Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je to zlé, nemocnice v Chebu je na hranicích možností. Vozit ale covid pacienty do Německa by Babiše i Blatného ponížilo

06.02.2021
Je to zlé, nemocnice v Chebu je na hranicích možností. Vozit ale covid pacienty do Německa by Babiše i Blatného ponížilo

Foto: Facebook Karlovarské krajské nemocnice (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Příliš málo, příliš pozdě. První alarmující zprávy v médiích, které informovaly o děsivé situaci na Karlovarsku, převážně v Nemocnici Cheb, se objevily na počátku ledna. Musela proběhnout petice a několik demonstrací, aby do Chebu dorazil Blatný a alespoň 25 pacientů bylo převezeno jinam v Česku

ROZHOVOR Bojíme se přijmout pomoc sousedního státu, protože by nás to ztrapnilo? Že se nedokážeme postarat o své lidi sami? Inu, nedokážeme, rozhodně tedy v Karlovarském kraji. Ač Evropská komise při vyjednávání dodávek vakcíny poněkud selhává a nelibost se ozývá ze všech členských států, stále jsme součástí Evropské unie a pomoc a solidarita by měla být přirozená. Vždyť na tom Evropská unie částečně stojí. Je to její základní smysl. V chebské nemocnici se už týdny potýkají s nezvladatelným přetížením. Sousední spolkové státy Německa Sasko a Bavorsko nabízí, že by si tamní nemocnice převzaly část našich pacientů s covidem. Premiér Andrej Babiš a ministr Jan Blatný takové pomoci dali stopku. Proč?

Ke včerejšímu dni proběhla akce Kulový blesk. Nemocnice Prahy, Berouna, Klatov a Plzně vyslaly sanitky do Chebu a do Sokolova. Ty převezly na dvacet pět covidových pacientů a ulehčily tak chebské a sokolovské nemocnici, které už týdny bojují se zahlcením. V chebské nemocnici na počátku roku došlo totiž i na ´selekci´ u příjmu pacientů, kdy chebská lékařka musela volit mezi dvěma pacientkami. Které dají plicní ventilátor a které ne. Což je na mohutnost našeho zdravotnictví velmi překvapivé. Přesto k tomu došlo.

 

Nemocnice Cheb se na ČT24, jak jsme zjistili na Krajských listech.cz při hledání podkladů pro článek, neocitla zdaleka poprvé. Reportáž o alarmujícím podstavu lékařů a zdravotnického personálu se objevila již v létě - doktoři i sestřičky totiž jezdí pracovat do špitálů v Německu, kde je jejich finanční ohodnocení nesrovnatelné. Tudíž neřešením tohoto problém v době třetí covidové vlny jen vygradoval 

„Zvládnout nápor nemocných je už nad naše možnosti. Jenom za čtvrtek jsme přijali 20 nových pacientů,“ konstatoval pro iDnes Vladislav Podracký, mluvčí Karlovarské krajské nemocnice. Převoz, jak dodal, se týkal převážně lidí s lehčím průběhem onemocnění. „To znamená těch, jejichž stav nevyžaduje intenzivní péči,“ vysvětlil mluvčí.

Pomoc Německa? Zamítá se

Mluvčí Václav Podracký vypočítal, jaký je nárůst pacientů v chebské nemocnici. Podle něho jen za leden prošlo tamním ARO 50 pacientů. Přičemž před covidem to bylo 160 pacientů za jeden rok. Podobné je to i na JIP. Běžně se na JIP protočilo měsíčně 25 pacientů, za leden jich tam leželo 61. Nesmírný nárůst. Ve čtvrtek 4. 2. se do Chebu přijel podívat ministr zdravotnictví Jan Blatný. Před nemocnicí na něj čekali demonstranti, kteří žádali, aby se hranice s Německem pro sanitky otevřely. Německo pomoc nabídlo.

 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný dorazil do Chebu až počátkem února, když už byla situace doslova zoufalá a lékaři hovořili o Sofiině volbě, koho nechají žít a koho ne. Foto ČT / repro

Podle Blatného je ovšem německá nabídka jen takové gesto. Zatímco do Německa bychom mohli přesunout jen pár pacientů, po republice jich můžeme rozvést desítky. Což právě chebská, ale i sokolovská nemocnice potřebuje. Německo se podle Blatného potýká s podobným zatížením, které zažíváme my. Ovšem do budoucna nic nevyloučil. Pokud se u nás situace zásadně zhorší, o pomoc Německo požádá. Do chebské nemocnice po návštěvě přibyli tři internisté a nově má tamní dvojice zdravotnických vrtulníků povoleno létat i v noci.

Ne všichni to tak vidí

Hejtman Petr Kulhánek za STAN to vidí trochu jinak. Vítá kroky, které vláda zavedla, ale přesto má výhrady. „Jsme na hranici a jsme součástí jednotného evropského prostoru, tak pokud jde o lidské zdraví, tak by hranice neměla hrát žádnou roli,“ uvedl pro Novinky Kulhánek. Podobně to vidí i imunolog Zdeněk Hel. „Pan ministr Blatný zatvrzele odmítá pomoc Německa. Ze strany Německa jde o symbol dobré vůle, přátelství a soudržnosti mezi sousedy, o symbol evropanství. Stejně, jako pan ministr odmítá pomoc vědecké komunity, odmítá pomoc Evropy. Pane ministře, odstupte,“ apeloval imunolog Hel ve svém příspěvku na sociální síti.

 

Všichni pacienti z Chebu byli převezeni do pražských nemocnic, konkrétně do Fakultní nemocnice v Motole, Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Ústřední vojenské nemocnice a Nemocnice Na Homolce. Tato akce Kulový blesk v režii Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy byla potřebná, ale tak trochu pro média. Jak se můžete níže dočíst v rozhovoru s mluvčím Podrackým, převozy fungují, byť asi ne v této míře, již delší dobu

Jenže pozdě je v případě pandemie i jeden nebo dva dny. Babišova vláda na problémy na Chebsku reagovala se zpožděním měsíce. Čehož si začala všímat i německá média a z Německa vzešla nabídka pomoci, kterou Babiš s Blatným rázně odmítli. K tomu se vyjádřil i europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský: „Už začátkem ledna jsme jako lidovci vyzvali premiéra a ministra zdravotnictví Blatného, aby se okamžitě a se vší vážností začali zabývat kritickou situací předně v Karlovarském kraji, kde zdravotnická pomoc kolabuje. Vysmál se nám a do Chebu jen poslali na lékaře kontrolu,“ komentoval situaci europoslanec. Jako komické v této věci můžeme brát i fakt, že Andrej Babiš ve svém pravidelném hlášení Čau lidi zaměnil dvakrát Karlovarský kraj za Královéhradecký. Jestli z neznalosti nebo roztržitosti, to už je na posouzení všech.

 

Vladislav Podracký: Jsme na hraně personální i lůžkové kapacity

Krajské listy se tedy obrátily na mluvčího Vladislava Podrackého. Jeho odpovědi je nutné datovat do středy 3. února, kdy dorazily.

Foto ČT / repro

Na počátku ledna byla v chebské nemocnici alarmující situace s covidovými pacienty, dokonce vyšlo v HN svědectví primáře, jenž přiznal, že již museli volit mezi dvěma pacienty, který z nich přežije...

Tato událost byla prošetřována a šetření neprokázalo, že by některému z pacientů nebyla poskytnuta péče lege artis. 

Jaká je situace dnes?

Situace je neměnná, nemocnice se již několik týdnů pohybuje na hraně personální i lůžkové kapacity.

Jsou v Chebu místa pro covidové pacienty?

Obvykle jde o jednotlivá místa, třeba dnes v Chebu nebylo na jednotkách intenzivní péče volné lůžko žádné.

Zvažuje se požádat o pomoc Německo?

Ne, naše nemocnice nemůže oficiálně požádat o pomoc jiný stát, nebo svévolně převézt pacienta na území jiného státu, šlo by o porušení zákona. Mezinárodní úmluvy v tomto ohledu jsou plně v gesci státu.

Co soudíte o slovech premiéra, že si bez problémů poradíme sami (vynechme teď jeho zeměpisný omyl)?

Naše nemocnice se v podstatě denně potýká s problémy ohledně transferů covidových pacientů a vnímáme situaci jako velmi složitou. Pokud však stát má vhodné řešení, určitě ho uvítáme. 

Na Babišova slova reagoval na sociálních sítích Libor Dušek z Chebu, jeden z autorů petice, pod kterou se podepsalo již kolem dvou a půl tisíce signatářů, včetně primáře interního oddělení chebské nemocnice Stanislava Adamce, petice, která vybízí k žádosti o německou pomoc. Ten napsal o signatáři petice: „Primáře, který v chebské nemocnici dennodenně řeší selekci pacientů. To znamená případy, kdy se musí rozhodovat, komu z pacientů poskytne adekvátní péči, a komu naopak ne, koho možná nechá i zemřít.“ Jaká je tedy situace nyní, stále tak hrozivá?

Situace je složitá, a k optimálnímu stavu má velmi daleko. Nicméně pacientům adekvátní péče poskytována je. Často však za cenu enormního vypětí ze strany personálu.

Část pacientů je prý skutečně převážena z chebské nemocnice jinam po republice. „Problém je, že to nestačí,“ konstatoval také Libor Dušek z Chebu. Kolik pacientů se musí vozit jinam a není to na úkor jejich zdravotního stavu? A kam je vozíte?

Počet převozů je zcela závislý na počtu pacientů a jejich zdravotním stavu. Nelze tedy predikovat kolik by bylo potřeba takových transportů. Lze pouze říci, že pacienty z Chebu transportujeme takřka denně, v některých případech šlo až o patnáct pacientů během 24 hodin. Snažíme se o jejich překlady do nejbližších zdravotnických zařízení, ale i tam míst ubývá, takže už se naši pacienti vrtulníky převáží například do jižních Čech nebo na Vysočinu.

 

Němci hledí s hrůzou k hranicím

Bavorsko je v Německu branné za epicentrum covidu. A je to přičítáno sousedství s námi. Stovky a stovky pendlerů, kteří jezdí do Německa za prací, pomáhají (jistě neradi) přiživovat rostoucí čísla spolkové země. Ovšem na pendlerech z Čech je chod Bavorska závislý. Stovky zdravotníků jezdí za lepšími pracovními podmínkami i finančním ohodnocením do Německa. Německý deník Sächsische Zeitung upozorňuje na to, že čeští zaměstnanci jsou pro saské i bavorské zdravotnictví naprosto klíčoví. „Na české zaměstnance se ale také spoléhá odvětví hotelnictví, gastronomie, cestovního ruchu, maloobchodu, průmyslu a logistiky,“ dodává deník.

 

Akce Kulový blesk se zúčastnila i obří sanitka, takový zdravotnický tirák

Ano, klíčoví pracovníci, ale zároveň němečtí občané hledí přes hranice s výraznými obavami. „Oblasti Bavorska v příhraniční jsou považovány za epicentrum pandemie v Německu. Podle Institutu Roberta Kocha na začátku týdne byly mezi deseti nejvíce zasaženými okresy čtyři z Bavorska, všechny sousedí s Českem,“ uvádí deník. Ovšem zvyšuje se míra nákazy v Bavorsku a Sasku vinou českých pendlerů? To je otázka. Protože pendleři podléhají velmi přísným opatřením a pravidelnému testování. Mnozí z nich kvůli tomu v Německu dali rovnou výpověď. Mohli pendleři přes hranice propašovat neodhalenou nákazu?

 

Petice Otevřete hranice sanitkám

Na podporu převozu pacientů z pohraničí do Německa vznikla vedle demonstrace i petice. Přinášíme její plné znění:

Výzva ministru zdravotnictví ČR: Otevřete hranice sanitkám! 

Vážený pane ministře,

my, občané okresu Cheb a dalších příhraničních regionů, se na Vás obracíme v důsledku nanejvýš vážné a alarmující situace, kterou doslova na vlastní oči sledujeme v našich zdravotnických zařízeních. Z chebské nemocnice máme četná svědectví o prokazatelně kolabující intenzivní péči o pacienty. Primář interního oddělení volá v celostátních médiích o pomoc a varuje, že bude každým okamžikem docházet k protiprávní selekci pacientů. Personál řady nemocničních oddělení je podle mnoha svědectví, která z nemocnice přicházejí, dlouhodobě vyčerpaný, řada lékařů je na hraně svých sil a bez jakékoliv blízké vize na stabilizaci celé situace. Několika z nás naši příbuzní a známí potvrzují kritickou situaci (i těžce nemocní pacienti, kterým selhává dech a zavolají si sanitku, musejí v nemocnici až 5 hodin čekat, než na ně vůbec přijde při příjmu řada). I přesto je zcela vysílený nemocniční personál oceňován za snahu a obětavost, kterou této krizi čelí.

Je zřejmé, že i v mnoha jiných částech České republiky je situace v nemocnicích velmi vážná.

Připravené obří polní nemocnice (dle dosavadních vyjádření Vašeho náměstka Vladimíra Černého pro Seznam Zprávy) není vláda schopná v tuto chvíli otevřít, protože v nich nemá zajištěn dostatek zdravotníků.

Vedení Karlovarského kraje tento týden vyjednalo s Německem možnost vozit české pacienty do německých nemocnic v Bavorsku a Sasku. V SRN je situace také velmi složitá, ale německá strana navzdory tomu stále pomoc nabízí. Pro chebský okres, který je geograficky ze tří stran Německem obklopen (a nejen pro něj), to v této situaci znamená pomyslné světlo naděje. Nezbytnou podmínkou k realizaci přeshraničního příjmu pacientů je ale oficiální žádost české vlády německé straně. Tuto variantu však dosud, dle včerejšího sdělení na twitterovém účtu Ministerstva zdravotnictví, odmítáte a argumentujete tím, že není důvod k panice a vše se zvládne řešit v rámci českých nemocnic. 

Je pro nás nepochopitelné, proč vláda v této situaci odmítá učinit formální krok a požádat Německo o pomoc. Dle našeho názoru neexistuje jednoznačnější situace, kdy si mají státy v rámci Evropské unie pomáhat. I když může nastat situace, že německou pomoc nebude nutné využít (nebo i z pochopitelných důvodů na německé straně nakonec nebude možné využít), pojďme si tuto možnost zkusit zajistit. Nemůžeme takovou žádostí nic ztratit, naopak tím můžeme zachránit lidské životy.

Vzhledem k výše uvedenému máme obavy ze vzniklé situace, a proto Vás tímto vyzýváme, abyste přehodnotil své stanovisko a zasadil se o urychlenou formální žádost ministerstva zdravotnictví a Vlády České republiky o výpomoc ze strany dvou německých spolkových zemí – Svobodného státu Bavorsko a Svobodného státu Sasko.

Vložil: Kamil Fára