Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zahraniční návštěvníci zoufale chybějí, po opuštěných karlovarských kolonádách se plíží nejistota a strach

08.06.2020
Zahraniční návštěvníci zoufale chybějí, po opuštěných karlovarských kolonádách se plíží nejistota a strach

Foto: Facebook / Město Karlovy Vary (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Snímek z 12. května 2020: Liduprázdná Mlýnská kolonáda. To se v tuto roční dobu nevidí, koronavirus úřadoval se smrtící důkladností

FOTO Karlovy Vary dají 50 milionů na restart lázeňství a cestovního ruchu ve městě. Karlovarští zastupitelé schválili program na podporu cestovního ruchu a lázeňství, které byly nejvýrazněji zasaženy restrikcemi v souvislosti s pandemií koronaviru. Součástí komplexního programu bude projekt pobytových poukazů ´Vary Voucher´, marketingová kampaň zacílená na podporu domácího cestovního ruchu a kulturní a volnočasové aktivity, oživující společenský život ve městě. Do článku jsme přidali pár zajímavostí z Varů, věděli jste třeba, že dnes slavné a obdivované Mlýnské kolonádě říkali kdysi místní ´záhon chřestu´? Konec konců, i symbol města, kamzík, vznikl vlastně na truc…

„Lázeňství a cestovní ruch jsou podstatou Karlových Varů. Tyto obory a na ně navazující služby mají enormní vliv na ekonomiku města, dávají práci tisícům obyvatel a ze dne na den se ocitly v bezprecedentní situaci. Po téměř fatálním dopadu pandemické krize potřebují co nejrychlejší restart a my jim s ním chceme pomoci tím, že do města přivedeme klienty. Vzhledem k tomu, jak bude s největší pravděpodobností letošní turistické léto v republice vypadat, máme také jedinečnou příležitost ukázat Karlovy Vary v tom nejlepším světle, zbavit je všelijakých nálepek a představit je jako atraktivní a bezpečnou destinaci, vhodnou pro atraktivní aktivní i odpočinkovou letní dovolenou,“ vysvětlila primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

 

Karlovy Vary, město plné turistů. K tomu by se ráda radnice vrátila, letos v létě ale spoléhá více na domácí návštěvníky. Konec konců, hranice s Německem jsou stále víceméně zavřené.

50 milionů na oživení

Město na jednotlivé podpůrné aktivity vyčlenilo 50 milionů korun. Desetimilionová podpora bude směřovat do slevových voucherů, které budou mít různou hodnotu, navázanou na délku pobytu v některém z hotelů, penzionů nebo sanatorií v Karlových Varech. Budou cíleny jak na běžné turisty, tak na hosty, mířící na ozdravné lázeňské pobyty. Částka ve výši 35 milionů korun bude investována do navazující marketingové kampaně a aktivit, které budou probíhat v průběhu celého nadcházejícího léta.

Realizace se ujme Infocentrum města Karlovy Vary. Jeho ředitel Josef Dlohoš vidí v rychlém spuštění restartu velký potenciál. „Máme ambici stát se prvním městem v České republice, které touto formou osloví české turisty. Zacílíme zejména na klienty wellness a lázeňských služeb, rodiny s dětmi i různorodé páry. Naše strategie se setkala s pozitivním ohlasem organizací, které zastřešují subjekty, podnikající v segmentu hotelnictví, lázeňské péče a podobně. Už při přípravách jsme vše konzultovali se zástupci místní sekce Asociace hotelů a restaurací a Sdružení léčebných lázní,“ vysvětluje ředitel.

 

Díky 50 miliónům, které poskytla radnice, se otevírá možnost i pro domácí cestovatele ubytovat se v některém z nóbl (a sakra drahých) karlovarských hotelů. Kdyby jen na čtyři dny, aby člověk alespoň jednou v životě okusil ´nenápadný půvab buržoazie´.

Spolupracovat budou i místní umělci

Na podporu společenského života v podobě kulturních a volnočasových akcí v průběhu celého léta vynaloží město 5 milionů korun. Do programu se zapojí řada místních spolků, agentur a umělců v čele s Karlovarským symfonickým orchestrem. „Oživíme městská prostranství, vymýšlíme program, který propojí místní kulturní scénu s gastronomií. A připravujeme také program pro děti turistů, kteří budou mít chuť vyčlenit si nějaký čas sami pro sebe. Navíc jsme společně s Infocentrem nově nastavili ceny naší turistické karty ´Karlovy VARY REGION Card´, díky které je možné navštívit desítky atraktivních míst zdarma nebo se slevou. Karta bude do konce srpna dostupná za zvýhodněných podmínek. Věříme, že bude zajímavá nejen pro turisty, ale také pro místní. Stojíme o to, aby nám i obyvatelé města pomohli s podporou cestovního ruchu a v rámci programu ‚Žijeme pro Vary‘ se do připravovaných projektů a aktivit zapojí,“ doplňuje vizi obnovy cestovního ruchu ve městě karlovarská primátorka.

 

Pupp zatím chybí

Infocentrum města spustilo nový web Karlovy VARY REGION Card, kde zájemci najdou podrobné informace, ceníky i zajímavé tipy na výlety. Slevové kupóny – VARY°Voucher si budou moci zájemci vygenerovat na webu města. Zde najdou i přehledně veškeré informace o možnostech čerpání. Vzhledem k tomu, že jsou Karlovy Vary největším lázeňským městem v republice, je tento produkt zaměřen převážně na čerpání služeb, spojených s lázeňstvím. K dispozici jsou tři varianty slevy: 1000 Kč na pobyt se snídaní s minimální délkou pobytu 3 noci. 2500 Kč na wellness a relax pobyt o délce alespoň 4 noci a konečně 5000 Kč na lázeňský týdenní (7 nocí) a delší pobyt. Na webu je zveřejněn i seznam poskytovatelů ubytování a služeb, kde lze voucher uplatnit. 

 

Víte, že Goethova vyhlídka nesla původně jméno princezny Štěpánky?

Právě manželka rakouského korunního prince Rudolfa Habsburského totiž dala podnět ke stavbě rozhledny. Honosný objekt vyhlídkové věže byl vystavěn v letech 1888 – 1889 podle projektu významných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Stejně jako Štěpánka Habsburská obdivoval výhledy z tohoto místa několik desetiletí před ní také slavný německý básník J. W. Goethe, po němž je rozhledna pojmenována dnes.

 

Víte, že již od roku 1851 shlíží z Jeleního skoku na centrum lázeňského města socha kamzíka?

Ale proč zrovna kamzík? Vždyť legenda praví, že to byl jelen, kdo skočil do pramenů… Protože podle barona Augusta von Lützowa by jelen ze skály nikdy neskočil! Nechal tedy na skalní ostroh nad Vřídlem natruc instalovat plastiku kamzíka. Lázeňští hosté si toto místo oblíbili a z vysmívané sochy se stal postupem času symbol Karlových Varů.

 

Víte, že dnes slavná Mlýnská kolonáda byla po svém dokončení Karlovaráky přijímána s rozpaky?

Pseudorenesanční kamenná kolonáda předního českého architekta Josefa Zítka byla postavena v letech 1871-1881. Po slavnostním otevření pro ni však karlovarští obyvatelé neměli slova chvály. Nazývali ji kuželkovou dráhou nebo záhonem chřestu. Dnes kryje mohutná kolonádní stavba (132 metrů dlouhá a 13 metrů široká) pět minerálních pramenů a jednou z nejznámějších a nejvýstavnějších karlovarských kolonád.

 

Víte, že Svatošské skály jsou národní přírodní památkou?

Víte, že Svatošské skály byly již v roce 1933 vyhlášeny chráněnou rezervací a v roce 2007 národní přírodní památkou pod názvem Jan Svatoš? Mohutné žulové skály tvoří řadu skalních pilířů a sloupů, jež jsou opředeny mnoha pověstmi. Podle jedné z nich představují zkamenělý svatební průvod – zhrzená víla proklela svého milence, který ji zradil a oženil se s jinou. Toto čarovné místo inspirovalo řadu umělců (J. W. Goethe, V. Mrštík). Oblíbené výletní místo najdete v údolí řeky Ohře na stezce z Karlových Varů do Lokte.

 

Víte, že Alžbětiny lázně jsou pojmenovány po císařovně Sissi?

Víte, že Alžbětiny lázně byly založeny roku 1906 a pojmenovány po zesnulé manželce císaře Františka Josefa I., císařovně Alžbětě, zvané Sissi? Alžběta Bavorská, rakouská císařovna, uherská, chorvatská a česká královna se v Karlových Varech léčila v červnu roku 1892…

 

Víte, že v zahradě Parkhotelu Richmond najdete plastiku jelena v životní velikosti?

Jako symbol lázeňského města ji v polovině 19. století objednal velký milovník zvířat baron August Friedrich Ulrich von Lützow u svého přítele, akademického malíře a sochaře prof. Augusta Kisse z Berlína, který mu postupně vytvořil také skulptury kamzíka, kočky, býka, koně, dvou velkých sedících psů a Amazonky na koni, bojující s tygrem. Plastika jelena původně stávala s ostatními sochami v zahradě vily Lützow v dnešních Sadech Jeanna de Carro východně nad městem Karlovy Vary (Karlsbad). Baron Lützow původně zamýšlel plastiku jelena umístit na skalní masiv v lese nad Vřídlem, aby tak podpořil pověst o objevení Vřídla královskou loveckou družinou, poté však zjistil, že jediná špičatá skála by pro „statného paroháče“ nebyla vhodná, a tak v roce 1851 nechal na skalní jehlu osadit plastiku kamzíka. Někdy v době před rokem 1932 byla plastika jelena přemístěna do zahrady za sanatoriem Richmond na jižním okraji města.

 

Zdroj: karlovyvary.cz

Vložil: Markéta Vančová