Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mládež se tentokrát předvedla v tom nejlepším světle, velký talent začal na rybníku

26.01.2020
Mládež se tentokrát předvedla v tom nejlepším světle, velký talent začal na rybníku

Foto: Facebook (jako v textu)

Popisek: Plyšový maskot olympijských her pro děti a mládež Veverka Čiperka

FOTO I když jsou některá fakta, týkající se životního stylu současné mladé generace dost znepokojující, netýká se to naštěstí zdaleka všech. V tom nejlepším světle se tento týden například předvedli účastníci Her IX. zimní olympiády dětí a mládeže, která se konala v Karlovarské kraji. Skvěle zorganizovaná akce evokovala olympijské hry dospělých se vším všudy a zúčastnily se jí téměř dva tisíce sportovců a jejich trenérů.

Hotel Thermal se od pondělí do čtvrtka proměnil v olympijský dům, některé soutěže živě přenášel kanál ČT sport a symbolem olympiády se stal i plyšový maskot, Veverka Čiperka. Samozřejmě nechyběl ani slavnostní zahajovací ceremoniál v karlovarské KV Aréně. Na plochu při něm nastoupilo čtrnáct výprav sportovců z jednotlivých krajů i hlavního města, mezi vlajkonoši pochodovali slavní sportovci, například legendární žokej Josef Váňa. Účastníky her pozdravili i předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a místopředseda Filip Šuman. Olympijský oheň zažehla lyžařka Šárka Strachová, bronzová z olympijských her ve Vancouveru v roce 2010 a čtyřnásobná medailistka z několika světových šampionátů. Myšlenku fair play připomněla běžkyně na lyžích Květa Pecková Jeriová. Součástí ceremoniálu byl i slib rozhodčích a sportovců. Pak už patřila plocha KV Arény krasobruslařské exhibici a koncertu populárního zpěváka Mikolase Josefa. Nelze se divit, že byl beznadějně vyprodaný.

 

Na zahajovacím ceremoniálu zazpíval Mikolas Josef

Nádherná podívaná

Olympijskými hrami žil doslova celý kraj. Jednotlivé soutěže se konaly v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Jáchymově, Ostrově, Sokolově, Chebu a na Božím Daru. Vedle tradičních zimních sportů jakými jsou lední hokej, krasobruslení, rychlobruslení, alpské lyžování, snowboarding či biatlon, se soutěžící utkali také v karate, šachu nebo některých uměleckých disciplínách. Bohužel však museli organizátoři her bojovat s nepřízní počasí, především s nedostatkem sněhu. Naštěstí však na horách alespoň mrzlo, a tak pomohl sníh technický. Ale atmosféra byla na Klínovci nebo Božím Daru skutečně zimní, mráz obalil stromy i keře bílými krajkami a když se objevilo slunce, byla to nádherná podívaná. Nejlepší zážitky ovšem nabízely výkony mladých sportovců, o nichž jistě ještě uslyšíme.

Naděje z rybníku

Ostatně, v době, kdy se konala tato zimní olympiáda, se jeden z jejích někdejších úspěšných účastníků, Matyáš Bělohradský, pocházející právě z Karlovarského kraje, poprvé zúčastnil mistrovství Evropy v krasobruslení. Před čtyřmi lety OH mládeže, které se konaly v Ústeckém kraji, suverénně vyhrál, a od té doby se stal několikrát mistrem republiky a vítězem ankety o nejlepšího sportovce Karlovarského kraje. Sbírka jeho cen a medailí z mezinárodních soutěží je úctyhodná. Matyáš sám přiznává, že s bruslením začal na rybníku, nedaleko domu v Plané, kde bydlí, a již dva roky na to o sobě dal slyšet. Je považovaný za naši největší krasobruslařskou naději a jeho trenérem je Tomáš Verner.

I když dnes Matyáš trénuje třeba v Americe, je důkazem, že i v nepříliš velkém sportovním klubu a v malém městě může vyrůst obrovský talent. A zdaleka není sám. Mladí sportovci z Karlovarského kraje vybojovali na letošní zimní olympiádě celkem 24 medailí, z toho šest zlatých, šest stříbrných a dvanáct bronzových.

Vložil: Adéla Hofmanová