Malé německé městečko si trouflo na lyžařské mistrovství světa. Nikdo ho naštěstí kvůli koronaviru nezakázal
07.03.2020
Foto: Adéla Hofmanová
Popisek: Skokanský můstek v Oberwiesenthalu
FOTO Velmi zajímavá podívaná se tento týden nabízí návštěvníkům na německé straně Krušných hor. V příhraničním lázeňském a horském středisku Oberwiesenthal se totiž koná mistrovství světa juniorů a závodníků do třiadvaceti let v klasickém lyžování.
Navzdory letošním problémům s nedostatkem sněhu (i rychle se šířící nákaze koronavirem) má tato sportovní událost vynikající úroveň a atmosféru. Mladé lyžaře z celého světa v barevných dresech lze zahlédnout na každém kroku a jejich výkony, například na skokanském můstku, jsou dechberoucí.
Náhodného návštěvníka nejvýše položeného horského města v Německu překvapí, jak je na podobné události skvěle vybavené. Dominantou lyžařského areálu, vypínajícího se nad malebným údolím, je skokanský můstek, široko daleko jediný. Pořadatelé významné sportovní události přitom nemuseli budovat žádné nové areály, protože v Oberwiesenthalu je k dispozici vše potřebné, a proto patří k nejoblíbenějším střediskům v celých Krušných horách. Na rozdíl od sousedního Klínovce, kde je často problém zaparkovat a především se dobře najíst, mají návštěvníci OBW mnoho příležitostí si nejen dobře zalyžovat, ale také relaxovat.

Slavnostní zahájení mistrovství světa juniorů a závodníků do třiadvaceti let v klasickém lyžování
Těžké odolat
Hodně nás překvapilo, kolik výborných restaurací, kaváren a cukráren na tak malé ploše funguje. Je opravdu dosti těžké odolat zdejším cukrářským specialitám, třeba dortu, pojmenovaném po blízké hoře Fichtelberg. Další překvapení nás čekalo ve stylové restauraci, nazvané Karel IV., která byla vyzdobena dobovými reklamami na „naši“ karlovarskou Becherovku, minerálku Mattoni či Karlovarské oplatky. Německy hovořícím hostům u stolu jsme se, aby řeč nestála, pochlubili, že to vše pochází od nás. S úsměvem, ale patřičným sebevědomím, nám opáčili, že Karel IV. byl německý král, Becherovku začal vyrábět německý lékař a slavné lázeňské oplatky vymyslela Barbara Bayerová z Bavorska, jejíž rodina dodnes vlastní původní tajný recept. Nezbývalo, než jim dát zapravdu a uvědomit si, jak je česká a německá historie stále propojena.

Navzdory problémům s nedostatkem sněhu má tato sportovní událost i letos vynikající úroveň a atmosféru
Sportovní legendy
Kromě tradičních značek lze v kavárnách a restauracích zahlédnout také připomínky na slavnou minulost zdejších sportovců, kteří na mnoha prestižních soutěžích včetně olympijských her proslavili OBW coby mekku zimních sportů. K těm nejznámějším patří Ullrich Wehling nebo Jens Weissflog. Právě on od mládí navštěvoval zdejší školu lyžařských sportů a postupně se probojoval mezi světovou elitu. V roce 1984 zvítězil ve skocích na lyžích na Olympijských hrách v Sarajevu, o deset let později se mu podařil stejný triumf v Lillehammeru, kde vybojoval dokonce dvě zlaté medaile. Řadu dalších získal na mistrovstvích světa a Turné čtyř můstků. Je zajímavé, že tento vynikající skokan zůstal Oberwiesenthalu věrný a dodnes zde provozuje hotel, nesoucí jeho jméno.
Kromě fascinující podívané na skokanský můstek patří k unikátům tohoto lyžařského areálu také kabinová lanovka, vybudovaná v roce 1924, nejstarší svého druhu v celém Německu. Každý, kdo má zájem, může v červené kabince vyjet až na Fichtelberg a kochat se nádherným panoramatem Krušných hor.
Vložil: Adéla Hofmanová