Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak nám báťuška Brežněv zachránil božského Káju i Karlovy Vary. To jsou ale paradoxy

11.10.2019
Jak nám báťuška Brežněv zachránil božského Káju i Karlovy Vary. To jsou ale paradoxy

Foto: ČT

Popisek: Karel Gott počátkem sedmdesátých let... ČT mění svůj páteční a sobotní program. Chystá speciální vysílání z pražského Žofína, přímý přenos sobotní zádušní mše z katedrály sv. Víta i tematický večer StarDance věnovaný Karlu Gottovi.

Když se mi před několika lety poštěstilo získat Karla Gotta na malé interview, spoléhala jsem na jeho karlovarské začátky, o nichž se jeho životopisci příliš nezmiňují. Setkali jsme se před jeho beznadějně vyprodaným koncertem v hotelu Thermal a na rozhovor jsem měla skutečně jenom pár minut, mezi zkouškou, večeří a večerním koncertem. Přesto se Karel Gott choval jako vždy vstřícně, ochotně zavzpomínal na svoje první karlovarské angažmá a prozradil mi senzační informaci.

Vsadit při povídání na téma Karlovy Vary se mi vyplatilo. Mohla jsem se vyhnout banálním otázkám, které hvězda jeho formátu slyšela mnohokrát. Přiznal se, že Karlovy Vary patří k jeho oblíbeným místům a pochlubil se, že na začátku své kariéry (v roce 1959) koncertoval celý měsíc, ještě jako student prvního ročníku konzervatoře, v legendárním baru Florentina, dobře známému návštěvníkům proslulého Grandhotelu Pupp. Tehdy se ovšem jmenoval Grandhotel Moskva (!), možná právě proto se o něm zpěvákovi životopisci nezmiňují. Podobně je málo známé, že v letech 1954-55 navštěvoval učňovské středisko ČKD v nedalekém Chebu.

Karel Gott v KV Areně vystoupil dvakrát... Foto KV Arena / repro

Hvězda padá směrem vzhůru

Připomněl mi také, že se ve Varech dokonce ocitl jako herec, a to při natáčení filmu Hvězda padá vzhůru. Do lázní se pak během své kariéry vracel pravidelně, mimo jiné zde účinkoval na uzavřených koncertech pro své německé fanoušky. Když v roce 2009 zpíval společně s Evou Urbanovou v KV aréně, tehdejší primátor Werner Hauptmann pozval na velkolepou show i své kolegy ze sousedního Bavorska a Saska. Poslední karlovarský koncert Karla Gotta se uskutečnil v říjnu 2014 v hotelu Thermal a nenechali si ho ujít ani ruští či němečtí fanoušci. A jak v souvislosti s jeho smrtí prozradila Jiřina Bohdalová, v blízkosti Varů zpěvák uspořádal, u příležitosti oslav svých osmdesátých narozenin, svůj poslední večírek pro přátele.

V roce 1964 se poblíž Karlových Varů natáčel legendární hudební film Kdyby tisíc klarinetů, kde hrál Gott významnou roli. Foto Youtube / repro

Kdo zachránil Vary?

Usměvavý Gott mi na konci rozhovoru nečekaně sám položil otázku: „A víte, že Karlovy Vary zachránil Brežněv?“ Poté se rozvyprávěl, že lázním hrozila likvidace kvůli bohatým podzemním zásobám uhlí. Naštěstí prý ale rázně zasáhl tehdejší sovětský vůdce, který se podobně jako řada jiných ruských lázeňských hostů, už od dob cara Petra Velikého, do malebného města zamiloval a léčil se zde. A právě zázračné léčivé prameny a věhlas lázní pomohly tomu, že se těžba uhlí zastavila na hranici města, přestože byla v druhé polovině 20. století na vzestupu. Jak se Karel Gott k málo známým informacím dostal, je možně vysvětlit právě díky jeho častým návštěvám zdejšího regionu. V Karlových Varech například v osmdesátých letech koncertoval společně s českými zpěváky a sovětskými umělci na Dnech ruské a sovětské kultury a v rámci těchto koncertů se konaly okázalé večírky. A na nich se v uvolněné atmosféře jistě probíralo leccos.

Stejně tak se málo ví, že Brežněv zasáhl i do kariéry samotného Karla Gotta. Některým novinářům se totiž svěřil, že za slibem prezidenta Husáka, týkajícího se jeho beztrestného návratu z emigrace v roce 1971, stál právě Brežněv. Sovětský vůdce si byl evidentně dobře vědom faktu, že se Gott těší v Sovětském svazu stejné popularitě jako u nás a že emigrace velké hvězdy populární hudby na Západ by soudruhům způsobila velké problémy.

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace