Nejde už jenom o zdraví, je to boj o přežití. K znovunadechnutí mají pomoci i staleté rituály
17.05.2020
Foto: frantiskovy-lazne.cz
Popisek: Františkolázeňský Františkův pramen měl v Evropě už ve středověku pověst nejléčivějšího pramene a byl exportován v keramických lahvích do všech větších měst
Kvůli přísným vládním restrikcím stále patří k nejpostiženějším oblastem tuzemské ekonomiky lázeňství a cestovní ruch. Některá města přitom čelí skutečně fatálním problémům, ale přesto nerezignují a snaží se všemi možnými způsoby navrátit alespoň částečně do běžného režimu. V Mariánských a Františkových Lázních se například rozhodli oficiálně zahájit lázeňskou sezónu, zatímco třeba v Karlových Varech byl slavnostní akt přeložen až na příští rok.
I když se letošní oslavy zahájení lázeňské sezóny ve Františkových Lázních odehrávají v mnohem skromnější podobě a výrazně omezeném počtu účastníků než obvykle, pro místní obyvatele i pacienty je důležité, že se vůbec uskutečnily. K těm nejvýznamnějším rituálům patří žehnání pramenům, spojené se Svatojánskou mší svatou ve farním kostele Povýšení sv. Kříže. A právě od tohoto kostela poté každoročně zamíří průvod k pramenům, jimž žehnají představitelé města, lázní a církve.
Svatojánská mše svatá ve farním kostele Povýšení sv. Kříže; foto zivechebsko.cz
Staletá tradice
Letos tak učinili v sobotu 16. května, tedy v den, kdy se slaví svátek Jana Nepomuckého, jednoho z patronů naší země. Mimochodem, u někdejší kaple Jana Nepomuckého bylo v minulosti odstartováno pravidelné svěcení nejen tohoto svatostánku, ale i zdejší blahodárné, léčivé kyselky. Ke změně došlo v roce 1820, tedy před 200 lety, kdy byl dokončen kostel Povýšení Svatého kříže, od té doby se svěcení pramenů odehrává na tomto posvátném místě. Postupně získalo podobu slavnostního zahájení lázeňské sezóny, jehož součástí bývá ranní koncert lázeňského orchestru, slavnostní mše a nakonec žehnání pramenům. Bohužel však staletou tradici na desítky let přerušila komunistická éra. Avšak hned, jak to bylo možné, rozhodl se ji tehdejší plzeňský biskup František Radkovský těsně před listopadem 1989 obnovit.
Zázračné prameny
Podobně se slavnostní zahájení lázeňské sezóny, rovněž ve velmi omezené míře, konalo minulý víkend v Mariánských Lázních, kde se představitelé města, lázní i zástupci církve symbolicky sešli u pavilonu Křížového pramene. Pietní akt svěcení byl o to významnější, že v době, kdy naše země čelí virové pandemii, se minerální prameny stávají symbolem navracejícího se zdraví. Význam této události ve svém projevu zvýraznil i starosta Mariánských Lázní Martin Kalina. Ten pozdravil občany města alespoň na dálku s pomocí on-line vysílání. Vyjádřil naději, že léčivé prameny pomohou uzdravovat pacienty a město vzejde ze současné krize posíleno. „Když zde hovořím o zdraví, každému občanovi i lázeňskému hostovi a návštěvníkovi města vytanou na mysli především právě naše léčivé prameny. Je mým velkým přáním na tento rok, aby více než kdykoliv jindy plnily svůj účel a pomáhaly navracet psychické i fyzické zdraví všem těm, kteří je budou používat.“
Zpívající fontánu tvoří kruhový bazén o průměru osmnácti metrů, s dvanáctidílnou kamennou plastikou stylizovaného květu se středem z leštěné oceli. Fontána má deset základních střikových systémů s více než dvěma sty padesáti tryskami, střední střik dosahuje výšky šesti metrů. Celá fontána je řízena počítačem, což umožňuje vytvářet zajímavé střikové kombinace včetně barevného osvětlení. Autorem výtvarného řešení je akademický architekt Pavel Mikšík.; foto marianskelazne.cz
Fontána opět zpívá
To, že se do Mariánských Lázní postupně vrací obvyklý život i nádherná lázeňská atmosféra, dokazuje i skutečnost, že se zde konečně objevili první lázeňští hosté a že začátkem května byla zprovozněna i proslulá Zpívající fontána u hlavní kolonády.
Vložil: Adéla Hofmanová