Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zavřel i Pupp a Thermal… Opatření proti covidu nutí hotely jít do dluhů, řada z nich to asi nepřežije

01.11.2020
Zavřel i Pupp a Thermal… Opatření proti covidu nutí hotely jít do dluhů, řada z nich to asi nepřežije

Foto: Markéta Vančová (stejně jako v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Recepce hotelu Imperial, který nyní zkouší pocovidovou terapii

Covid úřaduje nejen v nemocnicích, ale i mezi hotely. Rezervu si po takové náloži restrikcí stačil vytvořit málokdo. Sanatorium Thermal a Grandhotel Pupp v Karlových Varech zavřel a zaměstnance poslal domů. Ještě hůře je na tom karlovarský hotel Ambassador, ten zavřel a propustil všechny své zaměstnance. Ekonomická apokalypsa tak získává zřetelnější obrysy.

„Absolutní většina našich pracovníků je doma na takzvané překážce v práci, protože nemohou vykonávat své zaměstnání. Všichni pobírají stále sto procent platu,“ řekl pro Deník ředitel Thermalu Vladimír Novák. A to je Thermal stále v držení státu. Zaměstnanci si tak mohou odfouknout. Stát se o své zaměstnance postará. Vzhledem k tomu, že Thermal prochází navíc náročnou rekonstrukcí, jsou někteří zaměstnanci povolaní z pobytu doma na výpomoc. Jedná se například o pokojské, které mají pomoci s úklidem.

 

Rekonstrukce hotelu Thermal je v plném proudu, foto Facebook

Samoplátci to neutáhnou

„Co s námi bude dál, nevíme. Rádi bychom otevřeli znovu 5. listopadu. Jsme lázeňské zařízení, které sice může i v této době nabízet služby samoplátcům, ale pro jednotlivce se nám to nevyplatí,“ dodal ředitel hotelu Thermal. Udržovat čtyřhvězdičkový hotel pro několik málo hostů je přeci jenom příliš nákladné. S problémy se potýká i hotel Čajkovskij: „Výjimka, podle které můžeme ubytovat hosty, kteří jsou na pracovní cestě, se hodí maximálně pro Prahu. Tam se jezdí za obchodem. Pokud už někdo jede pracovně do Varů, tak si vystačí s penzionem nebo si najme apartmán. Udržovat v chodu čtyřhvězdičkový hotel se všemi službami v takových podmínkách nemá smysl," popsal pro Karlovarskou drbnu předseda krajské Asociace hotelů a restaurací a šéf lázeňského hotelu Čajkovskij Jan Kronika.

 

Grandhotel Pupp, v němž třeba v době karlovarského festivalu bydlí ty největší zahraniční hvězdy, zavřel. Foto Facebook

Do konce roku zavřel i pětihvězdičkový ikonický Grandhotel Pupp. Zaměstnanci jsou doma. Ovšem vedení nechce přistoupit k propouštění, protože sehnat po zklidnění situace nové zaměstnance by mohl být problém. Navíc zaměstnance kvalifikované. „Celý tým zaměstnanců se pochopitelně snažíme udržet. Abychom mohli provozovat hotel takové kategorie, potřebujeme kvalitní zaměstnance a nechceme o ně přijít. Vždyť někteří z nich u nás pracují i desítky let,“ konstatoval pro Deník ředitel Grandhotelu Pupp Jindřich Krausz.

A výdaje? Ty jsou i při zavřeném hotelu se zaměstnanci doma. „Na jaře jsme vstupovali do května a začalo být teplo. Nyní ale začíná zima a hotely se musí alespoň trochu vytápět, aby nevznikly další škody. A to v situaci, kdy nemáme žádné příjmy, nutí hotely jít do dluhů a řada z nich to asi nepřežije," řekl pro Karlovarskou drbnu Jan Kronika.

 

Pohled na Karlovy Vary s Thermalem v popředí, foto Facebook

Ubytování záchranářů nebo lidí na doléčení?

Hotely by mohly sloužit i pro ubytování záchranářů nebo pacientů s covid-19, kteří se potřebují doléčit. Ostatně Thermal s tím má zkušenosti už z jara, kdy poskytl ubytování vojákům. „Na jaře jsme takto ubytovali několik desítek vojáků, kteří vypomáhali ve zdravotnických zařízeních v regionu,“ řekl iDnes ředitel Thermalu Novák. A pacienti na doléčení? Tam je větší problém. „Když půjde do tuhého, dokážu si tuto možnost představit. Z praktického hlediska ovšem nejsou naše pokoje pro tuto službu ideální. Nemají omyvatelné povrchy a na zemi jsou koberce, které se špatně dezinfikují,“ doplnil Novák. Thermal jako jeden z mála naplňuje podmínku, že hotel musí být vzdálen od nemocnice maximálně dva kilometry, takže může ubytovat covidové pacienty.

 

Hotel Imperial, který stojí na vrchu nad Vary (jezdí se do něj lanovkou), se pokouší přežít. Zvolil zajímavou strategii.

Ozdravná kúra pro covid pacienty

Karlovarský hotel Imperial přišel se zajímavým nápadem. Nabídnout rekondiční pobyt lidem, kteří prodělali onemocnění a přetrvávají u nich příznaky, jako je únava nebo dušnost. „Myslíme si, že pacientům, kteří se potýkají s následky koronavirového onemocnění, dokážeme pomoct. Než ale projekt pustíme do ostrého provozu, chceme si jej ověřit na testovacím vzorku klientů. Teprve poté ho začneme nabízet jako náš produkt,“ řekl pro iDnes Alexandr Rebjonok, generální ředitel společnosti Imperial Karlovy Vary. Pobyt testovacího vzorku hostů probíhá od 26. října a v polovině příštího týdne nás hotel Imperial seznámí s výsledky.

 

V hotelu Imperial provozují takzvanou kyslíkovou terapii, tu nepochybně nabízejí í pocovidovým pacientům

Ale ani další hotely v kraji nečekají, až uhodí. Hotel Krakonoš v Mariánských Lázních nabízí jak hostům hotelu, tak i veřejnosti nitrožilní aplikaci vitamínu C. Zajímavý způsob epidemického marketingu. Falkensteiner Hotel Grand zase návštěvníky láká na mentální couching. Hotely, jako pevná součást turistického odvětví, se topí ve velkých problémech. A tak doufejme, že se vše brzy zklidní. Pomoci tomu můžeme sami už tím, že budeme důsledně dodržovat doporučená opatření a chovat se zodpovědně.

Vložil: Kamil Fára