Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Světoznámé lázně jako království z Šípkové Růženky. Kdy začne princ Havlíček konečně líbat?

27.04.2020
Světoznámé lázně jako království z Šípkové Růženky. Kdy začne princ Havlíček konečně líbat?

Foto: hotel Imperial

Popisek: Pohádkový hotel Imperial je nyní smutnou dominantou opuštěných Karlových Varů

Skutečně neradostný pohled se nabízí každému, kdo se v těchto dnech ocitne na západě Čech. Region, jenž staletí prosperoval díky lázeňství, cestovnímu ruchu a v neposlední řadě i tradičnímu průmyslu, například výrobě porcelánu či skla, se ocitl na pokraji krachu. I když se postupně začínají uvolňovat přísná bezpečností opatření, je velmi pravděpodobné, že pokud zůstanou pro většinu turistů uzavřené hranice, situace se zásadně k lepšímu nezmění.

Minulý týden (tedy ještě v době, kdy panovalo omezení volného pohybu) jsme navštívili Mariánské Lázně. Nádherné město, jemuž vévodí rozlehlý park, působilo jako království z Šípkové Růženky. Zpívající fontána přestala tryskat, na promenádách ani ulicích jsme nenarazili na jedinou živou bytost. Typická lázeňská atmosféra, jejíž součástí jsou korzující pacienti s pohárky, popíjející zázračnou vodu, nebo turisté z celého světa, vysedávající u kávy na předzahrádkách, se naprosto vytratila. V totálním prázdnu vynikla jen velkolepá krása historických hotelů a sanatorií či samotného rozkvetlého parku. Byl to však hodně smutný pohled.

Zavřené legendy

Podobně neradostné pocity vyvolává i návštěva Františkových Lázní, Jáchymova či Karlových Varů. Po měsíci marného čekání na šanci, že se život v dohledné době vrátí do původního stavu, začaly první hotely propouštět svůj personál. Koncem dubna tak učiní například známé karlovarské sanatorium Imperial, jedna z dominant lázeňského území. Do vážných problémů se dostaly i další luxusní hotely, například legendární Grandhotel Pupp či Carlsbad Plaza. A hotel Quisisana již dokonce čelí insolvenci. Ostatní propouštějí v tichosti nebo tak tak přežívají s nadějí na finanční pomoc od státu. I když jim bude v nejbližších dnech umožněno otevřít, a platí to dokonce i pro lázeňská sanatoria, provozovatelé se právem obávají, že nebudou mít klienty. Mnoho z nich totiž odpradávna do západočeských lázní přijíždí ze zahraničí.

Zavírání, omezování, propouštění...

Na nedostatek zahraničních pacientů a turistů doplácejí i světoznámé firmy. Například sklárna Moser, dodávající broušené sklo na královské stoly, musela propustit desítky svých zaměstnanců. Velmi vážné problémy mají i další společnosti. Podle průzkumu Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje zasáhla současná opatření více než polovinu oslovených podniků. V rámci bleskového dotazníkového šetření odpovědělo více než padesát firem z celého Karlovarského kraje, působících ve čtyřech hlavních oborech činnosti, službách,  zpracovatelském průmyslu, stavebnictví a dopravě. Úplně zavřít musela více než třetina oslovených subjektů, významně omezit provoz pak muselo 87 procent z nich. Některé firmy byly nuceny zavřít, protože jim to přímo nařídila vládní opatření, jinde bylo důvodem omezení pohybu osob, uzavření škol a školek nebo také uzavření státní hranice s Německem. Jen 13 procent subjektů nemuselo svoji činnost omezit ani zavřít, jde většinou o zpracovatelský průmysl nebo stavebnictví. Nejčastěji negativní dopady zaznamenává sektor služeb a silniční dopravy.

Zavřené hranice

V příhraničním regionu není překvapivé, že většinu firem trápí uzavření hranic, které má přímý vliv na 70 procent dotázaných subjektů. Z průzkumu však vyplynul zarážející fakt. Přestože uzavření hranic dělá problémy naprosté většině z nich, pouze patnáct procent by si přálo znovuotevření hranic pro usnadnění pohybu zboží a osob. Většina spoléhá na finanční pomoc státu.

Vložil: Adéla Hofmanová