Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byl otcem Boženy Němcové? O víkendu se potkáme s knížetem Metternichem na zámku v Kynžvartu a poodhalíme závoj tajemství

26.08.2020
Byl otcem Boženy Němcové? O víkendu se potkáme s knížetem Metternichem na zámku v Kynžvartu a poodhalíme závoj tajemství

Foto: NPÚ / Zámek Kynžvart (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Hostem u knížete Metternicha? Takhle nějak to tehdy vypadalo. Při této příležitosti budou zlacené nástolníky nasvíceny svícemi pro umocnění atmosféry této netradiční večerní prohlídky

Navzdory covidu se rozjede o víkendu Hradozámecká noc, která české i moravské hrady a zámky naplní jak návštěvníky, tak i dobovými kostýmy, zbraněmi, ale i postavami, které určovaly směr naší historie. Na Karlovarsku se budete moci setkat s knížetem Metternichem, který je podle dohadů otcem naší Boženy Němcové.

Letní noční procházka kynžvartským zámkem při svíčkách nás čeká v šesti prohlídkách vždy po hodině od 18:00 do 23:00. Účastníci se na chvíli dostanou do role zvláštních návštěvníků, kteří navštíví knížete Metternicha v jeho paláci ve Vídni. Pozvání přijala rovněž Kateřina Vilemína Zaháňská, paní kněžna z Babičky Boženy Němcové. Návštěvníci se například dozvědí, zda se kníže Metternich znal se skladatelem Ludwigem van Beethovenem, ale i to, jestli by se jim v tehdejší době líbilo.

 

Netradiční večerní prohlídka Kynžvartu

Hradozámecká noc

Hradozámecká noc letos proběhne v noci ze soboty 29. srpna na neděli 30. srpna 2020. Představí památky v netradiční době a s netradičním programem. Letošním hostitelem je zámek Mnichovo Hradiště, kde bude probíhat hlavní program. Slavnostně se zde navíc otevře stálá expozice „Paměť rodu přetrvá“, která je rozšířením výstavy „Poslední odpočinek Albrechta z Valdštejna“. V tamní kapli sv. Anny jsou uloženy ostatky slavného vojevůdce 30leté války Albrechta z Valdštejna.

 

Prostřeno pro velkou společnost

Do Hradozámecké noci se stejně jako v předchozích letech zapojí desítky památek – hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce. Můžete se těšit na noční a speciální kostýmované prohlídky, hudební program, dobová, šermířská a taneční vystoupení, zámecké interiéry při svíčkách, dobovou kuchyni, ohňová vystoupení a mnoho dalšího.

 

Na hradě Bouzov si například projdete zážitkovou trasu hradním příkopem za doprovodu svítilen s ohnivým překvapením na konci. Lampionovým průvodem se zase vydáte na hrad Kunětická hora, kde se budou promítat unikátní filmové dokumenty o historii hradu. Na projekci detektivního filmu „Smrt talentovaného ševce“ se zase můžete těšit na zámku Opočno. Zahrady pod Pražským hradem si připravily ukázky historického šermu s odborným výkladem a školou dobových bojových umění pro děti. Šermířské představení uvidíte stejně tak na zámku Benešov nad Ploučnicí, které nabídne i grilované občerstvení. Zámek Valeč překvapí každého svým jedinečným videomappingem v lapidáriu. Pokud se chcete přenést o 200 let zpátky a zažít Opavský kongres, navštivte zámek Raduň. Pro zážitkovou hru escape room zavítejte do kláštera Sázava a pro pozorování Slunce hvězdářskými dalekohledy a přednášku na zajímavé astronomické téma neopomeňte klášter Kladruby. Detailní program všech zapojených památek najdete ZDE

 

Němcová jako levoboček?

Kníže Metternich měl za svůj dlouhý život tři manželky. Sňatkem s první, Eleonorou Kounicovou, se stal finančně nezávislým. A dost si to užíval jak bujarým životem ve Vídni, tak i na zámku v Kynžvartu. S Eleonorou zplodil sedm dětí. Jeho druhou ženou se stala v roce 1827 Antoinette Leykam, baronka von Beilstein, která byla o víc než třicet let mladší (jemu bylo tehdy 54 let, jí 21 let). Antoinetta ale zemřela pouhé dva roky po svatbě. Již koncem roku 1830 poprosil čerstvý vdovec o ruku šestadvacetiletou hraběnku Melánii Zichy-Ferraris z uherské magnátské rodiny Zichyů, se kterou udržoval dlouhá léta přátelské styky. Melánie zemřela po 23 letech manželství roku 1854. Metternich přežil svou třetí ženu o pět let.

 

Kníže Metternich

Metternich byl znám také mnoha svými milostnými skandály a je velmi pravděpodobné, že měl i několik nemanželských dětí. Snad nejznámější byl dlouholetý vztah s Kateřinou Vilemínou Zaháňskou, známou jako paní kněžna z Babičky Boženy Němcové, jež podle některých názorů měla být jejich nemanželskou dcerou. Jiná hypotéza však považuje za matku Boženy Němcové mladší sestru Doroteu; hodnověrné důkazy však neexistují ani pro jednu z nich. Na Hradozámecké noci v Kynžvartu se dveře tajemství trochu pootevřou. Byla by chyba u toho chybět.

Vložil: Kamil Fára