Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemají ani na jídlo. I v Karlovarském kraji roste počet lidí, kteří se dostali do krize. Potravinové banky jsou v jednom kole

07.12.2020
Nemají ani na jídlo. I v Karlovarském kraji roste počet lidí, kteří se dostali do krize. Potravinové banky jsou v jednom kole

Foto: sbirkapotravin.cz (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: V Karlovarském kraji se v potravinové sbírce vybralo 12 tun potravin a drogistického zboží

První příznaky nastupující krize jsou tady. Lidé přicházejí o práci a začíná úřadovat nedostatek financí i na základní potraviny. Tam, kde na začátku letošního roku stála spokojená rodina, která se dokázala bez asistence uživit, teď stojí potřební, kterým začalo kolečko existenčních problémů, z něhož se velmi špatně vystupuje. Povede to ke spirále postupného úpadku? Letošní podzimní sbírka pro potravinové banky v Karlovarském kraji byla štědřejší než loni. Vybralo se o dvě tuny potravin více. Ale bude to ve výsledku stačit?

„Sociální služby mají větší zájem o potraviny, protože roste počet lidí, kteří se dostali do krize. Například kvůli koronaviru přišli o práci a nemají peníze ani na jídlo,“ uvedl pro Karlovarskou drbnu Milan Hloušek, ředitel potravinové banky pro Karlovarský kraj. „Roste ale i počet jednotlivců, kteří nás o potraviny žádají sami. My je směřujeme na nejbližší sociální službu či sociální odbor,“ dodal Hloušek. K tomu, aby člověk dosáhl na pomoc od potravinové banky, totiž potřebuje doporučení ze sociálního odboru státního úřadu nebo od neziskové organizace orientované na pomoc v chudobě. Do potravinové banky si tak nejde zaskočit jako do supermarketu z ulice.

 

Ochota darovat potraviny mezi Čechy roste. Z průzkumu společnosti Ipsos vyplývá, že akci Sbírka potravin zná více než 80 % české populace, v roce 2016 to bylo jen 53 %

Potravinová sbírka hlásí nárůst, stejně jako potřební

Jako ve zbytku republiky, probíhala podzimní sbírka i v Karlovarském kraji. V celé republice se vybralo celých 440 tun potravin pro potřebné. Na Karlovarský kraj z tohoto počtu připadlo 12 tun vybraných potravin a drogerie. „Celkem se pomocí dárců podařilo nashromáždit 12 331 kilogramů zboží pro lidi v nouzi. Já jsem si přál, aby to bylo minimálně jako loni na podzim, kdy jsme do skladu napěchovali 10,5 tuny darovaného zboží,“ sdělil Deníku Milan Hloušek. Teď pracovníci potravinové sbírky všechno zboží třídí a rozbalují z krabic. „Do jara nám zásoby musí vydržet, na jaře se bude konat sbírka další. Ve sbírce však stále postrádáme drogerii. Té je pořád málo,“ poznamenal ještě Hloušek.

V podzimním kole celorepublikové Sbírky potravin se podařilo vybrat 396 tun potravin, z nichž by bylo možné připravit až 800 000 porcí jídla. Lidé také přispěli 44 tunami základních hygienických potřeb, které potravinové banky lidem v nouzi rovněž poskytují. Navíc až do 1. prosince mohli lidé darovat potraviny a drogerii i prostřednictvím on-line nákupu.

 

I přes extrémně náročné hygienické podmínky proběhla letošní sbírka ve všech 603 prodejnách po celé republice bez problémů

Ale neroste jen množství vybraných potravin, ale i lidí, kteří se o ně musí hlásit, protože upadají do finanční krize. A to obzvláště s koronavirovou epidemií, která se přelévá republikou. „Počet lidí v tíživé situaci, kteří jsou závislí na pomoci potravinových bank, narůstá. Během prvního pololetí šlo meziročně o dvacetiprocentní nárůst, aktuálně na podzim dokonce o čtyřicetiprocentní,“ uvedla Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Situaci znesnadnila probíhající pandemie

„Za celou dobu konání potravinových sbírek byla tato letošní podzimní nejenom nejnáročnější, ale i nejpotřebnější. Jarní kolo muselo být kvůli koronavirovému stavu zrušeno a zásoby se tak ve skladech potravinových bank dostaly na minimum. Moc děkujeme všem dárcům, kterým není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením. Obrovské poděkování rovněž náleží i všem zaměstnancům jednotlivých obchodů a samozřejmě také dobrovolníkům za jejich ochotu a obětavost. Bez nich by celá akce v žádném případě nešla uskutečnit,“ uvedla Veronika Láchová.

„Do potravinové sbírky jsem přispěla letos i já, ačkoliv sama nemám příliš peněz. Nakoupila jsem asi za 1200 korun a mám z toho radost,“ podělila se s Deníkem se svou zkušeností seniorka Hana Malá z Chebu. Pomáhat mohl každý do 1. 12. v prodejnách Tesco Albert, Billa, dm-drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, Makro, Rossmann, kde část svého nákupu, nebo i celý, mohl darovat. Sbírka probíhala i přes on-line nákupy u služby Rohlík.cz a iTesco.cz.

 

V potravinových bankách často chybí drogistické zboží. Sbírky se pravidelně účastní i velké obchodní řetězce, ty ale drogistické zboží zpravidla nedodávají, protože jim nekončí doba trvanlivosti jako u potravin

Celoroční práce

Potravinové banky přitom nestojí jen na sbírkách, ale i na průběžném doplňování potravin obchodními řetězci. Ty zásobují potravinové banky průběžně po celý rok zbožím před expirační dobou. „Letošní situace se výrazně zkomplikovala vlivem koronavirové epidemie. Ze statistik vyplývá, že výrazně narostl počet lidí, kteří se dostali do obtížné životní situace. Jsem proto opravdu moc rád, že se k myšlence pomoci potřebným opět přihlásily všechny velké obchodní řetězce, včetně obou významných sítí drogérií v ČR. Je potřeba připomenout, že vedle účasti v pravidelných sbírkách potravin navíc věnují řetězce potravinovým bankám zboží průběžně po celý rok, například letos to za deset měsíců bylo bezmála 5 000 tun potravin, což znamená až 10 milionů porcí jídla. Dále dobrovolně poskytují své logistické kapacity a pomáhají při organizaci i řízení těchto projektů,“ připomněl Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

1,5 milionu ohrožených chudobou

Přestože podle Českého statistického úřadu patří Česká republika v Evropské unii ke státům s nejnižším podílem osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením, i tak se 1,5 milionu občanů nachází na nebo pod hranicí chudoby. Skrytý hlad znamená ohrožení nedostatkem výživově cenných prvků a vitamínů. Je nebezpečný zejména pro ty, kteří nemají dostatek jídla bohatého na zeleninu a maso.

 

Obchodní řetězce dávají potravinovým bankám zboží průběžně po celý rok, většinou se jedná o potraviny před koncem doby trvanlivosti. Jen letos to bylo za deset měsíců bezmála pět tisíc tun potravin

Sbírka potravin se od loňského roku koná vždy dvakrát ročně, a to na jaře a na podzim. Letošní jarní kolo muselo být kvůli koronavirové epidemii zrušeno. Je organizována Českou federací potravinových bank, Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR spolu s klíčovými obchodními řetězci působícími na českém trhu, Asociací společenské odpovědnosti, Raben Logistics Czech a partnery z neziskového sektoru. Záštitu nad její realizací převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.

„Těší mě, že díky naší podpoře mohou potravinové banky fungovat, zamezovat plýtvání potravinami a pomáhat stále více lidem. Letos ministerstvo na jejich podporu vyplatilo téměř 75 milionů korun, celkem od roku 2016 přes 209 milionů korun. Dvakrát v tomto roce jsme iniciovali také pomoc v rámci projektu Ovoce, zelenina a mléko do škol. Potraviny, které nyní školy neodebírají, mohou dodavatelé poskytnout potravinovým bankám. Jen na podzim jsme takto zachránili přes 400 tisíc kusů ovoce a zeleniny a více než 750 tisíc kusů mléčných výrobků,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Vložil: Kamil Fára