Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mezi hlavní hosty hotelu Thermal teď patří dělníci, malíři, montéři, elektrikáři. Rekonstrukce přes covid běží

18.01.2021
Mezi hlavní hosty hotelu Thermal teď patří dělníci, malíři, montéři, elektrikáři. Rekonstrukce přes covid běží

Foto: Facebook (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Nóbl výtahy v Thermalu nyní nejezdí hosté, ale dělníci, kteří pracují na rekonstrukci

FOTOGALERIE Před 5. červnem 1968 padlo třicet secesních domů, včetně Mattoniho vily, aby se mohlo poklepat na základní kámen brutalistické budovy hotelu Thermal v Karlových Varech. Budova se stala dominantou města v roce 1977, kdy došlo ke slavnostnímu otevření. Do jeho útrob se přestěhoval už v tu dobu významný filmový festival. Ale budova v průběhu času chátrala, rekonstrukce se neustále přesouvala, protože náklady byly astronomické.

A jsou dosud, ale nemůžeme přece nechat zchátrat takovou budovu. A tak ministerstvo financí, kterému hotel patří, začalo loni s nákladnou, ale zato důkladnou rekonstrukcí, která by měla už letos skončit a představit budovu ve staronovém. Proč staronovém? Úmyslem je zcela zachovat ráz budovy. Jen ji zateplit a modernizovat. Počítá se s celkovými náklady 580 milionů korun, což opravdu není běžný výdaj. Z této sumy jde 113 milionů korun z Operačního programu životního prostředí, tedy z evropských fondů, za něž se má snížit energetická náročnost budovy.

 

Snímek ze srpna 2020, kde je vidět, že rekonstrukce již začala

Začalo se už loni

Už v březnu loňského roku finalizovali dělníci, malíři, montéři, elektrikáři interiéry hotelu. Hotel se v tu dobu chystal na jarní nával hostů. Dnes už víme, že marně, protože těsně poté přišel první tvrdý lockdown. V květnu už hotel začalo obalovat zateplení. A to hlavně střechy kongresové haly. Díky tomu byl obnovený i přístup na tamní terasy, které skýtají krásný pohled na celé město. Po letní sezóně se Thermal vinou dalšího lockdownu opět uzavřel. Ale rozhodně neukončil rekonstrukci.

 

V prosinci byla dokončena zatím nejviditelnější část modernizace hotelu. Oprava a zateplení všech střech a teras významně sníží náklady na chlazení a vytápění. (V historii hotelu šlo o velmi poptávané i využívané terasy nad konferenčním patrem, které opět bude možné využít pro pořádání akcí s netradičním výhledem na město a Dvořákovy sady)

Zásadní se stala v listopadu výměna všech oken a balkónových dveří. Od toho si provozovatel slibuje značnou úsporu energií během celého roku. Na počátku prosince se začalo konečně s opravami tamního bazénu, který byl uzavřený kvůli špatnému stavu od roku 2014. A ne tak ledajakou. „Navíc bude bazén českým unikátem. Jako jediný v republice bude totiž využívat výhradně neupravenou vřídelní vodu, což zvýší turistický potenciál Karlových Varů,“ zdůraznila ministryně financí Alena Schillerová. K bazénu pak přibude také takzvaný saunový svět. Obě lákadla bude provozovat v pronájmu společnost Saunia za nájemné ve výši 1 milion korun měsíčně.  To je pořádná fronta vodychtivých hostů hotelu, která jim na to bude muset vydělat. Snad to vyjde. „To se dá ale ještě upravit, podle nákladů na provoz,“ naznačil pro iDnes Vladimír Novák, ředitel Thermalu.

 

V prosinci minulého roku začala rekonstrukce proslulého bazénu u hotelu Thermal. Snímek je z ledna 2020

V létě musí být hotovo

Všechno se to musí stihnout do letní sezóny. Nyní se hotel Thermal oblékne do neproniknutelných šatů lešení a začnou po něm pobíhat zedníci. Pracuje se na zateplení. A musí se to stihnout co nejdříve. „Záměrem je dokončit hlavní část prací do začátku letní sezony 2021,“ zdůraznil Zdeněk Vojtěch, mluvčí ministerstva financí, kterému karlovarský hotel, jak stojí výše, patří. Nyní je velká pozornost zaměřená na hotelovou věž, které se 40 let nikdo nedotkl. Ta potřebuje rekonstrukci jako sůl. A dočká se jí právě nyní. A jak provozovatel zdůrazňuje, nechce žádné zásadní novoty, cílem je rekonstruovat budovu citlivě a tak, aby vypadala podle plánů slavných architektů Věry a Vladimíra Machoninových, kteří stojí za původním hotelem Thermal.

 

Na snímku výstava VODA A CIVILIZACE v červenci 2020. Dokládá, že prostranství před Thermalem slouží vlastně celým Varům jako jediné větší místo v centru na trhy, setkávání se, ale i koncerty a to nejen v rámci MFF, o Vánocích zde stojí nazdobený strom...

Je smutně úsměvné si připomenout nadějeplná slova ředitele hotelu Thermal, která pro iDnes pronesl loni na počátku března: „Část hotelu se opět otevře lázeňským hostům již 15. března a postupně zprovozníme i zbylé pokoje a prostory. Hosté 55. Mezinárodního filmového festivalu se proto o letošní ročník obávat nemusí...“ Všechno bylo jinak, festival se nekonal a hotel Thermal týden po otevření začal řešit vládní nařízení, která postihla celou republiku. Snad už nás letošní rok vrátí do normálních kolejí a předpokládané otevření po masivní rekonstrukci se setká s velkým zájmem hostů, ale i s pořádáním 55. ročníku odloženého filmového festivalu.

Ve fotogalerii najdete snímky již zrekonstruovaných pokojů, kongresového sálu a velkého sálu. Také vizualizace, jak by měl zrekonstruovaný bazén vypadat.

Vložil: Kamil Fára