Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z českých hor chtějí udělat permanentní matějskou. Jsou jen další obětí primitivní komercionalizace

04.03.2020
Z českých hor chtějí udělat permanentní matějskou. Jsou jen další obětí primitivní komercionalizace

Foto: dolnimorava.cz

Popisek: Stezka do oblak je železné monstrum. Takhle vypadá ta u obce Dolní Morava na jižním úpatí Králického Sněžníku v Pardubickém kraji

Redaktorku Lidových novin Janu Machalickou, většinou se věnující tématice kultury, nedávno vytočil k nepříčetnosti záměr komunálních politiků, kteří chtějí nechat vybudovat na krušnohorském Klínovci tzv. stezku do oblak. V ostré kritice si zároveň podala starosty Jáchymova a Božího Daru, kteří svými plány chtějí ohrozit jedinečné lokality a chovají se způsobem ´po nás potopa´.

Nevzpomínám si, že bych od Jany Machalické četla naštvanější komentář, než ten, který věnovala plánovanému ´železnému monstru´, jak stezku do oblak (neboli Skywalk) nazývá. Krajské listy již o tomto brutálním záměru také informovaly, nikoliv však s takovou mírou rozčilení. Možná proto, že jsou různá zvěrstva, páchaná ve zdejším regionu, na denním pořádku. Za všechny stačí připomenout šokující rozhodnutí, že se v terapeutické krajině lázeňského trojúhelníku budou pálit toxické kaly z ostravských lagun. Přes protesty zdejších obyvatel i starostů se tak nakonec přece jenom stalo!

 

Stezka do oblak je obří stavba, z níž se stane, marná sláva, dominanta krajiny. Foto dolnimorava.cz

Další oběť

Rozhořčení známé novinářky je ovšem zcela na místě. Varuje před tím, že se Krušné hory mohou stát další obětí primitivní komercionalizace, která devastuje české hory ve jménu zábavy. Viní z ní různé developery a podnikatele, podávající si ruce s komunálními politiky. Ti, namísto toho, aby svůj region chránili a inteligentně rozvíjeli, se chovají způsobem ´po nás potopa´. Nyní třeba přišli s nápadem vybudovat objekt, který by měl přilákat tisíce turistů i v létě. A protože jim jde především o peníze, neváhají z Krušných hor udělat permanentní matějskou pouť, umělý lunapark. „Je smutné, že si regionální činitelé neuvědomují, že právě ten klid a příroda, který oni tak cynicky ničí, představují jedinečný a dlouhodobý komerční potenciál,“ konstatuje Machalická. Obává se, že přes petici, kterou někteří místní občané podepisují, se podaří záměr výstavby stezky do oblak nakonec prosadit.

 

Takhle to vypadá na Klínovci nyní. Co myslíte, chce to ještě ´stezku do oblak´? Foto Pixabay

Velká nehoráznost

Ještě více ji naštvalo televizní vystoupení starosty Jáchymova, „sebevědomě a neotřesitelně“ vykládajícího, že on chápe lokalitu především jako průmyslovou zónu. To považuje autorka za velkou nehoráznost, zvlášť po tom, jak se Krušné hory vzpamatovávaly z exhalací, které na ně dopadaly za minulého režimu. Sebevědomí tohoto starosty, jenž je deset let ve funkci, dává do kontrastu s faktem, že Jáchymov z půlky vypadá, jako by tam druhá světová válka skončila před měsícem a turisté se musí v historickém centru dívat na ruiny (také na tento neblahý fakt v Krajských listech opakovaně upozorňujeme). Autorka rovněž připomíná, že město zašantročilo horský hotel na Klínovci, jenž se přeprodával tak dlouho, až málem spadl.

 

Okolí Rýžovny u Božího Daru, foto bozidar.cz

Takové hory chceme?

Nakonec si vzala na mušku i záměr starosty Božího Daru Jana Horníka vybudovat v jedinečné lokalitě Rýžovna, v níž se daří vzácným rostlinám a živočichům, osmdesát domů, byť slibuje, že výstavba bude svázána přísnou regulací. Jako odstrašující příklad uvádí konglomerát nových staveb na Božím Daru, ignorujících architektonický styl zdejší lokality. A ptá se: „Nestačí, jak dopadly Krkonoše, jak dopravně zablokovaná jsou tamější střediska? Takové hory chceme? Narvané auty a plné stupidních atrakcí, které s nimi nemají nic společného?“

Naše kolegyně ale nejspíše netuší, že to není zdaleka to nejhorší. Nedávno jsme informovali také o dalším děsivém záměru, jehož cílem je proměnit podhůří Krušných hor (jehož část byla nedávno zapsaná na prestižní seznam UNESCO) v obří logistické centrum. Jeden z unikátních objektů tohoto seznamu, Rudá věž smrti věž v Ostrově, tak bude obklíčen halami a kamiony, s nimiž budou muset zápasit nejen místní obyvatelé, ale také lázeňští pacienti, mířící do blízkého Jáchymova, či právě návštěvníci Krušných hor.

Vložil: Adéla Hofmanová