Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Absurdní pravidla rozvolňování. Návštěvníci památek končí před zavřenými branami a marně hledají občerstvení či ehm... WC

25.05.2020
Absurdní pravidla rozvolňování. Návštěvníci památek končí před zavřenými branami a marně hledají občerstvení či ehm... WC

Foto: klasterec.cz

Popisek: Zámek v Klášterci nad Ohří nabízí mimo jiné rozsáhlou expozici porcelánu, jeho park zdobí soubor barokních soch. Své brány ale bohužel otevře až v úterý 26. května. Stejně jako většina památek.

Způsob, jakým vláda tzv. rozvolňuje všemožné restrikce, zavedené v souvislosti s opatřeními proti koronavirové infekci, vyvolává od samého počátku mnoho pochybností. Zatímco se na pracovištích, v supermarketech či hobby marketech nebo různých frontách od počátku koncentrovaly stovky lidí, vedení státu naléhalo na občany, aby nejezdili na své víkendové chaty a na Velikonoce nenavštěvovali příbuzné, kostely či památky. Postupně stát sice některá omezení redukoval, avšak podle absurdních pravidel.

Už několik týdnů mohou lidé například navštěvovat kina a divadla, přičemž jejich limit je prozatím stanoven na 100 diváků. Ti dokonce smějí sedět ve dvojicích vedle sebe. V nápadném protikladu s tím však zůstal zákaz návštěvy všech památek, platící až do konce právě uplynulého víkendu.

Zavřené brány

Není to záležitost nijak okrajová, jde totiž o oblast cestovního ruchu, která již tak patří k fatálně postiženým. Namísto toho, aby ji stát co nejrychleji pomohl, činí pravý opak. Přitom zůstaly návštěvy památkových objektů jednou z mála možností, jak přežít současnou neradostnou dobu pobytem v krásném a zdraví prospěšném prostředí. Poté, co byl konečně odvolán zákaz volného pohybu, mnozí lidé tak skutečně učinili a vydali se alespoň do rozkvetlých a voňavých parků a zahrad, kde jim letošní nádherné jaro poskytlo vskutku pohádkou atmosféru. Bohužel však museli zůstat u uzavřených bran hradů a zámků, bez jakékoliv možnosti si je prohlédnout, a především použít toalety či se občerstvit. Vzhledem k tomu, že v naprosté většině příkazů jsou restaurační zařízení a WC umístěna uvnitř budov, dostala se tak řada návštěvníků do vskutku prekérní situace. Tím spíš, že se použití zámeckého areálu pro vykonání akutní potřeby většině slušných lidí příčí. Nezbývalo jim nic jiného než urychleně opustit cíl své cesty a často marně hledat benzínovou stanici nebo jinou spásnou alternativu.

Všude stejný scénář

Během dubna a května jsme navštívili hned několik úžasných památek, nacházejících se v Karlovarském a Ústeckém kraji, kde jich existuje díky odkazu našich předků vskutku požehnané množství. A všude na nás čekal stejný scénář. Uzavřené zámky a hrady ve Valči, Bečově, Lokti, Klášterci Chýši či Krásném Dvoře a turisté, stojící před branami a marně hledající nějaké zázemí. Mnozí se rozhořčovali na tím, že nemohou jít dovnitř, zatímco všechno možné už je otevřené. Někteří se právem pozastavovali nad tím, kdo bude platit všechny zbytečné škody soukromým majitelům těchto objektů a provozovatelům restaurací, jimž je stále nepochopitelně znemožněno podnikat. Vždyť památkové objekty většinou navštěvují menší, již dávno předtím limitované skupiny a rozhodně mezi nimi hrozí menší riziko infekční nákazy, než třeba v obchodním centru či kině. Stejně tak provozovatelé restaurací, nacházejících se uvnitř památkových budov, nemohli nabízet své služby ani přes tzv. okénko, což bylo jiným od počátku umožněno.

Když jsme se s nimi dali do řeči, dospěli jsme k nepříjemnému závěru. Ty škody, způsobené vládním diletantismem a do nebe volající nespravedlností, budeme platit my všichni a hodně dlouho.

Vložil: Adéla Hofmanová