Z 11 tisíc se nedá vyžít. Mnohé rodiny nežijí v blahobytu, ale nadoraz, bojují s nejvyšším zdražením za poslední léta
16.01.2020
Foto: Ilustrační foto Pixabay
Popisek: Mladé rodiny s dětmi a důchodci - ti si na nějaký blahobyt opravdu nestěžují...
Nejen Krajské listy, ale také další česká média postupně vyvrací tvrzení našich vrcholných politiků, že žijeme v blahobytu a že nám vůbec nic nehrozí. Přidal se k nim i nejsledovanější publicistický pořad, Televizní noviny na Nově. Ty se tento týden zaměřily na neblahý fakt, že se naše země potýká s nejprudším nárůstem cen od roku 2012 a přinesly svědectví, že kvůli tomu nežije mnoho rodin v žádném blahobytu, ale nadoraz.
Kromě drastického nárůstu cen nemovitostí a nájmů jde především o zdražení potravin. Některé potraviny přitom zdražily až dvojnásobně, příkladem jsou v u nás hojně konzumované brambory. Zásadně také vzrostly ceny masa či ovoce a zeleniny. Jenom za poslední rok stouply ceny masa a cukru téměř o pětinu. I když byla zvýšena průměrná mzda a mnozí lidé si tak bezpochyby polepšili, neplatí to zdaleka pro každého. Penzisté a mladé rodiny často jedou nadoraz a nemají prakticky žádné rezervy.
Z toho se nedá vyžít
Potvrdila to i paní Spěváčková, která se reportérům Novy přiznala, že kdyby se jim porouchala pračka, nebude mít peníze na opravu, i když se rodina snaží šetřit, především na jídle. A zklamaná penzistka si postěžovala, že z důchodu dvanáct tisíc se zkrátka nedá vyžít.
Podobné příklady najde ve svém okolí určitě každý z nás. Namátkou uvedu osudy několika rodin na Karlovarsku, s nimiž jsme se setkali. Když paní Dagmar ovdověla, musela prodat domek, v němž s manželem celý život žila, protože z jedenáctitisícového důchodu nemohla uhradit všechny náklady na živobytí. Koupila si malou garsonku, musela zapomenout na svoje potěšení, zahradu u domu. Zbylé peníze si nechala jako finanční rezervu.
Druhá nejvyšší inflace
Trápí ji ovšem, že peníze, uložené na účtu, kvůli inflaci ztrácí na hodnotě. A má pravdu, loni dosáhla míra inflace 2,8 %, což je druhá nejvyšší hodnota za posledních jedenáct let. Nic však podle ekonomických analytiků nenasvědčuje tomu, že by měly ceny či rostoucí inflace klesat.
Ten, kdo vlastní nemovitost, může ještě mluvit o velkém štěstí, i když náklady na provoz rozhodně nejsou zanedbatelné a ceny energií se rovněž neustále zvyšují. Obrovské problémy činí řadě lidí nájmy, v některých případech dosahující výše penze. Musí proto žádat o sociální dávky. „Celý život jsem pracovala jako učitelka a měla docela slušný plat, teď jsem skončila jako žebrák na dávkách,“ stěžuje si paní Jiřina.
Pomáhají rodiče
Ekonomická situace rovněž trápí i mladou maminku Janu na mateřské dovolené se dvěma dětmi, jejíž manžel skončil po vážném úrazu v invalidním důchodu, prozatím ji drží nad vodou rodiče. Ti platí všechny větší výdaje mladé rodiny, pravidelně nakupují dětem boty či školní potřeby. Mimochodem, kvalitní zimní boty vyjdou na dva tisíce. „Letos naši koupili boty dětem pod stromeček, my s manželem jsme dostali nové peřiny a příspěvek na postel,“ prozradila nám Jana. Doufá, že se po mateřské dovolené vrátí do práce a pomoc rodičům zase oplatí.
Vložil: Adéla Hofmanová