Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Časovaná nálož v popelnicích: Ničí městské komunikace, ohrožuje zdraví obyvatel. Ale kam s ní?

29.12.2019
Časovaná nálož v popelnicích: Ničí městské komunikace, ohrožuje zdraví obyvatel. Ale kam s ní?

Foto: Facebook

Popisek: Čištění historické dlažby od komunálního odpadu stojí město nemalé peníze

Špatné nakládání s odpadem z restaurací a dalších gastronomických zařízení způsobuje nemalé problémy. Mimo jiné často poškozuje i opravené komunikace v obcích a městech. Zbytky pokrmů totiž často končí ve svozových vozech na komunální odpad a stává se, že z nich protékají zbytky polévek, omáček, použitých olejů či dalších tekutin. S podobnými nehodami bojují i Karlovy Vary, které musí pracně odstraňovat mastné fleky a velké skvrny na dlažbě pěších zón.

Pro lázeňské město to znamená nákladné a složité čištění dlažby, nezřídka s malým účinkem, protože odpadní tekutiny ji mohou poškodit i chemicky, změnit její barvu, a podobně. Vedení magistrátu proto před časem spustilo plošné kontroly gastronomických provozů na exponovaných místech. Nejdříve se zaměřily, zda podnikatelé plní své zákonné povinnosti při nakládání s odpady, zda mají vlastní odpadní nádoby, aby gastroodpad nekončil v kontejnerech na komunální odpad nebo dokonce v odpadkových koších.

Smažíme řízky. Ale kam s použitým olejem? Čtěte dále

Nepříjemná kontrola

Dosud byly zkontrolovány desítky podniků, přičemž byla nařízena různá nápravná opatření a uloženy nemalé pokuty za porušování zákona. Aby byly k dispozici nezpochybnitelné důkazy, musela být též provedena fyzická ranní kontrola vybraných popelnic před vývozem. Znamenalo to velmi nepříjemný postup, při němž byl odpad vysypán a probrán, zda neobsahuje závadné součásti. Magistrát se přitom snaží podobným problémům preventivně předcházet, jedná například i se svozovými společnostmi, aby nabízely podnikatelům v exponovaných lokalitách své služby a důsledněji, podle svých možností, kontrolovali vyvážený komunální odpad.

V ideálním případě by se měl gastroodpad sbírat, ukládat a svážet výměnným způsobem, což znamená naplněnou nádobu při svozu vyměnit za prázdnou bez překládání nebo přesypávání vlastního odpadu. V žádném případě by však gastroodpad neměl skončit v běžných popelnicích. Jak nám sdělil tiskový mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál, kontroly gastronomických zařízení budou pokračovat i nadále, město jimi chce zajistit lepší nakládání s problematickým odpadem, ale také vymáhat plnění zákonných povinností. Jenom díky tomu bude možné udržet pěší zóny v lepším stavu v čistotě.

Třídění odpadu - aplikace pro mobilní telefony

Aplikace sama určí polohu mobilního zařízení a do pár okamžiků zobrazí mapu s vyznačením nejbližších stanovišť pro sběr konkrétního druhu odpadu. Program umožňuje i rychlý způsob předání informací o přeplněném nebo poškozeném kontejneru a nepořádku kolem něj odpovědným osobám.

Olej použitý v domácnosti schraňujeme v nějaké nádobě. Oleje a tuky z domácností patří do zelených popelnic. Na dvaceti stanovištích po celém městě a na sběrném dvoře ve Staré Roli jsou k dispozici nádoby speciálně upravené pro sběr tohoto recyklovatelného odpadu. Použitý potravinářský olej a tuk do nich ukládejte výhradně v PET lahvích nebo jiných uzavřených plastových nádobách

Funkce aplikace:

  • přehledná mapa celého města, na které jsou zobrazeny všechny dostupné kontejnery pro třídění odpadů (barevně rozlišené podle druhu odpadu) a sběrné dvory
  • abecedně seřazený seznam ulic, na kterých jsou dostupné kontejnery
  • filtrace (výběr) kontejnerů podle druhu odpadu (ideální způsob, jak vyhledat jen ta místa, kde je možné vyhodit konkrétní odpad, např. zobrazit kontejnery pouze na plast)
  • vyhledávání ulice pomocí zadání jejího názvu
  • informační stránka, kde se dozvíte všechny důležité informace o třídění odpadu a jiných náležitostech týkajících se svozu odpadu
  • stránka kontaktů, která obsahuje kontaktní údaje na odpovědné pracovníky, kteří se starají o systém tříděného sběru odpadů ve městě

 

Jak mobilní aplikaci stáhnout a začít používat:

Zadáním slovního spojení ´Třídění odpadu v Karlových Varech´ v  App Store (iOS) nebo v Google play (Android). Následně si aplikaci můžete zdarma stáhnout do svého přístroje. Do příslušného ´storu´ budete nasměrováni také naskenováním QR kódu.

 

Pozor i doma!

Nejde však zdaleka jenom o čistotu městských komunikací. V neposlední řadě může být gastroodpad nebezpečný i pro obyvatelstvo. Zbytky jídel a zbytků, především masa, kostí, vajec atd., totiž mohou obsahovat nebezpečné toxiny a infekční patogeny, představující potencionální zdravotní riziko pro obyvatelstvo či zvířata. Nemluvě o tom, že bývají zdrojem silného zápachu a přitahují hmyz a hlodavce. A je důležité zmínit, že gastroodpad je ukládán do popelnic a kontejnerů nejen z gastroprovozoven, ale také z domácností, což je v rozporu s platnými zákony. V období Vánoc pak dochází k dalšímu protizákonnému postupu, když jsou do kanalizace ve velkém množství vylévány či splachovány kuchyňské zbytky a oleje, které ji mohou ucpat i jinak poškodit. Veřejné kanalizační přípojky totiž nejsou uzpůsobeny na to, aby jimi procházely.

Správné likvidaci gastroodpadů však v mnoha případech brání nedostatek speciálních nádob, kam by mohly být odkládány. Potíž je v tom, že naše zákony předběhly praktickou realizaci a speciálních zařízení (například elektrických kompostérů) je u nás prozatím velmi málo.

Vložil: Adéla Hofmanová