Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Někde sochy padají, v Karlových Varech jednu staví. ´Bezpečného´ Karla IV. A to přesto, že už jednoho otce vlasti mají

01.07.2020
Někde sochy padají, v Karlových Varech jednu staví. ´Bezpečného´ Karla IV. A to přesto, že už jednoho otce vlasti mají

Foto: Facebook / Jezdecká socha (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Vizualizace budoucí sochy Karla IV. od sochaře Michala Gabriela. Až vznikne, pravděpodobně se mu bude říkat ´Karlík ementál´

Ale víte jak, otců vlasti není nikdy dost. A Karlovi IV. to sluší vždy a všude. Podle všeho mu to bude slušet i v Karlových Varech a to v Sadech Karla IV. Kde jinde také. A to i přesto, že v Karlových Varech už jedna socha Karla IV. je. Za přílišné ‘karlování‘ v předchozích větách se omlouváme, jinak to nešlo.

Sady Karla IV. se pro sochu výborně hodí, tvrdí tamní Rotary klub. Karlovarský kraj totiž začal opravovat budovu Císařských lázní, ke kterým Sady Karla IV. patří jako Pat k Matovi nebo Křemílek k Vochomůrkovi. Kraj navíc chystá revitalizaci okolí historické budovy. Prostor Císařských lázní tak dostane zcela nový vizuál. K němu se socha hodí náramně.

 

Otec vlasti v podání nešťastného Otakara Švece, který po dokončení svého Stalina spáchal sebevraždu

Dva Karlové

V Sadech Karla IV. už jedna socha panovníka je. Ovšem, jak konstatuje kancelář architektury města Karlovy Vary, současná socha není pohledová a měla by být spíše v interiéru. Současnou sochu panovníka navíc vytvořil v roce 1955 Otakar Švec. Švec stál také za kontroverzní Frontou na maso v Praze, tedy za pomníkem Stalina, který byl po krátkém čase zase zbourán. Navíc byla Švecova socha původně plánována do pražského Karolina.

Ve hře jsou i další místa

Sady Karla IV. nejsou jedinou variantou umístění. Ač sady vyhrály jak u odborníků, tak i v dotazování mezi obyvateli města, ve hře je ještě karlovarské Divadelní náměstí. To je méně konfliktní, protože socha panovníka od Otakara Švece má i své zastánce, kteří se jejímu odstranění brání. Takže ano, i v Karlových Varech může začít souboj o sochy a jejich umístění.

 

Na Workshopu o umístění sochy (10.-11.6. v Grandhotelu Pupp) ukazovali maketu. Samotná socha bude stát osm milionů, aktuálně je ve veřejné sbírce vybráno 1 082 600 Kč

Ve hře je pak i nápad autora sochy, akademického sochaře Michala Gabriela. Ten navrhuje udělat z Karla IV. putovní sochu. „Možná se naplní i koncept přesouvání sochy po městě, které by nebylo v řádu dvou tří let, ale spíše v řádu desetiletí s tím, že definitivní místo pro tu sochu by mohlo vzniknout v prostorách, které navazují na koncepci rozvoje města např. na náměstí, které bude pro ni přímo postavené,” popsal třetí variantu Michal Gabriel. Špatný nápad? Ani ne, v této variantě se počítá s tím, že by se socha přesouvala tam, kde by došlo k revitalizaci okolí. Tlačila by tedy město k opravám. Nakonec by prý mohla doputovat až na náměstí Republiky, které v současné době není na sochu připravené.

Socha je potřeba

„Vnímáme iniciativu ke vzniku jezdecké sochy Karla IV. jako velmi pozitivní aktivitu, vedoucí k oživení veřejného prostoru města. Umístění sochy v parku u Císařských lázní považujeme za určitých podmínek možné. Z urbanistického hlediska považujeme za vhodnější umístění sochy na Divadelním náměstí, které by po úpravách mohlo plnit funkci shromažďovacího prostoru a místa konání např. kulturních akcí,” komentovala závěry diskuze Romana Riegerová, ředitelka Územního odborného pracoviště v Lokti Národního památkového ústavu.

 

Autor sochy je Michal Gabriel, narozený 25. února 1960 v Praze, je český sochař a vysokoškolský učitel, bývalý děkan Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Mezi zajímavosti jistě patří to, že je autorem klobouku na hrobě Michala Tučného. Instalace jeho soch lze nalézt po celé republice. Očividně rád sochá zvířata. Žraloky, koně. Jeho sochy jsou nápadité, mnohdy nekonvenční, ale nikoliv nesmyslné, jak to někdy u moderního umění bývá.

Sochař se již v Karlových Varech svým dílem představil: Smečka od Michala Gabriela ve Dvořákových sadech

Vložil: Kamil Fára

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace