Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Limitované edice, sběratelské kusy i výjimečné prototypy… Karlovarský Moser, který pracuje i pro krále, nabídne poklady z archivů

16.05.2020
Limitované edice, sběratelské kusy i výjimečné prototypy…  Karlovarský Moser, který pracuje i pro krále, nabídne poklady z archivů

Foto: Moser (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Typická váza od Mosera; foto z pražských Příkopů

FOTO Karlovarská společnost Moser, nejznámější česká sklárna, o které je slyšet po celém světě, prohrabala archivy a kumbály a přichází s jedinečnou prodejní výstavou. Vystaveny budou stovky unikátních výrobků, sběratelských kousků i výjimečných prototypů, které vznikly za posledních 50 let. A pozor, podobnou ucelenou sbírku ještě nikdo nespatřil. Od 11. do 17. května probíhala výstava pro pozvané VIP hosty, od 18. se prodejní výstava otevře i veřejnosti.

Celá expozice obsahuje přes 200 položek – váz, objektů, ale také přes stovku drobnějších a cenově dostupných kusů (například skleničky, misky či slánky). Zákazníci zde najdou také unikátní díla slavných výtvarníků, např. Františka Víznera, Stanislava Libenského nebo Karla Bečváře. Jedním z nejdražších exponátů je instalace nazvaná Čas, jejíž hodnota přesahuje milion korun.  Výstavu můžete navštívit ve vzorkové prodejně v Praze Na Příkopě.

 

Instalaci ´Čas´ vyrobila sklárna k 100. výročí založení republiky. Minimalistický objekt ve tvaru přesýpacích hodin je velký 160 centimetrů a kombinuje tradiční podoby moserovského skla. Objekt měří základní časomíry pozemské dynamiky: vteřinu, minutu, hodinu a ve stejném čase nabízí odehrát každou z měřených jednotek.

„Využili jsme dobu, kdy jsme museli vzhledem k nouzovému stavu uzavřít výrobu, abychom prošli naše archivní zásoby a udělali si analýzu toho, co z nich bychom mohli nabídnout našim zákazníkům. Vznikla tak neopakovatelná nabídka z našich děl za posledních 50 let,“ uvedla spolumajitelka sklárny Kateřina Zapletalová.

 

Vzorková prodejna v Praze Na Příkopě, kde se koná výstava

Královské skleničky

„Každá královská rodina, která ve světě něco znamená, má od nás minimálně jeden skleniček. Čím je významnější, tím víc jich vlastní,“ řekl magazínu Euro.cz před vstupem do továrny Moser jeden z jeho zaměstnanců. Když si bral britský princ Harry americkou herečku Meghan Markle, na svatební hostině se připíjelo skleničkami, které vznikly na Karlovarsku u společnosti Moser.

 

Manufakturu Moser založil v roce 1857 v Karlových Varech rytec a obchodník Ludwig Moser. Roku 1875 se stal c. k. dvorním dodavatelem Františka Josefa I., později pak perského šáha Musaffereddina nebo anglického krále Eduarda VII. Za působení Lea Mosera, technického a uměleckého ředitele sklárny v letech 1908 – 1932, se změnila výtvarná orientace sklárny. V tomto období vznikaly dekorační techniky, které jsou dodnes charakteristickými znaky moserovské produkce. Typickými atributy se stalo broušení na hrany, zdobení oroplastickým, tj. leptaným a zlaceným dekorem a využívání jedinečných moserovských barev. Z tohoto období pocházejí nápojové soupravy Splendid, Copenhagen, Paula či Royal.

 

 

V čem je unikátnost společnosti Moser?

Společnost Moser sídlí stále ve stejném areálu, v kterém zakladatel firmy vyfoukl první sklo. Areál si mohou prohlédnout i turisté. Ale kam se nedostanou, je srdce celé společnosti. Rytecká dílna, kde se z obyčejného skla stávají unikátní skvosty, které se prodávají i za cenu několika milionů korun. Trh se pro ně v poslední době otevřel hlavně v Asii. Skleničky s ručně rytými ornamenty se v rytecké dílně zdrží i několik dní. Pokud jde ale o velká umělecká díla na zakázku, ta se v dílně ohřejí i několik měsíců. Ale jejich hodnota je pak obrovská. V současnosti dílnu svým talentem a uměním naplňuje třináct rytců.

 

V Moseru pracuje 13 rytců

Ve sklárně jsou tři pece, které za normálních okolností nikdy nevyhasnou. Skláři mají směnu od půl sedmé ráno do tří odpoledne. Po nich nastupuje směna tavičů, kteří přes noc taví pro skláře suroviny. Životnost každé pece je jen deset až patnáct let. Pak se musí rozebrat a postavit nové.

 

Foukání skla

U pecí stojí tříčlenný sklářský tým. Jeden nabere sklářskou píšťalou surovinu a následně začne foukání. Nic pro začátečníka. Výrobek putuje do chladící pece, kde menší výrobky stráví několik málo hodin, větší třeba i tři dny. Poté jde výrobek pod ruku kontrole kvality. A ta je přísná, vadí i sebemenší bublinka ve skle. Kontrolou tak projde jen jedna třetina výrobků. Zbytek se zase roztaví a vrátí se na píšťalu skláře. Na začátku směny se foukají menší věci, skleničky, protože surovina je vláčnější. Odpoledne se pak skláři vrhnou na větší kousky, jako jsou vázy.

 

 

Následuje broušení a zabrušování. A jen tento proces využije práce až sedmi lidí. Poslední fáze zabrušování se odehrává pomocí pemzy. Nejlákavější pro zákazníky je na produkci společnosti Moser zlacení skla. Říká se mu červené tekuté zlato. Výtvarnice nanáší štětcem z chloupků kanadské veverky tekuté zlato červené barvy. Výsledek pak jde na sušení do pece, kde si užije teploty 550°C. Na výrobě jedné skleničky se tak vystřídá až 15 lidí.

 

Koronavirové propouštění

Společnost Moser se po uzavření trhu s nástupem koronaviru musela nejen uskromnit, ale také zeštíhlila. Ze svých 300 zaměstnanců jich musela už ke konci března 50 propustit. A to převážně na Karlovarsku, ale také ve své pobočce ve Zlínském kraji. „Tato opatření, a především současná dramatická situace v domácím i mezinárodním obchodě mají významný dopad na ekonomiku firmy. Společnost Moser, a. s., proto byla nucena uzavřít provoz pece číslo 1 a přistoupit k propuštění celkem 50 zaměstnanců včetně několika pracovníků provozu v Karolince v okrese Vsetín. Firma vzniklou situaci řeší v úzkém kontaktu s Úřadem práce v Karlových Varech a je připravena v této věci poskytnout úřadům státní správy maximální součinnost," řekl mediální zástupce firmy Tomáš Hečko.

Vložil: Kamil Fára