Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odvrácená tvář nízké nezaměstnanosti může i zabíjet. V Česku chybí téměř tisíc lékařů

01.02.2020
Odvrácená tvář nízké nezaměstnanosti může i zabíjet. V Česku chybí téměř tisíc lékařů

Foto: Ilustrační foto ČT24 / repro

Popisek: Zoufalý nedostatek lékařů zavírá jednu ordinaci za druhou, čekárny těch, co zbyli, jsou přeplněné

I když se nás snaží naší nejvyšší političtí mágové neustále ujišťovat, jak je skvělé, že máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě, není tomu tak vždy. Když pomineme dopad na podniky, které mají nedostatek zaměstnanců, jejich absenci v mnoha případech stále častěji pociťují i občané. Především v pohraničí se kvůli tomu výrazně snižuje kvalita zdravotní a sociální péče.

Nedávný tragický požár v ústavu sociální péče ve Vejprtech dokonce ukázal, jak fatální následky může mít nedostatek pracovníků v některých profesích. Nad ránem, tedy v době kdy požár vznikl, se o více než třicet klientů starali pouze tři zaměstnanci. I když se vedení města i ústavu snažilo zajistit si personál vlastními silami, například na Ukrajině, narazilo na problémy. Ministerstvo vnitra prý přijetí deseti Ukrajinců zablokovalo. Paradoxem přitom je, že samotné ministerstvo si stěžuje, že nemá dost sil na to, aby jeho úředníci vyřídili všechny žádosti týkající se možností zaměstnávání cizinců. Ministr vnitra Jan Hamáček si před novináři postěžoval, že navýšení kvót pro zaměstnance z Ukrajiny nebylo spojeno s adekvátním personálním posílením a na tomto úřadu tak chybí nejméně sto úředníků.

Politika, která lidi vyhání

Pohraniční regiony navíc doslova zápasí s nedostatkem pracovní síly kvůli tomu, že mnoho lidí odešlo pracovat do zahraničí. Kdo navštíví některou z německých příhraničních obcí, například v Sasku, od Vejprt umístěných jen pár metrů, nestačí se divit. Většina personálu v obchodech či restauracích zde mluví česky. Zato na české straně je mnoho obchodů či hospod zavřeno. Náměstí ve Vejprtech je toho smutným důkazem. Důvodů je hned několik a všechny jdou na vrub současné politické reprezentace. Většinu podnikatelů donutila skončit s živností byrokracie spojená s EET a nemalou roli sehrál také zákaz kouření v restauracích. Dalším důvodem jsou stále nízké platy, kdo odejde pracovat třeba z Vejprt do Saska, výrazně si polepší a přitom může bydlet stále doma. V Německu si navíc často pořídí benzín či nákupy za výrazně levnější ceny. Konkurenční firmy tak nabízí Čechům samé výhody.

Chybí téměř tisíc lékařů

Pohraniční obce a města se rovněž potýkají s kritickým nedostatkem lékařů, především praktických, ale i zubařů a dalších specialistů. Kvůli tomu u nás dokonce vznikl web Zdravotnictví volá o pomoc, na němž je každý den aktualizován počet lékařů, kteří chybí v celé zemi, jejich počet už se blíží tisícovce. Jenom v severozápadních Čechách je jich přes stovku a každým dnem mizí další, buď do penze nebo do zahraničí. Web také upozorňuje na uzavřené ambulance či pohotovosti. Česká lékařská komora varuje, že z tohoto důvodu již nemůže garantovat bezpečnost pacientů.

Na pohotovosti s trestancem

Mnozí obyvatelé Karlovarska nám potvrdili, že je tento problém opravdu palčivý. Skutečné ‘psycho‘ nastává, když potřebují vyhledat pohotovost, ať už zubní či jinou. Často se stává, že se na trpící pacienty vůbec nedostane, nebo je lékařská pomoc nepříliš kvalitní. To je i příklad zraněného mladíka, který se dostavil o víkendu večer na pohotovost v nemocnici se zlomenou rukou. Čekárna byla doslova narvaná, otřesný zážitek umocnil fakt, že do ní přivezli také vězně v poutech. Když konečně přišel na řadu, vyšetřila ho mladá lékařka ze Slovenska. Po týdnu však zjistil, že stanovila špatnou diagnózu. Naše kolegyně zase během jediného měsíce přišla o svoji praktickou lékařku i zubaře. Když si sehnala náhradního v privátní ordinaci, objednací lhůta trvá několik měsíců, stejně jako na endokrinologii, kde musí na kontrolu čekat půl roku. „Snažila jsem se proto zkusit štěstí v Praze, ale tam mi oznámili, že příjem pacientů kvůli jejich velkému počtu pozastavili,“ postěžovala si.

Vložil: Adéla Hofmanová