Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Okres, který se prokulhá do budoucnosti? Sokolovsko je ve válce s ortopedy. A ortopedi ve válce se Sokolovskem

03.02.2021
Okres, který se prokulhá do budoucnosti? Sokolovsko je ve válce s ortopedy. A ortopedi ve válce se Sokolovskem

Foto: Facebook (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: V sokolovské nemocnici mají velký problém s ortopedií

V Sokolovské nemocnici na ortopedickém oddělení se zažehla s novým rokem válka. Dosluhující primář ortopedického oddělení MUDr. Oldřich Vastl starší odešel do důchodu a doporučil na své místo dlouholetého kolegu z oddělení, MUDr. Davida Kňourka. Tým lékařů i sester byl sehraný, proč jej tedy rozbíjet. Vedení nemocnice bylo ale jiného mínění. Na uvolněné místo uspořádalo výběrové řízení, které vyhrál lékař působící doposud v Německu. Osm lékařů ortopedie se vzbouřilo a vyhrožují hromadnou výpovědí. Nemocnice je na to prý připravená. Přesto se všechny strany pokouší o smírné řešení.

Do řešení sváru se zapojilo i město Sokolov, ač není provozovatelem nemocnice. Tím je společnost Penta Hospitals, která i přes doporučení svého nástupce odstupujícím primářem Vastlem uspořádala výběrové řízení a dosadila na místo Filipa Veselého, který do té doby zastával místo zástupce primáře ortopedie a úrazové chirurgie v německé nemocnici ve Freibergu. Jeho kvalifikace tak bude jistě vysoká. Ovšem osm lékařů, kteří se odhodlali k protestu, si to nemyslí.

 

Nemocnice Sokolov prochází rekonstrukcí

Odpovědnost za pacienty

„Respektujeme právo majitele vybrat si svého primáře, my však neseme odpovědnost za naše pacienty. Zvolený kandidát absolutně nesplňuje naše odborné, a především morální hodnoty. Navíc nemá žádné vazby na karlovarský region,“ stojí v komuniké sokolovských ortopedů. „Na Filipa Veselého jsem se informoval u kolegů. Většinou je pro ně neznámý. A ti, kteří jej znají, o něm nemají dobré reference,“ komentoval pro iDnes výběr Oldřich Vastl. Zajímavé je, že původně se bouřilo pouze sedm lékařů sokolovské ortopedie. Poté, co se jeden z neprotestujících lékařů sešel s novým primářem, připojil se ke svým rebelujícím kolegům.

Běžná praxe

„Je to běžná a všude doporučovaná praxe,“ řekl k mechanismu doporučení svého nástupce odcházející primář Oldřich Vastl starší. „Touto osvědčenou praxí se ředitelství řídilo i v případě gynekologie či soudního lékařství. Když tým běží jako hodinky, je dobré ho zachovat. Když přijde jiný element, tým se může zhroutit. Dosazení primáře proti vůli celého kolektivu nedělá nikde dobrotu,“ řekl pro iDnes Vastl starší, který má za sebou více než čtyřicet let zkušeností v oboru. A ano, proč rozbíjet tým, který šlape jako hodinky. To je zásadní otázka.

 

I v sokolovské nemocnici řeší převážně covid. S pandemií jim přišla na pomoc armáda, 41. mechanizovaný prapor "gen. Josefa Malého"

„V oboru, kde se operuje v týmu, musí být absolutní důvěra mezi lékaři. Pokud přijde primář snažící se tým postavit do latě, jak si vedení představuje, dojde k vzájemnému podezírání, čekání na chybu operatéra, operování ve stresu a pod tlakem. Na takové oddělení bych si nelehl. Nechápu, že než aby vedení nemocnice přiznalo manažerské pochybení, raději zlikviduje ortopedické oddělení, stejně jako chirurgii v Ostrově. Sám v této situaci pochybuji o zachování kvality a kvantity,“ doplnil pro iDnes Oldřich Vastl.

Zkormoucenost zúčastněných

Veselý je ze situace zkormoucený a chce navázat s kolegy dialog. „Snažil jsem se je přesvědčit minimálně k tomu, aby se se mnou sešli, což se zatím nepovedlo. Každopádně jsem připravený dál jednat a věci řešit,“ řekl iDnes Veselý. Stejně zkormoucení jsou ze situace i samotní lékaři: „Přáli bychom si, aby se situace uklidnila a nadále jsme mohli poskytovat péči našim pacientům v Nemocnici Sokolov. Pokud však vedení preferuje svého kandidáta před sehraným týmem osmi ortopedů, nezbývá nám, než se s tímto rozhodnutím smířit a ukončit pracovní poměr k 28. únoru,“ vzkázali přes sociální sítě. Nemocnice si na Veselém stojí. Je prý odborníkem ve svém oboru, je specialistou na kloubní náhrady a operace páteře.

Zkormoucené je venkoncem i město Sokolov, které uspořádalo společné jednání znesvářených stran, ze kterého, po dvou hodinách, vzešel jediný výsledek. Musí se jednat dál. „Jsem přesvědčený o tom, že téměř dvě hodiny, které jsme strávili jednáním, rozhodně nebyly promarněné, i když jsme se nedobrali ke konečnému výsledku. Rozešli jsme se ale s tím, že vedení nemocnice a lékaři z ortopedie budou dál jednat a že chtějí ortopedii v Sokolově zachovat.  A to je pozitivní,“ řekl místostarosta města Sokolov Jan Picka. „Dokud to jde, tak jednejme, jednejme, jednejme,“ vyzvali pak společně přítomné v závěru jednání starostka města Sokolov Renata Oulehlová a její místostarosta Jan Picka, připojil se i jeden ze vzbouřených lékařů MUDr. Jaroslav Budín. Lékaři oznámili, že jsou připraveni dát k 28. únoru výpovědi. Nemocnice vzkázala, že je na to připravená a že už nyní jedná s jinými ortopedy o převzetí jejich pacientů.

 

Na jednání s městem dorazila starostka (v černém vpravo), nahoře delegace vedení v čele se zdravotním ředitelem, vlevo dole pak tři ortopedi MUDr. Oldřich Vastl mladší, MUDr. Marek Kalenda a MUDr. Lukáš Galek

Ne všichni chtějí jít

„Nevěřím, že všichni chtějí odejít z vlastní vůle. Stále platí, že většiny z nich si vážím a mám je za skutečné odborníky. Nemá smysl si posílat vzkazy, nemocnice byla jednáním přístupná a na tom se nic nemění,“ reagoval na hrozbu pro iDnes zdravotní ředitel Nemocnice Sokolov Jiří Štefan. „Nebudu rád, pokud se současná sestava oddělení ortopedie opravdu rozhodne odejít, ale na tuto možnost jsme připraveni. Máme odpovědnost vůči pacientům, proto začínáme jednat s ortopedy, kteří by tu pracovali na plný úvazek, což v dosavadní praxi běžné nebylo. Jedno je jisté – Nemocnice Sokolov v žádném případě nesleví z nastavené kvality ortopedické péče,“ dodal s tím, že nový primář má plnou podporu vedení nemocnice.

Válka na sociálních sítích

„Pod vedením primáře Vastla se podařilo zvýšit počet výměn velkých kloubů až k šesti stům za rok, zavedly se nejmodernější trendy v operativě. Tím se ortopedie v Sokolově opakovaně zařadila mezi nejvýkonnější pracoviště v České republice,“ píší vzbouření lékaři na sociálních sítích. „Přesto, že zájemců na operaci je v současné době 2000, naše podněty ke zvýšení operativy nebyly na ředitelství opakovaně vyslyšené. Z tohoto důvodu je čekací doba na endoprotézu přibližně čtyři roky, což je čtyřikrát déle než jinde v republice,“ doplnili.

S tím ovšem nemocnice nesouhlasila. „Čekací lhůta na endoprotézu rozhodně není čtyři roky, ale před pandemií byla v rozmezí rok a třičtvrtě až dva roky,“ vypočítává mluvčí nemocnice Markéta Singerová. „Současné kapacity využíváme maximálně efektivně. S dalším rozvojem se počítá, stejně jako v jiných odděleních,“ říká mluvčí. Což je, když to srovnáme s vyjádřením lékařů, ´jen´ dvojnásobek čekací doby oproti průměru celé republiky. Copak by tomu asi řekl primář Sova?

Vložil: Kamil Fára