Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomáhá SuperStar a milionová injekce. Lázně se probouzí z povinného spánku. A jeden úžasný světový skvost, o němž se moc neví

11.05.2020
Pomáhá SuperStar a milionová injekce. Lázně se probouzí z povinného spánku. A jeden úžasný světový skvost, o němž se moc neví

Foto: TV Nova / repro

Popisek: Letošní ´superstáří´ porota, v níž nemůže chybět se soutěží od počátku spojený Leoš Mareš, hodnotila výkony soutěžících v Karlovarském městském divadle

FOTO Ještě před pár dny připomínaly západočeské lázně spící království. Na promenádách a kolonádách nebylo možné spatřit ani jednoho turistu či lázeňského pacienta. Nyní se ovšem pohádková lázeňská města probouzí. Poněkud paradoxně jim v tom ani tak nepomáhá stát, jako spíše populární talentová soutěž SuperStar, která díky televizním přenosům z atraktivních interiérů pomáhá lákat zpět návštěvníky.

Těsně před vyhlášením nouzového stavu totiž štáb televize Nova natočil v Karlových Varech několik semifinálových kol. To první se odehrávalo v nádherném prostředí historické budovy Karlovarského městského divadla a Nova ho vysílala v neděli 26. dubna, kdy se stalo nejsledovanějším pořadem večera, když si ho nenechalo ujít více než 850 tisíc diváků. Během přenosu se mohli podívat nejen do krásného hlediště, ale nahlédli i do divadelního zákulisí.

 

SuperStar v Karlovarském městském divadle, foto TV Nova / repro

Skvělá reklama

Jak nám prozradila ředitelka Karlovarského městského divadla Dana Neumannová, takový počet sledujících se rovná dvacetileté návštěvnosti, ročně totiž toto divadlo navštíví kolem čtyřiceti tisíc diváků. Navíc si pochvaluje, že pronájem divadla za tržní nájemné pomohl této obecně prospěšné společnosti alespoň částečně nahradit propad tržeb, způsobený povinným uzavřením divadla. Zároveň věří, že se běžný provoz podaří obnovit co nejdříve. Již v polovině května bude zahájen předprodej s tím, že první představení, byť v limitovaném počtu pouhé stovky diváků, se uskuteční 8. června. Je velmi pravděpodobné, že přenosy letošního ročníku soutěže SuperStar pomohou také karlovarskému sanatoriu Imperial, které muselo být po mnoha letech kvůli vládním nařízením rovněž uzavřeno. V pohádkově vyhlížejícím, majestátním paláci, se natáčela další kola této talentové show, v nichž se rozhodovalo, kteří účastníci nakonec postoupí do finále. Jak okouzlující záběry na exteriér, tak interiéry Imperialu, jistě přilákají některé z těch 850 tisíc diváků, co si díl, natočený v Karlových Varech, pustili a minulou neděli večer opět patřil k nejvíce sledovaným.

 

Málo známý světový skvost v Karlových Varech

 

Velkolepá stavba Karlovarského městského divadla byla postavena v letech l884–1886 podle návrhů vídeňského ateliéru Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. V duchu dobového trendu v historizujících stylech vznikla zajímavá ukázka pseudorokokové architektury, která do výstavných Karlových Varů přenáší velkolepou atmosféru Prahy a Vídně a společně s unikátním areálem sousedního Grandhotelu Pupp a Císařských lázní tvoří naprosto výjimečnou kolekci, mající řečeno slovy Le Corbusiera „týž sloh a touž eleganci“.

Malby byly svěřeny renomovaným vídeňským tvůrcům, bratřím Gustavu a Ernestu Klimtovým a Franzi Matschovi (na snímku Tanec Gustava Klimta). Tato skupina mladičkých malířů ve věku od dvaadvaceti do pětadvaceti let za sebou zanechala trvalou vizitku v podobě největšího uměleckého skvostu, ručně malované opony s motivem oslavy básnického umění. Nádhernou práci doplňují i malby nad proscéniem a na stropní klenbě. 

Nejcennější součástí výzdoby umělecky vyšperkovaného divadelního paláce je ručně malovaná opona (na snímku), která patří k nejkrásnějším v Evropě a zobrazuje složitou alegorii vyjadřující oslavu básnického umění. Opona vzešla z malířského mistrovství zmíněné trojice renomovaných vídeňských autorů; malířskému triu dominuje postava Gustava Klimta, jenž patří k nejslavnějším malířům Evropy. Unikátní malovaná opona z roku 1886 je výtvarným klenotem s nevyčíslitelnou uměleckou a historickou hodnotou. 

 

Milionová injekce

Televizní přenosy z Karlových Varů však zdaleka nestačí, aby se návštěvnost lázní vrátila na někdejší úroveň. Karlovarští zastupitelé proto minulý týden schválili program na podporu cestovního ruchu a lázeňství, protože tato oblast byla nejvýrazněji zasažena vládními restrikcemi Součástí komplexního programu bude projekt pobytových poukazů ´Vary°Voucher´ a marketingová kampaň, zacílená na podporu domácího cestovního ruchu. „Lázeňství a cestovní ruch jsou podstatou Karlových Varů. Tyto obory a na ně navazující služby mají enormní vliv na ekonomiku města, dávají práci tisícům obyvatel a ze dne na den se ocitly v bezprecedentní situaci. Po téměř fatálním dopadu pandemické krize potřebují co nejrychlejší restart a my jim s ním chceme pomoci tím, že do města přivedeme klienty. Vzhledem k tomu, jak bude s největší pravděpodobností letošní turistické léto v republice vypadat, máme také jedinečnou příležitost ukázat Karlovy Vary v tom nejlepším světle, zbavit je všelijakých nálepek a představit je jako atraktivní a bezpečnou destinaci, vhodnou pro atraktivní aktivní i odpočinkovou letní dovolenou,“ říká primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová.

 

SuperStar v hotelu Imperial, který je na to patřičně pyšný, takže tento snímek sdílel na svém Facebooku

Město na jednotlivé podpůrné aktivity vyčlenilo 50 milionů korun. Desetimilionová podpora bude směřovat do slevových voucherů, které budou mít různou hodnotu, navázanou na délku pobytu v některém ze zdejších hotelů a penzionů. Budou zaměřeny jak na běžné turisty, tak na hosty mířící na ozdravné lázeňské pobyty. Částka ve výši 35 milionů korun bude investována do navazující marketingové kampaně a aktivit, které budou probíhat v průběhu celého nadcházejícího léta. Slevový program má být spuštěn k 25. květnu a Vary se netají ambici stát se prvním městem v České republice, které touto formou osloví domácí turisty.

Vložil: Adéla Hofmanová