Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Chebu se na chodbách leží už od roku 2018. Komentář Štěpána Chába

komentář 02.03.2021
V Chebu se na chodbách leží už od roku 2018. Komentář Štěpána Chába

Foto: Nemocnice v Chebu

Popisek: Nemocnice v Chebu; ilustrační foto z Facebooku

„Momentálně je bohužel běžné, že na stacionáři interní ambulance jsou uloženi tři pacienti, další dva jsou uloženi na lehátka v některé z vyšetřoven, čekají na přijetí k hospitalizaci, což ale prakticky není možné, protože na 39lůžkovém oddělení je přijato 40 pacientů a minimálně jeden leží na chodbě,“ uvedla vrchní sestra chebské nemocnice Miroslava Korseltová pro Zdravotnický deník. V roce 2018, tedy v době, kdy covid byl zatím jen předmětem plánování.

„Je zcela běžné, že na volné lůžko čekají pacienti ve špatném stavu celý den, nemohou být zdaleka přijati všichni, kteří to potřebují, a pacienti i příbuzní vyvolávají konflikty s personálem, viní ho z nedostatku lůžek,“ uvedla vrchní sestra chebské interny. Ale vše je v naprostém pořádku, konstatoval radní za ODS Jan Bureš, který pod sebou v té době měl odbor zdravotnictví. „Situace je vážná, ale stabilizovaná. Není horší než loni. Od vedení Karlovarské krajské nemocnice mám ujištění, že zdravotní péče je zajištěná,“ řekl Bureš ČTK.

Lidé by byli, ale jinde

U chebského Bergama se tak nebavíme o strašlivém nárůstu covidu, ale o pohraničí, které je pracovně vysávané majetnějším sousedem. Nejsou lidé? No, oni jsou, ale jinde. Je tedy gesto Angely Merkelové o převzetí několika málo našich pacientů skutečně srdečné? Je, když vezmeme v potaz, že Německo vyluxovalo kvalitní zdravotní personál do svých nemocnic a ordinací? Stačí se podívat na omezení na hranicích. Zametač ulic přes čáru legálně neprojde. Zdravotnickému personálu a personálu v sociálních službách budou Němci sypat cestu okvětními plátky růží, i kdyby probíhala morová rána biblických rozměrů. Logicky a samozřejmě.

Mizí za hranice

„Ročně odejde z České republiky na 200 absolventů a zhruba stejný počet kvalifikovaných lékařů do zahraničí. V roce 2018 už poměr zahraničních lékařů v Sasku činil 14 procent. Pocházeli z 98 různých zemí a nejvíce jich přišlo právě z České republiky, a to zhruba 389. Počet chybějících doktorů nahrazuje chybějící německé kolegy, kteří za lepšími podmínkami odcházejí především do Švýcarska nebo Velké Británie,“ píše se na webu pracovní agentury Starke Jobs. A doplňuje: „V Karlovarském kraji pečoval v roce 2016 jeden doktor až o tři tisíce pacientů. Ministerstvo práce a sociálních věcí o těchto problémech zdravotnictví ví.“ Ale řešit to neumí.

Až přišel covid, který neodhalil nedisciplinovanost obyvatelstva, ale tragickou pozici kolonie. Cheb jako důkaz selhávajícího zdravotnictví celkově. A to se prostě nezamaskuje tím, že se označí za příčinu kolapsu zdravotnictví venčení psa dále než 500 metrů od domova. V tomto světle pak člověku musí nutně přijít komická nabídka Německa, které sice pomoc nabídlo, ale pouze v převozu 9 pacientů, kteří navíc nebudou mít britskou mutaci covidu. Vím, vím, počty nabízených převozů se, snad, budou zvyšovat.

A bude hůř...

Vůbec bych se nedivil, kdyby zbytek českých zdravotníků po zkušenosti s covidem začal intenzivně cvičit němčinu. Proč? Nevděk vládne světem. Český rozhlas informuje o tom, že vládní náměstci dostali statisícové odměny, lékaři a sestry nikoliv. Ti čekají. „To nezáleží jenom na mně, ale toto je můj cíl, tak by to potom měli vidět v březnové výplatě v dubnu,“ řekl Českému rozhlasu ministr zdravotnictví Jan Blatný. Někdy v dubnu. No jo.

 

Jenže v druhé polovině minulého roku si náměstci toho samého ministra přišli až na 250 tisíc na odměnách. Zaslouží si je, koloušci, je zcela očividné, že situaci a svou práci zvládají výborně. Cheb je toho důkazem. I současný, na směšnosti postavený lockdown, toho je důkazem. Přičemž je zajímavé nakouknout na počet odsloužených let, lépe řečeno měsíců samotných náměstků. Za sedm měsíců práce na odměnách 250 tisíc a pod sebou spálenou zem a chebská Bergama. Já být ve zdravotnictví, tak přemýšlím o tom, ‘Wo hat der Schreiner das Loch verlassen‘, tedy o tom, kde nechal tesař díru.

Naplňujme vládní opatření

Z výše uvedeného neplyne, že bychom se měli na just pominout na smyslech, když už se celý systém na smyslech pominul sám. Covid je mrcha zlá, pokusme se ji vlastními silami umravnit a poslat do kouta. To, co tu máme, není politický, ale zdravotní problém. Ten politický začněme řešit do detailu až po vyřešení toho zdravotního.

 

Vložil: Štěpán Cháb