Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mrtví ptáci padají z oblohy a lidé umírají na rakovinu mozku. Také se bojíte se 5G sítí? Opravdu není důvod

07.10.2020
Mrtví ptáci padají z oblohy a lidé umírají na rakovinu mozku. Také se bojíte se 5G sítí? Opravdu není důvod

Foto: Pixabay

Popisek: 5G sítě fungují na stejném principu, jako starší technologie

Mnohonásobně rychlejší internet bude pohodlnější, moderní technologie dovede až k vám domů, navíc bude zachraňovat životy… Podle vědců, kteří se pokoušeli vysvětlit nezávadnost telekomunikační sítě 5G, je to někdy marný boj. Protože do diskuse nejde argument proti argumentu, ale argument proti pocitům. A s těmi se diskuse vede skutečně velmi obtížně. „Ti lidé mají názor, který vychází z pocitů. Vyvracet lze ale jen něco reálného, ne pocity,“ řekl Deníku výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Ukážeme vám, kde jsou výhody sítí páté generace, o něž bychom byli při jejich nezavedení ochuzeni.

Představte si autonehodu. Právě jste se vykutáleli z havarovaného auta, všude krev, pláč a je jen na vás, abyste zavolali záchranku. Jenže jste v šoku. Kdo by také nebyl. A tak hrozí, že do telefonu budete pouštět jen citoslovce prokládaná voláním o pomoc. V rámci zavádění 5G sítě se začala rozvíjet i služba Záchranka.

Poprvé ve Varech

Začátkem září v Karlových Varech představila mobilní aplikace Záchranka i novou funkci videopřenosů, které v oblastech s 5G sítí budou informovat operátory za vás. Prostě jim přepošlete obraz zkázy, která je před vámi ve videopřenosu. Z toho pak operátoři mohou odvodit, jak početná má být rychlá záchranná pomoc, co je k vyřešení problémů potřeba, může vás při vizuálním zhodnocení situace i instruovat pro první kroky záchrany vašich bližních. A při takových okamžicích hrůzy jde často o vteřiny. Mobilní služba Záchranka jako první v Evropě spouští videopřenosy i s využitím 5G mezi člověkem v nouzi a záchrannou službou.

 

Operátorka Záchranky, foto ČT / repro

Záchrana života má vždy cenu

„Téma telemedicíny je velmi aktuální a jak se na příkladu aplikace Záchranka ukazuje, tak využití moderních komunikačních technologií je cestou, kterou se lze do budoucna ubírat a přinést tak prospěch všem,“ říká místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Pokud nová funkcionalita zachrání jediný lidský život, pak má smysl.“

Aplikace Záchranka funguje od roku 2016, letos v červnu začala na krajských záchranných službách testovat videopřenosy a za první tři měsíce pomohla v desítkách případů. Videopřenosy lze využít například při autonehodách, operátoři na tísňové lince tak získají přehled o celé situaci. Přenos obrazu pomůže i zasahující posádce, kdy už v sanitce získají důležité informace o místě nehody. Novinka je unikátní nejen v Evropě, ale i celosvětově. Organizace EENA (European Emergency Number Association) potvrdila, že ČR je první zemí, která videopřenosy zavádí do praxe.

 

Co je 5G?

Nová generace mobilních sítí. Navazuje na předchozí generace sítí 3G (přinesla rozšíření internetu do mobilu a vedla k rozmachu smartphonů) a 4G (nabídla mnohem rychlejší přenos dat a umožnila například sledovat streamovaná videa na cestách). 5G odráží nové potřeby komunikace jak na straně koncových uživatelů, tak i v oblasti průmyslu a výhledově i v dalších sektorech.

 

„Aplikace Záchranka doteď detailně odpovídala na základní důležité otázky – kde se volající nachází, co se mu stalo a o koho se jedná. Hledali jsme způsob, jak operátory dostat na místo ještě před příjezdem zdravotnické záchranné služby, aby si mohli sami udělat obrázek o tom, jak u nehody vypadá. Po více než ročním vývoji, na kterém se podíleli odborníci z přednemocniční neodkladné péče a který byl hrazen z financí generálního partnera aplikace Záchranka – Nadace Vodafone a dotačního příspěvku Ministerstva zdravotnictví ČR, se dílo podařilo uvést do provozu. O videopřenos už projevily zájem další země, ve kterých aplikace Záchranka funguje, jako první se rýsuje spolupráce v Maďarsku,” říká ředitel aplikace Záchranka Filip Maleňák.

 

Nová funkce, videopřenos, funguje zatím v deseti krajích, foto ČT / repro

„Digitalizace je jedním z pilířů Inovační strategie ČR. V něm se soustředíme zejména na vytváření, zavádění a podporu konkrétních produktů a služeb s uživatelskou přidanou hodnotou. Aplikace Záchranka je koncept, který může být inspirací nejen pro Evropu,” říká koordinátor Inovační strategie ČR Robin Čumpelík a dodává: „Během nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru MPO s aplikací Záchranka úzce spolupracovalo. A to na rozvoji funkcionalit, propojení s dalšími technologiemi a distribuci informačních zpráv občanům ČR. Aplikace má obrovský potenciál pro telemedicínu, funkcionality se dají samozřejmě využít i při krizovém řízení.“

Zájem je, ale čí?

Do aukce o kmitočty 5G sítě se přihlásilo sedm společností. Český telekomunikační úřad nesdělil jejich jména. Co ovšem víme s jistotou, je to, že z aukce vycouval ČEZ, který byl favoritem mezi menšími zájemci. „Soustředíme se na další rozvoj našeho alternativního mobilního operátora Mobil od ČEZ, který již nyní patří k největším alternativním operátorům na českém trhu,“ řekl mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Dražba kmitočtů, pokud ji nic nenaruší, má podle předsedkyně ČTÚ Hany Továrkové začít v první polovině listopadu. Aukce pak podle odhadů může trvat do konce roku. Informace o 5G i plánovaných akcích jsou či budou zveřejněny na speciálním webu www.5Galiance.cz.

 

Jaký je rozdíl mezi 5G a předchozími technologiemi?

Jde o další vylepšenou vývojovou fázi rodiny technologií IMT-2020 (zahrnující 3G a 4G). 5G je navržena pro lepší využití kmitočtů a snížení vzájemné interference. K přínosům pak patří i zlepšení dosažitelné přenosové rychlosti pro jednotlivé uživatele (včetně nižší doby odezvy) či možnost využití 5G pro vysoce spolehlivé spojení. Při využití velmi širokých rádiových kanálů ve vyšších kmitočtových pásmech je možné dosáhnout až gigabitových přenosových rychlostí.

 

Pět prvních měst v republice

První města, která vyhrála vybudování 5G sítě na svém území, jsou Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Plzeň, Jeseník a Bílina. A každé město k tomuto evolučnímu náskoku před ostatními využívá jinak. Záměrem Karlových Varů, mimo jiné, je, aby lidé mohli jednorázové jízdné v MHD platit přímo ve vozech bezkontaktně. Což jsme vyzkoušeli na vlastní kůži. A skutečně, stačí v autobusu či u lanovky zamávat kartou (nebo ještě lépe mobilem, pokud máte v mobilu Apple Pay či Google Pay; nemusíte vyndávat ani peněženku) a vyjede vám lístek. A to je vše. Karlovy Vary, podepsaly se společností Vodafone Memorandum o spolupráci pro gigabitovou budoucnost už 3. července 2019.

 

V Karlových Varech dobře fungují v městské dopravě

V Jeseníku plánují díky 5G síti streamovat prestižní sportovní utkání. V Ústí nad Labem datovou platformu pro testování autonomních vozidel přímo uvnitř města. V Plzni chystají testování bezpilotních letadel. A v Bílině chtějí jít proti kriminalitě spojením 5G sítě s městským kamerovým systémem. A do toho všeho jsou tu nespočitatelné výhody pro soukromý sektor, který se k městům díky existující síti 5G začne stahovat. Nemluvě pak o výhodách pro běžné domácnosti, které budou moci sítě využít pro vybudování takzvané chytré domácnosti, která šetří čas i peníze a zároveň zvyšuje komfort bydlení.

 

Co nového 5G přinese?

Hlavní přínos sítí 5G očekáváme jak v dalším zlepšení kvality dnes nabízených služeb připojení k internetu, tak i ve změně způsobu používání stávajících zařízení jako jsou smartphony nebo herní konzole. 5G disponují také kapacitou propojit tisíce těchto zařízení v jednu chvíli a otevírají tím prostor pro vývoj nových, inovativních služeb. Díky lepší konektivitě bude mít například více lidí přístup k digitálnímu vzdělávání a digitálním dovednostem. Rychlejší a stabilnější spojení může spojit týmy na více místech najednou, což například podporuje práci na dálku. Továrny mohou být modernizovány automatizovanými procesy a propojenými stroji, aby se zvýšila bezpečnost práce a produktivita.

 

Budou padat mrtví ptáci z nebe?

Ale jsou tu obavy, které plní internetové diskusní skupiny. Ohrožují 5G sítě lidské zdraví? Podle odborníků je to naprostý nesmysl. 5G sítě totiž pracují podle stejných fyzikálních zákonů, jako doposud běžné 4G sítě. Jediné reálně nebezpečí u 5G sítí je spíše bezpečnost. Nad tou se pozastavil i poslanec za vládní ANO Robert Králíček. „Vidím opravdu reálná rizika, a to je bezpečnost dat,“ řekl poslanec Deníku. Ten také inicioval odborný seminář pořádaný v Poslanecké sněmovně, kde se probírala i otázka toho, který úřad bude síť z bezpečnostního hlediska monitorovat. Protože síť se stane do budoucnosti páteřní i pro státní správu. „Otazníků je tam velmi mnoho na to, abychom s jejich budováním spěchali,“ dodal poslanec.

Vložil: Kamil Fára