Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

O nepřizpůsobivosti některých migrujících druhů a kdy už se za pravdu začne konečně opět upalovat. Co zaujalo Jiřího Macků

29.04.2020
O nepřizpůsobivosti některých migrujících druhů a kdy už se za pravdu začne konečně opět upalovat. Co zaujalo Jiřího Macků

Foto: Pavel Landovský a Ondřej Vetchý ve filmu Černí baroni; snímek Youtube / repro

Popisek: „A povedzte mi, Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom invazní?“

Na to, čeho jsou již stejně sociální sítě plné, si dovolila směrem k hrozbě nové invaze nepůvodního obyvatelstva znovu naplno otevřeně upozornit členka SPD a karlovarská poslankyně parlamentu ČR Karla Maříková. A přitom to zabalila do příměru, který přece sotva někoho může urazit: migranty přirovnala k některým druhům rostlin a zvířat. Že k invazním, jimž je vstup do Evropské unie zakázán? Na to si stěžujte v Bruselu.

A ona poslankyně (proč jenom tak osamocená?) varovně zvedla prst před hrozícími ději blízké budoucnosti pouhou citací: „Je zakázané dovážet invazivní nepůvodní druhy rostlin a zvířat na území Evropské unie.“ A přitom si to z toho zvednutého prstu vůbec nevycucala, pouze se odvolala na oficiální znění: Zákaz dovozu invazních nepůvodních druhů na území EU byl vydán v souladu s nařízením Evropského parlamentu již v srpnu 2016.

Už je na to založený fascikl

K výroku Karly Maříkové, možné ne úplně šťastnému a taktickému, jelikož se vymykajícímu požadovanému korektnímu nahlížení na svět, došlo už před rokem v lednu. Hned se jím začala zabývat karlovarská policie, jež má v regionu zřejmě málo starostí, pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti (na čí popud asi?) a poté se informace o vyšetřování poslankyně objevila dokonce ve zprávě ministerstva vnitra o extremismu za II. čtvrtletí 2019 (na čí příkaz asi?).

Co je vůbec extremismus?

Wikipedie: ´Jednání, ideologie či skupiny mimo hlavní (střední) proud společnosti, kterým je připisováno porušování či neuznávání základních etických, právních a jiných důležitých společenských standardů, zejména ve spojení s verbální nebo fyzickou agresivitou, násilím nebo hrozbou…´ No to mně řekněte, jak to krásně pasuje. Ale k tomu se ještě v závěru vrátíme.

A teď od podstatného jména k odvozenému přídavnému. Co je třeba extrémního na přirovnání krásy ženy ke květu vodního hyacintu (Eichhornia crassipes), její štíhlé postavy k třtině rákosovité (Calamagrosits arundinacea) a čilosti k veverce Pallasově (Callosciurus erythraeus)? Žádného muže přece nemůžete urazit, když jeho štíhlou tělesnou schránku přirovnáte k javoru jasanolistému (Acer negundo), statnost k muflonu (Ovis musimon) či vznešenou eleganci k jelenu sika (Cervus nippon); pokud tedy nepochválíte košatost jeho paroží. Kovaného komunisty se jistě sotva dotkne rýpnutí, že je rudý jako bývá škumpa orobincová (Rhus hirta) na podzim, zatímco leckterého politika bezesporu potěší zlomyslná zmínka v tisku, že jistý neoblíbený kolega z opozice je stejně slizký jako skokan volský (Lithobates catesbeianus).

Zajímavá a pestrá společnost, není-liž pravda

A přitom jenom pár příkladů z obšírného seznamu invazních živočichů a rostlin, které Evropská unie v Evropské unii nechce a nechce, a jejich dovoz zakazuje. Známe však i bezohlednější migranty, tedy invazníky, a vůbec ne krásné, třeba takový bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum). Ten když se vám nastěhuje na zahradu či louku je v podstatě nezlikvidovatelný, bude se vám tam geometrickou řadou množit a stále víc roztahovat, až vás nakonec vyžene hospodařit jinam. Jako… no, raději toho nechme, v Hamáčkovic zprávě o extremismu je ještě dost volných kolonek, nemusím být všude.  

Tak ještě jednou nahlédněme do wikipedie prostřednictvím zvídavého dotazu jistého majora: „A povedzte mi, Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým slovom invazní?“ A i když by dotázaný nevěděl, snadno by nalistoval: ´Invazní nebo též invazivní druh je takový, který se na dané území dostal teprve s přispěním člověka (a je zde tedy nepůvodní), podařilo se mu zdomácnět a nyní se již samovolně a nekontrolovaně šíří. Některé invazní druhy mohou mít zcela zásadní dopady na původní ekosystémy či lidské hospodářství, a to nejen potlačením či likvidací řady původních druhů.´

Afričané a Asiaté jsou rozhodně druhy v Evropě nepůvodní, dovoluji si dodat.

Invazní exempláře charakteru nepřizpůsobivého

Zopakujme si však už jednou vyřčené: extremistické jednání je takové, kterému je připisováno porušování či neuznávání základních etických, právních a jiných důležitých společenských standardů, zejména ve spojení s verbální nebo fyzickou agresivitou, násilím nebo hrozbou…´ O kom je v tomto případě řeč? O jakých manýrách? Stačí sledovat televizní reportáže ze zemí na západ od nás.

A víte, co je na tom všem obzvláště kuriózní? Že výše vyjmenované v Evropské unii nechtěné živočišné a rostlinné druhy jsou zvláště nebezpečné tím, jak snadno se dokážou novým teplotním i vyživovacím podmínkám přizpůsobit. Zatímco napadaná paní extremizující poslankyně měla na mysli invazní exempláře novému unijnímu prostředí zhola nepřizpůsobivé. Viz ony reportáže.

Býval i v našich končinách takový dobrý křesťanský zvyk, že za pravdu či odlišný názor se upalovalo. Asi by se s tím, kvůli očistě společnosti, mělo opět začít. První tip tady je: karlovarská policie už prý shání chrastí, zápalky jsou k nafasování na vrátnici letenské kachlíkárny a hranice bude pokaždé symbolicky podpálena odpovídající stránkou z narůstajícího fasciklu o tom našem českém extremismu.

 

Vložil: Jiří Macků