Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Premiér nic nechápe. Ani rychlost na dálnici, ani to, že stát vlastní hotel; pomník prázdných slibů a politického diletantství

03.09.2019
Premiér nic nechápe. Ani rychlost na dálnici, ani to, že stát vlastní hotel; pomník prázdných slibů a politického diletantství

Foto: Facebook

Popisek: Hotel Thermal, jeden z neuralgických bodů Karlových Varů, který postupně řeší (a nikdy nevyřeší) jedna politická reprezentace za druhou. Nyní i Babišova vláda

FOTO Kdykoliv do Karlových Varů zavítá politická reprezentace, mohou si být novináři i veřejnost jistá, že dojde řeč na dostavbu dálnice D6, Císařské lázně, a v poslední době také na rekonstrukci hotelu Thermal. I když jde o léta se úmorně táhnoucí problémy, stále nejsou dořešeny. Přesto je čeští premiéři i ministři zneužívají k vlastnímu zviditelnění a k útokům na své předchůdce. Vce než třicet let stále nedostavěná komunikace mezi Prahou a Chebem, tak i Císařské lázně nebo Thermal se tak stávají pomníky předvolebních slibů, politického diletantství a propagandy.

V pátek navštívilo karlovarský region několik ministrů Babišovy vlády a jejich exhibice opět stály za to. Na jejich obranu je ovšem zapotřebí říci, že podobně jako oni, se zde předvedli téměř všichni jejich předchůdci. Popisovat jejich sliby a sebejistá prohlášení už by vydalo na scénář k satirickému seriálu, kdyby ho u nás ovšem měl někdo odvahu natočit. 

Každý rok jiný termín

Námětů by měl víc než dost, třeba právě v případě výstavby dálnice R6 – D6 (připomínám, že stále zbývá vybudovat téměř polovinu plánované délky). Jedině někdejší ministr dopravy Vít Bárta (Věci veřejné) na rovinu připustil, že je dokončení prokleté komunikace v nedohlednu, zato jeho následníci byli optimističtější. Dan Ťok například při své poslední návštěvě Karlovarského kraje uvedl jako možný termín dokončení rok 2028, zatímco současný ministr dopravy Vladimír Kremlík použil společně s premiérem Babišem novou taktikou. Namísto toho, aby stanovili reálné datum, odvedli pozornost jiným směrem: „Dálnice D6 ještě stále bohužel není zprovozněná. Z celkové délky 177 kilometrů máme zprovozněno 90 kilometrů a dalších 15 kilometrů stavíme. Navíc jsem se dozvěděl, že na posledním úseku má být snížená rychlost na 110 km/h a měl by být zúžený. To nechápu. Dohodl jsem se s ministrem dopravy, že úsek bude mít standardní šířku a rychlost nebude nižší. Diskutovali jsme také o tom, proč to tak dlouho trvá. Plán je do roku 2026, to se nám nelíbí. Termíny by se měly zkracovat a ne prodlužovat. Budeme se snažit dálnici dostavět co nejdříve,“ nechal se slyšet Babiš. Je skutečně fascinující, že šéf hnutí ANO, jehož ministři šéfují pět let rezortu dopravy, před kamerami kritizoval parametry D6 i termín dostavby a vinu svaloval na předchůdce, jako by se to jeho spolupracovníků vůbec netýkalo.

 

Premiér na návštěvě Varů...

Proč patří státu?

Pozoruhodná byla také další Babišova vyjádření. Především ta, která se týkala hotelu Thermal. „Pro mě je Thermal nekonečný příběh, kterému, musím říct, jsem věnoval strašně moc času, když jsem nastoupil na Ministerstvo financí v lednu 2014 a vůbec jsem nepochopil, proč stát vlastní hotel,“ postěžoval si. Zároveň opět odmítl, že by byl tento hotel prodán (což mimochodem původně navrhoval) a tím se tato další neverending story radikálně vyřešila. To, že se v Thermalu jednou za rok koná pouhých osm dnů Mezinárodní filmový festival, není na překážku, tuto záležitost lze vyřešit věcným břemenem. Namísto toho tento betonový kolos, dotovaný státem, křiví podnikatelské prostředí ve Varech, ačkoliv se Babišova vláda stále chlubí tím, že se ho snaží narovnat. Zdejším hoteliérům se může jenom zdát o štědrých státních dotacích nebo o tom, že by bezplatně propagovali v médiích nově zařízené pokoje nebo saunové centrum.

 

Tak co s ním provedeme, holky? Nějaký nápad?

Šest ředitelů, desítky milionů

Premiér opakovaně tvrdil, že se do oprav Thermalu v posledních letech neinvestovalo, avšak skutečnost je jiná. Jak už jsme v Krajských listech několikrát uvedli, pravda je taková, že údržba a neustálé opravy Thermalu polykají desítky milionů z výběru daní. Pět let, kdy nad řízením hotelu dohlíží Ministerstvo financí, se zde navíc vyměnilo šest ředitelů, premiér neustále mění názory na to, jak by se mělo s jeho osudem naložit i částky, potřebné na jeho opravy. Mimochodem, jenom rekonstrukce hotelového bazénu by měla přijít na více než sto milionů!

 

Tak jako za mne, ministryni financí, je všechno v cajku

Zahaleno tajemstvím

A zatímco si ministryně financí Alena Schillerová při své páteční návštěvě Karlových Varů pochvalovala spolupráci s památkáři a o rekonstrukci Thermalu hovořila v superlativech, vnuci manželů Machoninových (architektů této výjimečné stavby), si stěžují, že o ní moc nevědí: „To málo, co o nadcházející rekonstrukci víme, nás skličuje. Projekty zůstávají zahaleny tajemstvím. Přes veškerou naši snahu je neviděla ani naše babička, Věra Machoninová, ani zastupitelstvo Karlových Varů, natož pak veřejnost, které ve finále tato státní budova patří. Vzorové pokoje, kterými se chlubíte v médiích, absolutně nedosahují kvalit, které by Thermal mohl mít,“ napsali v dopise představenstvu státní společnosti Thermal-F, která hotel vlastní.

 

Vložil: Adéla Hofmanová