra proti. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.04.2021
Jeden dlužník, jeden exekutor. ANO, ODS a Trikolóra proti. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Exekuce

Exekutorská branže musí mít hodně dlouhé pařáty. Tak dlouhé, že dosáhnou až do Sněmovny, kde hýbají lobbisticky těmi správnými drátky. Piráti navrhli pozměňovací návrh na místní příslušnost exekutorů, která by dlužníkům zaručovala jednoho exekutora na celou škálu jeho dluhů, protože by vymazala z exekučního byznysu soutěž. Exekutorovi z Karlovarského kraje by tak připadli dlužníci z Karlovarského kraje automaticky. Nemohl by o ně u věřitelů soutěžit exekutor z druhé strany republiky.

A právě neexistence soutěže by v exekutorském byznysu vedla k jistému zmírnění dopadů. A to obzvláště u notorických dlužníků, mohu-li to tak nazvat, kteří na sobě mají třeba i deset exekucí, ale s nimi i deset exekutorů. Čím by se to zlepšilo? Každý jednotlivý exekutor si nyní účtuje za své služby každý zvlášť. A tím se dluh neúměrně zvyšuje na úkor dlužníka. A to velmi citelně. Pokud se takové účtování vynásobí deseti, tedy deseti exekutory, ocitne se dlužník prakticky okamžitě v dluhové spirále, z které nemá šanci vyjít. A to je zcela jasně chyba.

Proč je to chyba?

Dlužník s deseti exekucemi tím ztrácí de facto právo na život. Obrazně řečeno. Pokud se nechá zaměstnat, zbude mu nezabavitelné minimum, s kterým se fakticky nedá přežít a při počtu exekutorů na něj přisátých ani splatit dluhy. Proto se oddá práci načerno. Z té mu ovšem neplyne sociální pojištění, takže se odstřihává z důchodového systému a až na něj uhodí roky, bude dostávat, a jestli vůbec, pouze minimální důchod ve výši životního minima. To je nyní nastavené státem na závratných 3 860 měsíčně.

Takový dlužník je zpravidla registrovaný na úřadu práce, aby za něj stát platil zdravotní pojištění, a běhá po melouších. Přičemž jeho psychický stav musí být závidění hodný. Den co den může jeho bydliště navštívit exekutor a prohrabat se mu šuplíky. Pokud má takový dlužník rodinu, děti, dává jim skvělý příklad pro budoucí život.

Místní příslušnost exekutorů je logická a výhodná pro věřitele i dlužníka. Věřitel si bude jistý, že dlužníkovi neúměrně nestoupají poplatky ze stromořadí exekutorů, takže může nabýt přesvědčení, že se dlužník někdy zmátoří a dluhy poplatí. Pokud se ovšem nad dlužníkem klene na deset vzteklých exekutorů, jeho motivace je rázem v prachu. Protože čelí, z jeho pohledu, ne jednomu, ale rovnou deseti nepřátelům. A prostě se začne bránit útěkem od řešení celého problému. Věřitel nic nezíská, exekutor vlastně také ne a dlužník je odepsaný k dožití pod dohledem a bez vidiny zlepšení. A to je přece špatně. Při třetím čtení návrh neprošel, proti bylo ANO, ODS a Trikolóra. Díky. Moc díky.

Kosmetika ve Sněmovně

Přesto bych šel dál a úplně na jinou stranu. Když jsem se, dlouho tomu již, živil copywritingem (psaní reklamních textů), přistál přede mnou klient, pro kterého jsem měl psát o půjčkách. Se skřípáním zubů jsem to vzal (do kapsy hluboko, co bych si nepřivydělal). Zpočátku se jednalo o texty o půjčkách od běžných bank. Pak začaly připlouvat požadavky na trochu divočejší půjčky, které se jmenovaly třeba Rychlé prachy (půjčíme vám na týden, RPSN přes tisíc procent), to už jsem při psaní křičel vzteky. Následně mi na monitoru přistál požadavek – napsat text s tématem – hypotéky pro samoživitelky. A v tu chvíli jsem vybuchl a klienta poslal do patřičných míst.

A tady vidím zásadní problém, který ještě není dořešený (a nikdo na něj příliš neupozorňuje). A tím problémem je, jak je možné, že je tak snadné získat půjčku? Jak je možné, že člověk získá půjčku bez ověření jeho příjmů, bez ručitelů, bez jakékoliv zástavy, bez ničeho? Jak to, že můžu teď napsat SMS zprávu a za deset minut mi přijdou prachy na účet, aniž by mi věřitel proluxoval údaje o mé schopnosti dluh vrátit? Přesně taková praxe nahrává kšeftařům s chudobou. Přesně taková praxe zneužívá méně inteligentních lidí v naší společnosti, kteří vidí jen ty peníze na účtu, ale nevidí už ty důsledky, nedokáží si je spočítat. Místní příslušnost je velmi hezký a přínosný pozměňovací návrh, ale šel bych dál, mnohem dál.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb