Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Agentura pro sociální začleňování: Privatizace domů v Duchcově

07.03.2013
Agentura pro sociální začleňování: Privatizace domů v Duchcově

Zastupitelé města Duchcov schválili záměr privatizace nájemních domů v Jižním Duchově a v lokalitě Viktoriina. Stalo se tak i přes významná rizika, na která upozornili členové Lokálního partnerství Duchcov, které ve městě vede vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách.

Agentura pro sociální začleňování působí v Duchcově od začátku června tohoto roku poté, co město uspělo ve výběrovém řízení na nové lokality, do kterých Agentura rozšíří svou činnost. Prvním krokem působení Agentury ve městě bylo zasíťování místních subjektů, jež zde pracují se sociálně vyloučenými nebo sociálním vyloučením ohroženými osobami, a ustavení platformy lokálního partnerství. Ta je složená kromě zástupců Agentury a města z neziskových organizací, škol, úřadu práce, oddělení sociálně právní ochrany dětí a mládeže teplického magistrátu, městské a republikové policie a dalších. Dalším krokem bylo analyzování situace v duchcovských sociálně vyloučených lokalitách (Jižní Duchcov, Viktorina, Stará Gizela) a potřeb cílové skupiny i partnerů.

 

Na základě této analýzy členové lokálního partnerství vytyčili paletu priorit v oblastech zaměstnávání, vzdělávání a volného času, bydlení, rodiny a prevence sociálně patologických jevů, které v současnosti rozpracovávají do konkrétních cílů Ty budou shrnuty v dokumentu nazvaném strategický plán sociálního začleňování. Z něj bude vycházet příprava jednotlivých projektových žádostí do evropských i národních fondů, které zajistí financování jednotlivých aktivit, které mají tyto cíle zajistit. Agentura se tak obdobně jako v ostatních lokalitách, kde působí, snaží i v Duchcově nastartovat komplexní podporu obce a dalších partnerů při řešení problematiky sociálního vyloučení.

Tento cíl je však silně ohrožen záměrem zastupitelstva města prodat městské nájemní domy v lokalitě Jižní Duchcov a v lokalitě Viktorina. Jedná se přitom o domy obývané v drtivé většině sociálně slabými rodinami, které však většinou řádně plní své závazky vůči městu a mají značný potenciál pro zapojení na trh práce a pro aktivizaci dětí prostřednictvím vzdělávání.


Tyto rodiny patří v cílové skupině sociálně slabých obyvatel mezi nejmotivovanější, a pokud s nimi bude možné cíleně a provázaně pracovat, může se jejich životní situace výrazně zlepšit. Z toho by měli, prospěch nejen oni sami, ale i ostatní obyvatelé města. Podmínkou úspěchu však zůstává zachování jejich adekvátního bydlení. To je tímto privatizačním záměrem ohroženo. Status, motivace, platební morálka i uplatnitelnost těchto rodin na trhu práce jsou v poměrech sociálně vyloučených lokalit v Duchcově nadprůměrné. Je proto zásadní, aby tito lidé tuto relativně výhodnou pozici neztratili, zejména v situaci, kdy v jižním Duchově žijí, v soukromém nájemním bydlení, lidé mnohem méně motivovaní k  rozvoji, zaměstnanosti a vzdělávání. Patři mezi ně i migranti z a do Duchova, na kterých vydělávají soukromí pronajímatelé bytových domů, kteří od nich získávají příspěvky na bydlení ze sociálních transferů.


Následkem plánované privatizace mohou obyvatelé jižního Duchova a lokality Viktoriina propadnout do sítě spekulantů s bydlením a zvýšit tak počty obyvatel, kteří jsou v Duchově vnímáni jako sociálně nepřizpůsobiví.


Vedení města se tímto krokem takřka zcela zbavuje vlivu na skladbu svého obyvatelstva a dobrovolně se vzdává nástroje práce s hraničními domácnostmi, neboť bydlení a určování jeho podmínek takovým nástrojem bezesporu je.


Město nedisponuje (a po završení celého privatizačního projektu týkajícího se dalších domů už vůbec nebude disponovat) dostatečným počtem bytů, které by bylo schopné nabídnout domácnostem z privatizovaných domů Jižního Duchcova a Viktoriny. Město zároveň nemá byty, které by těmto lidem mohlo přidělit, aniž by to nevzbudilo vlnu nevole ze strany současných obyvatel města.

Z výše uvedených důvodů Lokální partnerství Duchcov doporučilo zastupitelům domy s nízkopříjmovými domácnostmi neprodávat.


S argumenty Lokálního partnerství se bohužel ztotožnili pouze někteří opoziční zastupitelé, všichni ostatní uvedená rizika nevnímají jako reálná. Na včerejším jednání pracovní skupiny Lokálního partnerství Duchcov chtěli její členové projednat kompromisní variantu, podle které by město prodalo jen část bytů a ponechalo si dostatek bytů na sanování potřeb svých občanů. Vzhledem k nekompromisnímu požadavku kupců požadujících pouze privatizování všech bytů koaliční zastupitelé tento kompromis odmítli.


Jediným posunem v jednání tak bylo přistoupení na myšlenku ochrany nájemníků změnou jejich nájemních smluv před prodejem z doby určitou na dobu neurčitou. Primárně se bude vztahovat na ty rodiny, které po celou dobu pravidelně platily všechny platby. Ostatní případy budou podle vyjádření zástupců města posuzovány individuálně.

(zdroj: socialni-zaclenovani.cz)