Lázně pro císaře budou připraveny za dva roky. Přijede Jackie Chan zase někomu natlouct, až bude hotovo?
02.08.2020
Foto: ČT
Popisek: Císařské lázně
Rekonstrukce Císařských lázní byla zahájena v prosinci minulého roku. Nyní už je proinvestovaných 50 z 828,8 milionu, které se do rekonstrukce chystá stát nalít. Zhotovitele tak ještě čeká pověstné práce jako na kostele. Co je hotové? Zajištění stavby, tryskové injektáže, mikropiloty, provětrávané podlahy, odkrytí anglických dvorků či zpracování podrobných pasportů jednotlivých prvků. A chystají se i změny.
Císařské lázně byly dokončeny v roce 1895. Rekonstrukcí prošly v roce 1948 a 1953. Od té doby jen chátraly a byly udržovány stylem – vytřu, zametu a prozřetelnost celou budovu snad udrží při životě. O to větší sumu nás teď stojí celková rekonstrukce. 828,8 milionu není částka, kterou jde jen tak zahrnout do statistické odchylky.

A už to začalo, foto ČT
S péčí řádného hospodáře? No, snad ano
O rekonstrukci Císařských lázní se mluvilo už od revoluce. Je to kulturní památka, musíme ji chránit a pečovat o ni. A u slov zůstávalo. „Po téměř dvaceti letech, během kterých naši předchůdci mluvili o tom, jak je třeba chátrající skvost opravit, ale rekonstrukci se nepovedlo ani zahájit, konečně můžeme říct, že všechno pokračuje podle plánu a směřujeme k záchraně památky. Jde o velice náročnou zakázku, proto pečlivě průběžně kontrolujeme, jestli vše probíhá podle smlouvy se zhotovitelem. Zatím byl uzavřen jeden dodatek, kterým se povedlo snížit cenu díla o sto tisíc korun, každý nový požadavek ze strany firem je velmi detailně kontrolován. Aktuálně řešíme i rozsah a provedení restaurátorských prací a opčních položek. Císařské lázně byly nejnavštěvovanějším kulturním stánkem ve správě Karlovarského kraje i v době, kdy na opravu teprve čekaly a kdy ani nebyly přístupné všechny prostory památky. Moc se těším, až budeme moci našim občanům i návštěvníkům kraje a města představit Císařské lázně kompletně opravené, v celé jejich kráse,“ uvedla exhejtmanka, nyní náměstkyně hejtmana Jana Mračková Vildumetzová.
Byly otevřené? Ale samozřejmě. Určité části. Císařské lázně dokonce využili i zahraniční filmaři pro jejich neskutečnou fotogeničnost. Mohli jsme se do nich podívat v hollywoodských trhácích, jako byla bondovka Casino Royale nebo Rytíři ze Šanghaje s pitvořícím se Jackie Chanem a jeho legračním bojovým uměním v hlavní roli. Určitě nám nesloužilo ke cti, že se zahraniční filmový tým proháněl po více než půl století neopravované budově, kterou jsme nechali pustnout. Naše špatná vizitka.

Na rekonstrukci se podílí Společnost Císařské lázně - Geosan Group - Metrostav a celková suma bude necelých 830 milionů korun, foto Geosan Group
Tři fáze oprav
Během 42 měsíců plánovaných oprav, pokud do toho něco nevleze, má projít rekonstrukce třemi fázemi. První, kdy dojde ke zpevnění a nápravě škod, kterými se čas prohryzal majestátní budovou lázní. V druhé fázi se budova přesune do 21. století tím, že ji firma naplní moderními technologiemi. Třetí fáze pak pozve ke špachtlím památkáře a restaurátory. Ti vrátí celým lázním ztrácející se krásu a dech beroucí impozantnost v detailech. Za dva roky by měly být Císařské lázně otevřeny veřejnosti.
Na pivo v práci
Stavebníci krátce pozastavili stavbu jen v dubnu letošního roku, kdy v těsném sousedství Císařských lázní nalezli pozůstatky starého měšťanského pivovaru z 18. století. Díky pohotové reakci stavebních firem se mohl uskutečnit archeologický výzkum a část barokního pivovaru opět spatřila světlo světa. Žel, zásoby pivnice byly už nejméně dvě století vypité, dělníci se tedy pustili do dalších prací.
Plány do budoucna
Při rekonstrukci nejde jen o prostou opravu. Město už teď přemýšlí, k čemu dalšímu lze prostor využít. A přišlo s nápadem prostor pro Karlovarský symfonický orchestr. Prostor lázní jim rozhodně sekne. Ale nejen to. „Ustavili jsme pracovní skupinu, která se na základě požadavku města Karlovy Vary věnuje možnosti rozšířit projekt o výstavbu sálu pro Karlovarský symfonický orchestr, a dále se plánuje zpracování libreta. Počítáme s tím, že Císařské lázně v budoucnu nabídnou domácím i zahraničním návštěvníkům muzejní expozice, kavárnu, čítárnu i badatelnu. Zanderův sál bude sloužit k reprezentativním účelům, v dalším, víceúčelovém sále se budou konat koncerty a výstavy, ale i promítání například během filmového festivalu,“ popsala Jana Mračková Vildumetzová. Snad se rekonstrukce zadaří, a kraj si tak vybuduje podhoubí pro to, aby se někdy, v daleké budoucnosti, mohl trhnout od republiky a založit si vlastní monarchii. Císařské lázně už budou mít v pořádku. To ostatní už přijde samo.
Vložil: Kamil Fára