Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místo slávy ostuda? Někteří chytráci si myslí, že zápis na prestižní seznam znamená především kšefty, ne ochranu památek

02.11.2019
Místo slávy ostuda? Někteří chytráci si myslí, že zápis na prestižní seznam znamená především kšefty, ne ochranu památek

Foto: Facebook / Boží Dar

Popisek: Rýžovna na Božím Daru

VIDEO Pražští radní si nevzali příliš k srdci doporučení památkářů a podporují ve svém městě, zapsaném na Seznamu světového dědictví UNESCO, budování výškových staveb. Nyní kvůli tomu Praze hrozí, že bude z tohoto prestižního seznamu vyškrtnuta, protože málo chrání hodnoty, díky kterým do něj byla zařazena. A problémy má i nedávno zapsaný Boží Dar.

Komisaři organizace UNESCO již delší dobu bedlivě sledují budování výškových staveb na Pankráci, nebo převýšené novostavby a nadstavby v historickém centru Prahy, zásadním způsobem narušující jedinečné panorama města. Jsou rovněž zneklidněni novelou stavebního zákona, který nepočítá se závaznými stanovisky památkářů. I když již před časem varovali, že některé nové objekty převyšují doporučenou výšku 60 – 70 metrů, nepřehlédnutelný pražský mrakodrap Tower, známý jako ‘Véčko‘, dosáhl 104 metrů! Vedení Prahy proto komisaři vyzývají, aby byla zastaven plánovaný projekt Rezidence Park na Kavčích horách. To, že jde moderní výstavbu koncipovat citlivě a s respektem k okolí, naopak dokazuje projekt Smíchov City, který je podle odborníků UNESCO vhodně začleněn do stávající historické architektury Prahy.

Na řadě je Vídeň

Kromě Prahy čelí podobným problémům i další evropské metropole. Minulý víkend jsme upozornili, jak již zběsilá a bezohledná výstavba změnila k nepoznání Vídeň. Obyvatelé i turisté zde žijí v neustálém stavebním ruchu a nepořádku a někdejší nádherné dominanty města zastínily obří jeřáby. Podobnou výstrahu jako Praha, již Vídeň dostala loni, především kvůli tomu, že v bezprostřední blízkosti jedinečných historických památek vyrůstají gigantické stavby z betonu a skla. Fakt, že to přísní komisaři se svým varováním myslí vážně, nejlépe dokazuje příklad Drážďan, které byly ze Seznamu světového dědictví vyškrtnuty v roce 2009.

Chránit, ne ničit!

Praha, Vídeň a Drážďany jsou důkazem, že si mnozí podnikatelé a politici vlastně neuvědomují, co je smyslem zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. To, že byly některé kulturní a přírodní památky na tento seznam zapsány, především znamená, že mají být pro svoji jedinečnost chráněny. Namísto toho, se kolem nich mnohdy rozbují byznys, v jehož důsledku dochází k jejich ohrožení. Něco podobného nyní hrozí i Božímu Daru, jenž se letos ocitl na seznamu UNESCO coby součást hornické krajiny Krušnohoří. Aniž by představitelé jednotlivých míst Krušnohoří, jichž se zápis týká, slíbili, co učiní pro ochranu výjimečných unikátů, připomínající stopy slavné středověké hornické éry, předhánějí se v prohlášeních, že je třeba rychle vybudovat parkoviště a ubytovací kapacity.

Kdo vyhraje?

V panenské přírodě osady Rýžovna, nacházející se v katastru obce Boží Dar, má dokonce vyrůst celá vesnice. To se ovšem nelíbí nejen památkářům a ochráncům přírody, ale i zdejším starousedlíkům. Ti se obávají, že zde vznikne satelit, sloužící především cestovnímu ‘velkoprůmyslu‘. Právem přitom poukazují na skutečnost, že vedení Božího Daru dosud nebylo schopno ani opravit chátrající hotel na Klínovci.

Kontroverzní plán vyvolává takové emoce, že ho zdejší radní museli částečně přehodnotit. Nedávno se proto uskutečnilo jednání zástupců města Boží Dar a Národního památkového ústavu v Lokti, na němž byla vyjasněna stanoviska zúčastněných k záměru nové výstavby v katastru osady Rýžovna podle původního regulačního plánu z roku 2003. „Na základě výsledku jednání zadá město Boží Dar zpracování nové studie zástavby, která by měla zohlednit aktuální kontext ochrany území,“ oznámil novinářům starosta Božího Daru Jan Horník.

Vložil: Adéla Hofmanová