Valeč nabízí věřícím jedinečnou náhradu za zavřené kostely. Mohou si projít obnovenou křížovou cestu
13.04.2020
Foto: zamek-valec.cz (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Nově obnovenou barokní křížovou cestu si můžete projít pěší procházkou až na návrší Kalvárie
V krajině Doupovských hor se skrývá jedna z památkových perel Karlovarského kraje, historická obec Valeč. Tento kraj je na památky velmi bohatý a doslova na každém kroku lze objevit nějaký skvost. Kromě velkolepých zámků, hradů a kostelů jde i o další cenné sakrální objekty. Ve Valči se nachází jedinečný unikát, nedávno zrekonstruovaná Křížová cesta. Věřícím lidem, kteří ji navštíví, umožní hluboký duchovní zážitek, ostatním zase nabízí mimořádně působivý pohled na fascinující krajinu Doupovských hor.
Za pozornost však stojí i celá prohlídka Valče. Na velmi malé ploše se totiž nachází hned několik cenných památek. Dominantou obce je zámek, vybudovaný uprostřed nádherného parku, považovaného za jeden z nejkrásnějších barokních parků u nás. Zásluhu na jeho dnešní podobě má svobodný pán ze Štambachu Ján Kryštof Kager, který přestavěl někdejší středověký hrad, zděděný po svých předcích, ve velký zámecký areál a ke spolupráci si pozval významné architekty a stavitele tehdejší doby.

Zámek Valeč - pohled od jihu
Vzkříšená křížová cesta
V dalších stavebních úpravách pokračoval jeho synovec Johann Ferdinand Kager z Globenu. A právě on nechal v roce 1741 vybudovat křížovou cestu, vedoucí od zámeckého Kostela Nejsvětější trojice na vrch, symbolicky nazvaný Kalvarienberg (Kalvárie). Cestu tvořilo čtrnáct menších bílých kapliček s motivy ukřižování Ježíše Krista, vedoucích k sousoší Ukřižování. Věřící ji navštěvovali déle než dvě stě let, po druhé světové válce však křížová cesta začala (podobně jako další památky v obci) natolik chátrat nebo se stala cílem vandalů, že se některá zastavení nedochovala, jiná pouze částečně. Obnovy se dočkala až v roce 2016, a od té doby opět slouží svému účelu.

Začátek nově obnovené křížové cesty naleznete hned za Valčí, v zatáčce silnice, vedoucí od zámeckého kostela Nejsvětější Trojice směrem k Vrbici. Kapličky jsou zhotoveny z umělého kamene, do některých byly zakomponovány dochované části zastavení barokních a jedno ze zastavení je původní celé. Výdusky originálů soch, představující Pannu Marii, sv. Jana Evangelistu a Máří Magdalénu, byly osazeny na původní, uměle zbudovanou ostrožnu s opěrnou zídkou. Ještě zbývá dokončit malby, které budou umístěny do kapliček, a sochu Ukřižovaného Krista
Poklady z dílny Braunů
Stejně tak se daří postupně opravovat zámek a v neposlední řadě také regenerovat unikátní vegetaci, především vzácné dřeviny, v celém parku. Ten je navíc vyzdoben sochami slavného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a jeho synovce Antonína. Mimochodem, právě Antonín je považován za pravděpodobného autora křížové cesty. Podobně jako v Kuksu představují zdejší sochy alegorie lidských vlastností a tvoří jednu z největších kolekcí Braunových soch v naší zemi. Bohužel je však stihla jedna pohroma za druhou. V roce 1976 musely být všechny sochy kvůli velkému požáru zámku přemístěny do kláštera v Kladrubech. Některé originály tak byly v zámeckém parku nahrazeny kopiemi, z původních osmadvaceti různých artefaktů jich zde však nyní najdeme pouze sedmnáct, některé kopie byly ukradeny, v případě čtyř originálů vůbec nevznikly.

Zámecký park se sochami Matyáše Bernarda Brauna
Návrat domů
Po více než čtyřiceti letech, koncem loňského roku, se původní originály Braunových soch začaly postupně přesouvat zpět z Kladrub do Valče, kde budou umístěny v lapidáriu bývalé zámecké kovárny a budou speciálně nasvícené. Logistika cenných děl je velmi náročná, protože skulptury, vyrobené z pískovce, měří až tři metry a váží několik tun. Vernisáž, plánovaná na letošní duben, je však kvůli současné situaci posunuta na neurčito. Ale tak výjimečná expozice bude určitě stát za to.
Vložil: Adéla Hofmanová