Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byl otcem Boženy Němcové? O víkendu se potkáme s knížetem Metternichem na zámku v Kynžvartu a poodhalíme závoj tajemství

26.08.2020
Byl otcem Boženy Němcové? O víkendu se potkáme s knížetem Metternichem na zámku v Kynžvartu a poodhalíme závoj tajemství

Foto: NPÚ / Zámek Kynžvart (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Hostem u knížete Metternicha? Takhle nějak to tehdy vypadalo. Při této příležitosti budou zlacené nástolníky nasvíceny svícemi pro umocnění atmosféry této netradiční večerní prohlídky

Navzdory covidu se rozjede o víkendu Hradozámecká noc, která české i moravské hrady a zámky naplní jak návštěvníky, tak i dobovými kostýmy, zbraněmi, ale i postavami, které určovaly směr naší historie. Na Karlovarsku se budete moci setkat s knížetem Metternichem, který je podle dohadů otcem naší Boženy Němcové.

Letní noční procházka kynžvartským zámkem při svíčkách nás čeká v šesti prohlídkách vždy po hodině od 18:00 do 23:00. Účastníci se na chvíli dostanou do role zvláštních návštěvníků, kteří navštíví knížete Metternicha v jeho paláci ve Vídni. Pozvání přijala rovněž Kateřina Vilemína Zaháňská, paní kněžna z Babičky Boženy Němcové. Návštěvníci se například dozvědí, zda se kníže Metternich znal se skladatelem Ludwigem van Beethovenem, ale i to, jestli by se jim v tehdejší době líbilo.

 

Netradiční večerní prohlídka Kynžvartu

Hradozámecká noc

Hradozámecká noc letos proběhne v noci ze soboty 29. srpna na neděli 30. srpna 2020. Představí památky v netradiční době a s netradičním programem. Letošním hostitelem je zámek Mnichovo Hradiště, kde bude probíhat hlavní program. Slavnostně se zde navíc otevře stálá expozice „Paměť rodu přetrvá“, která je rozšířením výstavy „Poslední odpočinek Albrechta z Valdštejna“. V tamní kapli sv. Anny jsou uloženy ostatky slavného vojevůdce 30leté války Albrechta z Valdštejna.

 

Prostřeno pro velkou společnost

Do Hradozámecké noci se stejně jako v předchozích letech zapojí desítky památek – hrady, zámky, kláštery, kostely, ale také vily nebo paláce. Můžete se těšit na noční a speciální kostýmované prohlídky, hudební program, dobová, šermířská a taneční vystoupení, zámecké interiéry při svíčkách, dobovou kuchyni, ohňová vystoupení a mnoho dalšího.

 

Na hradě Bouzov si například projdete zážitkovou trasu hradním příkopem za doprovodu svítilen s ohnivým překvapením na konci. Lampionovým průvodem se zase vydáte na hrad Kunětická hora, kde se budou promítat unikátní filmové dokumenty o historii hradu. Na projekci detektivního filmu „Smrt talentovaného ševce“ se zase můžete těšit na zámku Opočno. Zahrady pod Pražským hradem si připravily ukázky historického šermu s odborným výkladem a školou dobových bojových umění pro děti. Šermířské představení uvidíte stejně tak na zámku Benešov nad Ploučnicí, které nabídne i grilované občerstvení. Zámek Valeč překvapí každého svým jedinečným videomappingem v lapidáriu. Pokud se chcete přenést o 200 let zpátky a zažít Opavský kongres, navštivte zámek Raduň. Pro zážitkovou hru escape room zavítejte do kláštera Sázava a pro pozorování Slunce hvězdářskými dalekohledy a přednášku na zajímavé astronomické téma neopomeňte klášter Kladruby. Detailní program všech zapojených památek najdete ZDE

 

Němcová jako levoboček?

Kníže Metternich měl za svůj dlouhý život tři manželky. Sňatkem s první, Eleonorou Kounicovou, se stal finančně nezávislým. A dost si to užíval jak bujarým životem ve Vídni, tak i na zámku v Kynžvartu. S Eleonorou zplodil sedm dětí. Jeho druhou ženou se stala v roce 1827 Antoinette Leykam, baronka von Beilstein, která byla o víc než třicet let mladší (jemu bylo tehdy 54 let, jí 21 let). Antoinetta ale zemřela pouhé dva roky po svatbě. Již koncem roku 1830 poprosil čerstvý vdovec o ruku šestadvacetiletou hraběnku Melánii Zichy-Ferraris z uherské magnátské rodiny Zichyů, se kterou udržoval dlouhá léta přátelské styky. Melánie zemřela po 23 letech manželství roku 1854. Metternich přežil svou třetí ženu o pět let.

 

Kníže Metternich

Metternich byl znám také mnoha svými milostnými skandály a je velmi pravděpodobné, že měl i několik nemanželských dětí. Snad nejznámější byl dlouholetý vztah s Kateřinou Vilemínou Zaháňskou, známou jako paní kněžna z Babičky Boženy Němcové, jež podle některých názorů měla být jejich nemanželskou dcerou. Jiná hypotéza však považuje za matku Boženy Němcové mladší sestru Doroteu; hodnověrné důkazy však neexistují ani pro jednu z nich. Na Hradozámecké noci v Kynžvartu se dveře tajemství trochu pootevřou. Byla by chyba u toho chybět.

Vložil: Kamil Fára

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace