Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ANO se provdalo za ODS a k všeobecnému překvapení... Hejtmančino dilema vyřešila moudře příroda. Bohužel jen částečně

24.11.2019
ANO se provdalo za ODS a k všeobecnému překvapení... Hejtmančino dilema vyřešila moudře příroda. Bohužel jen částečně

Foto: Facebook (stejně jako v článku)

Popisek: Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vidumetzová-Mračková při novomanželském polibku, který proběl loni v létě. A letos už nese svazek svůj první plod

FOTO Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vidumetzová-Mračková patří k těm politikům, co dokážou vykonávat několik časově náročných funkcí najednou. Kromě hejtmanského křesla sedí také v krajském zastupitelstvu, je šéfkou Asociace krajů České republiky a členkou předsednictva hnutí ANO 2011. Tento fakt vyvolával značnou nevoli nejen ze strany opozičních politiků, ale také šéfa ANO Andreje Babiše.

Ten dal totiž několikrát najevo, že je proti kumulaci politických funkcí. Přesto musela stejný problém jako Vildumetzová řešit i další hejtmanka z ANO, Jaroslava Pokorná-Jermanová. Ta se nakonec po volbách vzdala funkce poslankyně ve Sněmovně, avšak karlovarská hejtmanka přes svoje proklamace, že na jednu z náročných rolí rezignuje, plní stále všechny.

Jana Vildumetzová-Mračková s Andrejem Babišem a Martinem Hniličkou, kteří se zúčastnili zahájemní dětské letní olympiády v Liberci

Radostná zpráva

Její dilema, kterou funkci opustit a kterou si ponechat, nakonec překvapivě vyřešila příroda. Vildumetzová totiž letos v říjnu oznámila radostnou zprávu, že je těhotná, což je s ohledem na to, že se jí blíží padesátka, zpráva dosti překvapivá. Mimořádně aktivní politička se loni provdala za Jana Mračka, funkcionáře ODS, tedy strany, v níž ona sama také několik let figurovala, avšak opustila ji ze zdůvodněním, že se ODS nedokázala vypořádat se svými problémy. To jí ovšem nebránilo v tom, aby po volbách do krajského zastupitelstvo ANO uzavřelo s ODS koaliční dohodu. Části členů ODS přitom vadilo, že Vildumetzová stranu kritizovala.

Jana Vildumetzová-Mračková se svým manželem na Karlovarském filmovém festivalu

Hejtmani nespí?

Je zajímavé, jak Vildumetzová svoje rozhodnutí zdůvodnila. Podle ní musí v čele kraje stát někdo, kdo se mu může věnovat 24 hodin denně. Je tedy otázkou, zda se ona, s ohledem na svoji mimořádnou vytíženost, mohla práci hejtmanky věnovat celý den. Jistě ne. Tuto pozici navíc hodlá zastávat do konce roku, ve vedení kraje chce přitom zůstat nadále, za část platu, který dosud pobírala. Zvažuje rovněž rezignaci na post šéfky Asociace krajů ČR a pokud jí to prý zdravotní stav dovolí, zůstane ‘pouze‘ poslankyní Parlamentu. Krajští zastupitelé již zvolili jejího náhradníka, stal se jím dosavadní náměstek pro sociální oblast Petr Kubis (ANO). V hejtmanském křesle by měl sedět od ledna příštího roku.

Krásné tři roky a páté místo

Je evidentní, že se Janě Vildumerzové-Mračkové nebude pozice hejtmanky opouštět snadno. Tento týden například na svém Facebooku spočítala, že v této funkci působila tři roky (dokonce to upřesnila na 1095 dnů). A dodala: „Krásné tři roky, které mám možnost být vám všem z našeho Karlovarského kraje hejtmankou. Toto malé výročí je pro mne časem se zamyslet, kam jsme se za tu dobu posunuli, co jsme zažili, co ustáli, co se nám povedlo, ale třeba i nepovedlo, co nového jsme objevili v sobě i ve svém okolí.“ Bohužel konkrétní příklady neuvádí.

Obliba hejtmanky Karlovarského kraje je přímo úměrná voličským preferencím ANO, v rozsáhlém výzkumu agentury SANEP skončila na pátém místě za Jiřím Čunkem, svojí stranickou kolegyní Jaroslavou Pokornou-Jermanovou, libereckým hejtmanem Martinem Půtou a Oldřichem Bubeníčkem z Ústeckého kraje. Zatímco Čunka hodnotilo pozitivně 41,3 procent dotázaných, Vildumetzovou pouze 33,5 procent. Může za to hned několik kontroverzních rozhodnutí, například fakt, že se na území Karlovarského kraje pálí toxické kaly z ostravských lagun, že zde byla navzdory protestům občanů zřízena letecká škola, nebo že se přes množství slibů stále nepodařilo opravit unikátní Císařské lázně. Ve výzkumu Místo pro život, věnovaném kvalitě života v České republice, skončil Karlovarský kraj společně s Ústeckým až na posledních dvou místech. Lidé si zde shodně stěžují na nízké mzdy, omezené možnosti vzdělávání či špatně dostupnou zdravotnickou péči.

Vložil: Adéla Hofmanová