Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V pohraničí se lépe dýchá, ale že by zde byl život lepší než dříve, se rozhodně nedá říci. Jak vypadá vzorová obec socialismu?

17.11.2019
V pohraničí se lépe dýchá, ale že by zde byl život lepší než dříve, se rozhodně nedá říci.  Jak vypadá vzorová obec socialismu?

Foto: Facebook

Popisek: Sokolovská uhelná k lepšímu životnímu prostředí dvakrát nepřispívá

Kampaň, připravovaná různými médii k 30. výročí sametové revoluce, velmi často připomíná komunistické propagandistické agitky, které vychvalovaly budovatelské úspěchy, ale stinné stránky života v Československu zamlčovaly. Je sice mimo jakoukoliv pochybnost, že zásadní změna režimu přinesla mnoho pozitivních změn, ale ty opačné, často alarmující, jsou opět opomíjeny.

Karlovarská redakce Idnes.cz tento týden zveřejnila výsledky kampaně nazvané Možnost volby. Její organizátoři argumentují oficiálními statistickými údaji, z nichž skutečně vyplývá množství pozitivních výsledků. K těm patří především fakt, že se lidé v Karlovarském regionu dožívají vyššího věku a že se v kraji, dříve sužovaném emisemi ze zdejších hnědouhelných elektráren, zlepšilo ovzduší. I když se lidem někde skutečně lépe dýchá, není tomu tak všude.

Vzorová obec socialismu

Příkladem je Sokolovsko, kde si obyvatelé stále stěžují na znečištěný vzduch a silný zápach ze zdejších chemiček. Z Vřesové, která byla v minulém režimu považována za vzorovou obec socialismu, se dnes stalo místo, kde se za podivných okolností spalují toxické kaly z ostravských lagun. Kdo navštíví tento tradiční hnědouhelný region, spatří, tak jako dříve, nekonečné výsypky s dominantami kouřících komínů zdejších chemiček a zdevastovanou krajinu.

Když loni ze závodu Sokolovské uhelné unikla zapáchající látka a lidé, kteří se jí nadýchali (někteří dokonce) zvraceli, byl z toho pořádný poprask. O úniku byli totiž občané i vedení přilehlých obcí, například Chodova, informováni pozdě. Sokolovská uhelná také nedávno dostala od České inspekce životního prostředí pokutu za znečištění chodovského potoka, do nějž vypouštěla průmyslové odpadní vody.

Děsivé zjištění

Nadšení z toho, jak se v naší zemi během posledních třiceti let zlepšilo životní prostředí, také zásadně mírní jiné údaje. Ze statistiky Global Air Quality City Rank vyplývá děsivé zjištění, že ze sta měst EU s nejvíce znečištěným životním ovzduším, jich 31, tedy jedna třetina (!), leží v České republice. K této neblahé statistice přispívá kromě automobilové dopravy právě spalování hnědého uhlí. Když jsme se tento týden byli podívat na první sníh v Krušných horách, namísto sněhové pokrývky nás více zaujalo obří smogové mračno, valící se ze sousedního Ústeckého kraje, kde jsou umístěny hnědouhelné elektrárny. Například elektrárna Počerady přitom přes fatální dopad na životní prostředí, nevyrábí elektrickou energii pro naši spotřebu, ale na vývoz. A snad ještě více otřesnější je zpráva, že Ústecký krajský úřad zvýšil této ‘nejšpinavější‘ elektrárně u nás emisní limity.

Jedenáct tisíc mrtvých

Ekologické organizace neustále bijí na poplach, že se u nás snižuje množství škodlivin velmi pomalu. A především, že znečištěné ovzduší v naší zemi každoročně zabíjí až jedenáct tisíc lidí. Hnutí DUHA například varuje, že v České republice stále žije více než polovina obyvatel v oblastech, v nichž jsou neustále překračovány zákonné limity pro obsah znečištění ovzduší, jenom loni bylo například vyhlášeno 39 smogových situací. Přísnější limit, stanovený Světovou zdravotnickou organizací, u nás přitom splňují jenom některé lokality na Šumavě.

Zatím sice občané proti stále špatnému životnímu ovzduší nedemonstrují, i když se ekologická témata začínají konečně dostávat mezi ta, co považují za důležitá. Není však od věci připomenout, že první demonstrace v listopadu 1989 se konaly v Teplicích. Málokdo už si pamatuje, že nikoliv kvůli politické situaci v zemi, ale kvůli špatnému vzduchu.

Vložil: Adéla Hofmanová