Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká chlouba se ocitla v ohrožení, státní hotel však má vystaráno, protože se vláda chová nanejvýš zodpovědně

15.04.2020
Česká chlouba se ocitla v ohrožení, státní hotel však má vystaráno, protože se vláda chová nanejvýš zodpovědně

Foto: Facebook / SPA HOTEL THERMAL (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Hotel Thermal má v této době kliku, že patří státu...

Ze všech odvětví ekonomiky zasáhl současný nouzový stav nejvíce oblast cestovního ruchu. Stačil pouhý měsíc a škody v tomto významném oboru dosahují desítek miliard korun. Zatímco řada průmyslových podniků a firem byla vládními restrikcemi postižena minimálně a některé dokonce nebývale prosperují, drastický dopad má pandemie koronaviru na naše lázeňská města. Ani v době válek či hospodářských krizí nebyla nikdy tak paralyzována, jak je tomu v současnosti.

Obzvláště tíživá je situace v lázeňském regionu Karlovarského kraje, v němž existuje největší koncentrace lázeňské péče u nás. Na tuto situaci se snaží upozornit zdejší krajská Hospodářská komora, která naléhavě prosí a vyzývá všechny orgány státní správy a samosprávy k okamžité účinné podpoře subjektů, podnikajících v oblasti lázeňství. „V ohrožení je několik tisíc pracovních míst a stovek podnikatelských subjektů, tvořících jeden ze základních pilířů podnikatelského prostředí v našem, již tak strukturálně postiženém kraji a které tvoří výkladní skříň odvětví, jež je chloubou České republiky,“ varuje otevřená výzva Hospodářské komory Karlovarského kraje (KHK KK).

 

Pohled na město Karlovy Vary ze střechy hotelu Thermal

Prodloužení agónie

I když její členové vítají jakoukoliv pomoc státu, aby mohla být zachována pracovní místa v rámci programu Antivirus či jiných, považují tato dosavadní opatření za nedostatečná a obávají se, že jde v podstatě jen o prodlužující agónii všech těch, co se během jediného týdne prakticky ocitli bez tržeb. „Vedle záchrany pracovních míst je potřeba urgentně řešit aktuální složitou finanční situaci jednotlivých subjektů prostřednictvím nevratných či podmínečně vratných státních příspěvků, například podle počtu zaměstnanců, lůžek, či objemu fixních nákladů, které by dovolily subjektům přežít tuto složitou situaci a pomoci obnovit jejich ekonomickou činnost do budoucna,“ naléhá zástupkyně ředitele KHK KK Lenka Mansfeldová.

 

Karlovaráci se v jednom dodnes neshodnou. Zda se jim tato brutalistní stavba Thermalu líbí, nebo ne

Thermal má štěstí

V mnohem lepší situaci se však ocitl karlovarský hotel Thermal, který spravuje stát. Ten se díky rozhodnutí vlády z 24. března změní v zázemí pro pracovníky integrovaného záchranného systému a bude fungovat jako dočasné útočiště pro záchranáře, hasiče, policisty i zaměstnance zdravotnických zařízení z Karlovarského kraje. Pro účely všech složek integrovaného záchranného systému vyčlení veškeré své nově zrekonstruované ubytovací kapacity. Prozatím půjde o 60 pokojů s tím, že v následujících dvou týdnech může být v případě zájmu kapacita rozšířena až na 100 pokojů. Příslušníkům IZS bude k dispozici obslužný i zdravotnický personál tohoto hotelu, stejně jako jeho stravovací kapacity. Cílem je nabídnout těmto pracovníkům, kteří jsou v boji s koronavirovou nákazou v první linii a mají riziko nakažení obecně vyšší, možnost bezpečné karantény. 

Nanejvýš zodpovědné chování?

„Máme informace, že by možnost preventivní karantény uvítali. Vnímají to jako účinný způsob, jak v tomto nelehkém období maximálně ochránit svoje rodiny a blízké a snížit tak riziko dalšího šíření koronaviru. Jako Ministerstvo financí, které má tento hotel v majetku státu na starosti, cítíme povinnost toto nanejvýš zodpovědné chování maximálně podporovat,“ říká ministryně financí Alena Schillerová a dodává: „Považuji za přirozené, aby stát, kraje i jednotlivé města a obce svůj majetek a využitelné kapacity plně využily v našem společném boji s pandemií. Pokud může několik nevyužitých pokojů ve státním hotelu ulevit přetíženým záchranářům či odběrovým sestrám, je potřeba je okamžitě uvolnit. Pokud jim může pomoci stojící jídelna, nemůžeme si dovolit, aby dále zahálela. Stejně tak by měly bez otálení postupovat všechny veřejné instituce napříč naší republikou,“ uzavírá ministryně financí.

Vložil: Adéla Hofmanová