Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tato, půl tisíciletí stará mince, nás proslavila ve světě a dala jméno mnoha dalším

12.01.2020
Tato, půl tisíciletí stará mince, nás proslavila ve světě a dala jméno mnoha dalším

Foto: ČT

Popisek: Jáchymovský tolar ve světle reflektorů celého světa, razili jej jen devět let, přesto ovlivnil dějiny

VIDEO Mezinárodně proslulé hornické a lázeňské město Jáchymov o víkendu slavilo skutečně mimořádné jubileum. Letos je tomu totiž 500 let, co ve zdejší Královské mincovně začala oficiální ražba proslulého Jáchymovského tolaru. Výročí je to natolik významné, že mu byl věnován třídenní program s odbornými přednáškami a vernisáží výstavy, nazvané Od českého tolaru ke světovému dolaru.

Historici zároveň připomněli, jak významným místem byl v době ražby tolaru Jáchymov. Jakkoliv se tomu při pohledu na zdevastované historickém centrum, plné krásných, ale rozpadajících se domů, nechce věřit, v 16. století patřilo toto město k nejbohatším a nejvýznamnějším u nás. A po Praze v něm žilo nejvíce obyvatel, více než osmnáct tisíc, zatímco například v Karlových Varech to bylo pouze několik stovek. Zásluhu na nebývalém rozkvětu Jáchymova měla především těžba stříbra, kterou zde provozoval obchodně mimořádně zdatný šlechtic Štěpán Šlik. V době největšího boomu se na Jáchymovsku těžilo stříbro těžilo v 613 dolech a štolách.

Místo groše tolary

V roce 1520 získal Šlik mincovní právo a mohl začít razit vlastní mince, které byly pojmenovány jako Joachimstaler, česky Jáchymovské tolary. Ty se měly natolik k světu, že brzy nahradily Pražské groše, jejichž éra trvala od roku 1300 až do roku 1547. Tyto, rovněž stříbrné mince, které nechal razit český král Václav II. v Kutné Hoře (a přál si, aby byly stálé a věčné), získaly oblibu v celé střední Evropě. Mimochodem, jak Pražský groš, tak Jáchymovský tolar, jsou si nápadně podobné, především na rubu, jemuž vévodí motiv lva.

Počínání Štěpána Šlika stojí za pozornost i z jiného úhlu pohledu. Když chtěl vyvážet vytěžené stříbro, narazil na královský zákaz jeho exportu z Čech. Již tehdy pochopil, že lepší je vyvážet zboží s přidanou hodnotou a více mu bude vynášet výroba mincí než surové stříbro. A tak si sofistikovaným lobbingem vybojoval mincovní právo, které bylo udělováno pouze vyvoleným. Úspěšnou kariéru Štěpána Šlika však předčasně ukončila válka s Turky, v niž, během bitvy u Moháče, v roce 1526 zahynul. Navždy ho však bude připomínat právě Jáchymovský tolar i pomník, který mu jáchymovští postavili.

Věčný tolar

Zatímco se přání Václava II., aby byl Pražský groš věčný, nenaplnilo, podařilo se to právě Jáchymovskému tolaru, i když se v Jáchymově razil pouze několik let. Zajímavé přitom je, že i když Štěpán Šlik získal od zemského sněmu mincovní právo až v roce 1520, první tolary byly vyraženy již v roce 1519, podle některých zdrojů pravděpodobně ve sklepích hrádku, patřící Šlikovi v blízkosti Jáchymova.

Ražba Jáchymovského tolaru byla ukončena v roce 1528 z příkazu císaře Ferdinanda I. Během pouhých devíti let si přesto dokázal získat popularitu na burzách a díky němu vznikl mincovní systém, rozšířený po celém světě. A se vší pravděpodobností po něm byl pojmenován i americký dolar.

Ostatně, díky jedinečné tradici zdejšího hutnictví byl v loňském roce Jáchymov zapsán (společně s dalšími jednadvaceti místy hornického regionu Erzgebirge – Krušnohoří), na seznam Světového dědictví Unesco.

Vložil: Adéla Hofmanová