Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Šokovaná lékařka nechápe. Stát zakázal nemocným lidem, aby se léčili

01.06.2020
Šokovaná lékařka nechápe. Stát zakázal nemocným lidem, aby se léčili

Foto: archiv Milady Sárové

Popisek: MUDr. Milada Sárová s Václavem Havlem v Karlových Varech

Karlovarská lékařka Milada Sárová patří k nejvýznamnějším balneologům nejen u nás, ale také v celosvětovém měřítku. Přednášela na nejprestižnějších světových kongresech a je členkou několika mezinárodních organizací. Přesto je již téměř padesát let věrná svým pacientům, a dokonce pro ně nechala postavit vlastní hotel. Léčila jich tisíce, a to ze všech koutů světa včetně slavných celebrit. Mnozí z nich se k ní stále vrací.

Přiznává, že od okamžiku, kdy se v sedmdesátých letech přestěhovala do Karlových Varů, jednou provždy podlehla jejich kouzlu. A v neposlední řadě chová mimořádnou úctu ke zdejším zázračným léčivým pramenům, o jejichž blahodárných účincích na zdraví se přesvědčuje každý den. Tím spíš ji zaskočilo, že letos v březnu (zrovna když slavila své sedmdesáté narozeniny), musel být kvůli vládním restrikcím zcela nečekaně zastaven provoz lázní.

To nemá obdoby

„To, co se stalo v Karlových Varech, nemá obdoby a mě to šokovalo. Lidi plakali, protože k nám přijeli nabrat sílu, pít vodu, léčit se, ale ze dne na den museli odjet,“ svěřila se nedávno se svými pocity v rozhovoru pro televizi DVTV. Zároveň popsala, jak neuvěřitelný a deprimující pro ni byl zážitek, když večer procházela liduprázdným centrem města a nikde nesvítilo ani jedno okno. „To mě vyděsilo, něco takového jsme tady dosud nezažili.“ Dodnes nechápe, proč se museli přestat v Karlových Varech léčit pacienti, tím spíš, že lázeňská léčba pomáhá zvyšovat imunitu, a ta, jak je známo, je rozhodující v boji proti infekčním nákazám.  Připomněla, že na rozdíl od jiných léčivých vod dosahuje teplota proslulého karlovarského Vřídla 72 stupňů, což je hodnota, která dokáže zničit viry i bakterie. Navíc obsahuje minerály, pozitivně ovlivňující střevní mikrobiom, a také tento faktor imunitě prospívá. „Já nemohu pochopit, že místo, které dává lidem zdraví a sílu, bylo zničeno jedním virem,“ postěžovala si hořce moderátorovi Martinovi Veselovskému.

Úžasná šance  

V rozhovoru proto vyzvala posluchače, aby se přestali bát a začali opět cestovat, třeba právě do Karlových Varů, kde bude zajištěna jejich naprostá bezpečnost, a navíc jim může lázeňský pobyt výrazně prospět. Nejen pitím minerálních pramenů, ale také procházkami do zdejší nádherné přírody, či výlety do blízkých Krušných hor. Čeští pacienti mají navíc jedinečnou příležitost využít řady výhod, které jak město, tak jednotlivá lázeňská sanatoria a hotely nyní nabízejí. V mnoha případech si mohou pořídit pobyt v exkluzívním zařízení za poloviční cenu. Podle ní je to úžasná šance a současná krize v cestovním ruchu může být i v něčem prospěšná, především co se týče možnosti návratu tuzemských pacientů do lázní. Byla by prý velmi ráda, kdyby se jejich podíl proti cizincům zvýšil alespoň na padesát procent a nastala renesance lázeňské péče v naší zemi. Upozornila ovšem na neblahý fakt, že balneologů je stále méně a stárnou. „Mladí nepřicházejí, všichni dělají plastickou chirurgii nebo něco takového,“ posteskla si.

Soucit s Gorbačovem

Nakonec zavzpomínala na svého nejslavnějšího pacienta, bývalého ruského prezidenta Michaila Gorbačova. „Všichni jsme se ho obávali, hlavně jeho minutovníku,“ prozradila po letech. Situace byla o to horší, že se do Karlových Varů přijel léčit krátce poté, co mu zemřela milovaná žena Raisa, což skutečně velmi těžce nesl. Milada Sárová se mu svěřila, že se také nedávno stala vdovou, a stejný osud je nakonec sblížil. „Najednou se změnil v normálního člověka,“ pochvalovala si. Dala také k dobru, že si jí postěžoval, jak ho vykrmili, a tak se snažil v lázních především zhubnout, což se mu, podobně jako mnoha jiným, podařilo. Doslova srdeční záležitostí se staly její kontakty s Václavem Havlem, který se vždy choval nesmírně slušně. Jeho plachost, skromnost a úsměv prý okouzlily celý personál. Spřátelili se natolik, že Milada Sárová po něm pojmenovala svůj hotel Prezident.

Vložil: Adéla Hofmanová