Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jednodušší je mlčet a nic neříkat. Bylo strašně těžké promluvit, přiznává Lenka Dusilová. Nakonec zbořila Ceny Anděl

15.11.2019
Jednodušší je mlčet a nic neříkat. Bylo strašně těžké promluvit, přiznává Lenka Dusilová. Nakonec zbořila Ceny Anděl

Foto: DVTV / repro (stejně jako ostatní fota v článku)

Popisek: Lenka Dusilová v DVTV s moderátorkou Emmou Smetanou

FOTO Internetová televize DVTV připravila k 30. výročí sametové revoluce Sametový speciál, věnovaný zajímavé otázce, jak tato přelomová událost změnila české pohraničí. Moderátoři DVTV postupně navštěvují jednotlivé regiony a zvou si na besedu zajímavé hosty. Taková byla i sestava v Karlových Varech. Na komorní divadelní scéně Husovka zpovídala Emma Smetana zpěvačku Lenku Dusilovou, redaktora týdeníku Respekt Tomáše Lindnera a karlovarského architekta Petra Kroppa. Všichni tři mají k lázeňskému městu velmi blízko.

Lenka Dusilová se narodila přímo v Karlových Varech a v době listopadových událostí jí bylo třináct let. Už ale dostatečně vnímala, že se v Praze něco dělo. Při cestě do hlavního města s rodiči navštěvovala pražská divadla a zpět do Karlových Varů vozili letáky. „Byla jsem šťastná, že už se nebudu muset učit ruštinu,“ přiznala a připomněla, že základní škola Dukelských hrdinů, kam chodila, byla hodně komunistická. Tehdejší školský systém na ni prý dodnes zanechal stopy. I když byla ráda, že listopadová revoluce proběhla sametově, s odstupem času si myslí, že se měla zakázat komunistická strana. „Já ale strašně nerada bývám radikální,“ přiznala zároveň. Před třemi lety se však neovládla a v přímém přenosu České televize z předávání výročních cen Anděl vyzvala publikum, aby dalo najevo, co si myslí o chování prezidenta Zemana. „Bylo to pro mě strašně těžké promluvit. Jednodušší je mlčet a nic neříkat,“ svěřila se. Svoji nečekanou odvahu zdůvodnila tím, že rozhodně nechce, aby její syn prožíval to, co ona v komunistické škole. Publikum v Husovce ji stejně, jako před třemi lety na Cenách Anděl, odměnilo potleskem. 

Hrdý horal

Novinář Tomáš Lindner pochází z Perninku a na svůj krušnohorský původ je hrdý. „Cítím, že naše rodina má v tomto regionu hluboké kořeny.“ Vadí mu ale, že o něm panuje řada klišé. Jedno z nich je, že jsou proti sobě stavěni voliči v Praze a v pohraničních regionech. „V naší vesnici jsem vždy pyšný na výsledky voleb,“ pochlubil se. Prozradil o sobě také zajímavou věc. Vzhledem k tomu, že v bývalých Sudetech vyrůstal s prarodiči, kteří mluvili jen německy, když šel do školky, ještě vůbec neuměl česky. Ale ostatní děti ho brzy mluvit česky naučili.

Během vyprávění provedla Emma Smetana v publiku malý test. Když se ptala, kdo z diváků má rodinné vazby na bývalé německé obyvatele, polovina z nich hlasovala ano. Ostatně ještě v 60. letech v horských obcích žila více než polovina obyvatel, hlásících s k německému původu. Na události listopadu 1989 vzpomíná Tomáš Lindner jenom díky sledování televize. Pochopil, že se něco důležitého děje, ale éru totality příliš nevnímal. Tím spíše mu vadí, že v Jáchymově, kde byly umístěny pracovní tábory pro politické vězně, dosud nevzniklo žádné muzeum, které by tuto hrozivou éru připomínalo i současné generaci. Na otázku, proč nakonec v regionu nezůstal, odpověděl, že odešel kvůli studiu a kvůli práci. Takové rozhodnutí učinilo i mnoho jiných lidí, což je právě jeden z největších problémů pohraničních regionů. A právě Karlovarský kraj trápí největší odliv mladých lidí z celé republiky, kteří zde těžko hledají uplatnění podle svých představ. 

Návrat studenta

Zajímavý životopis má i městský architekt Petr Kropp. Ten v roce 1983 emigroval do Německa, později odešel do Holandska, ale před časem se vrátil do Karlových Varů, kde v mládí studoval průmyslovku. Po třiceti letech života na Západě náhodou zjistil, že se ve Varech nabízí zajímavá práce městského architekta. K tomu, aby se přihlásil do konkurzu, ho vyprovokovala jeho žena.

Po návratu vnímal situaci u nás celkem pozitivně, především ve své branži. „Uvědomoval jsem si, že tady je mnoho zajímavých věcí. Šlo hlavně o funkcionalistickou architekturu, která se mohla srovnávat s evropskou špičkou, jako příklad uvedl karlovarský hotel Thermal. I když k devastaci architektury u nás podle něj během uplynulých třiceti let došlo, podobné je to i na Západě, v Česku byl však větším problémem nedostatek údržby objektů, platí to opět i v případě Thermalu. Z hlediska své profese považuje za problém, že Karlovy Vary jsou velmi konzervativním městem a že se minulost na současné identitě Varů stále projevuje.

Vložil: Adéla Hofmanová