Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sovětský tank spadl do řeky Ohře… Dramatický srpen ´68 ve Varech. A co přišlo pak

22.08.2019
Sovětský tank spadl do řeky Ohře… Dramatický srpen ´68 ve Varech. A co přišlo pak

Foto: Karlovarské muzeum

Popisek: Tanky ve Varech

Letošní připomínka výročí srpnových událostí z roku 1968 a 69 byla v případě politické reprezentace podobně ostudná jako loni. Hlava státu ignorovala pietní akty a namísto toho se v den černého výročí našich novodobých dějin sešla s šéfem KSČ, tedy strany, která se od srpnové okupace nikdy nedistancovala. Chyběl i premiér Babiš, podezřelý ze spolupráce s komunistickou tajnou bezpečností, patrně proto, že ho veřejnost loni vypískala. Česká televize zveřejnila deprimující informaci, že vraždy, k nimž při srpnových událostech v roce 1968 došlo, nikdy nebyly vyšetřeny.

Dnešní generace často nemá ponětí, jaké tragédie se v oněch srpnových dnech odehrávaly a že během nich umírali mladí, nevinní lidé. Dokonce ani mnozí pamětníci zdaleka netuší, co vše se tehdy dělo a že protest proti okupantům zdaleka nebyl pouze masovou záležitostí ve velkých městech. Velmi dramatické okamžiky zažili i občané západních Čech, na něž se valily nejen ruské, ale i východoněmecké tanky. Jejich příjezd do Karlových Varů byl například natolik devastující, že paralyzoval dopravu a jeden z tanků poničil most přes řeku Ohři, když do ní spadl. Kolemjdoucím svědkům se tak naskytla nebývalá podívaná. Karlovarští občané se v šoku, že byla naše země obsazena vojsky Varšavské armády, záhy shromáždili u hlavní pošty, aby dali najevo svůj protest. Mimo jiné jej projevili tím, že svrhli sochu Rudoarmějce se samopalem v ruce, instalovanou v padesátých letech. Ta měla mimochodem řadu let vzbuzovat dojem, že město osvobodila Rudá armáda, což je v rozporu se skutečností a teprve po roce 1989 se podařilo tento lživý výklad dějin zdejším historikům napravit.

 

Pár týdnů naděje...

Karlovy Vary byly vždy, díky blízkosti západoněmecké hranice, významným centrem odporu proti komunistickému režimu. Lidé zde bez potíží mohli naladit různé rozhlasové i televizní stanice, které informovaly o tom, co se v Československu děje a cenzurovaná média to zamlčovala. Nelze se tedy divit, že protest proti okupantům zde byl obzvláště silný a patrný na každém kroku, město bylo po určitou dobu paralyzované. Ulicemi projížděly střídavě tanky s vojáky a nákladní vozy, plné lidí s československými vlajkami a transparenty. Někteří muži stavěli barikády z laviček a popelnic, aby znemožnili vjezd tanků do centra, jejich snaha však byla marná, záhy se objevily na hlavní třídě, když barikády přejely jako domeček z karet. Několik odvážlivců se dokonce řetězem z rukou snažilo zabránit vjezdu tanků na kolonády a v tomto případě se jim to podařilo. Ve výkladech obchodů se objevovaly letáky, ale také kreslené vtipy a výzvy okupantům v azbuce, aby ihned opustili město i celou zem. Zdejší novináři dokonce nechali vytisknout zvláštní, protiokupační číslo zdejšího deníku, Stráže míru. Jenže za pár týdnů bylo po nadějích.

 

Tuhá normalizace

Několik tisíc karlovarských občanů emigrovalo, ti, co zůstali často propadli letargii a zbývající část se podřídila normalizaci. A ta byla v Karlových Varech obzvláště tuhá. Zatímco reformní síly, povzbuzené Pražským jarem, postupně slábly, normalizační kádry získaly přesilu. Odbornému týmu Karlovarského muzea se podařilo získat důkazy o rozsáhlé dezinformační kampani, která byla vedena na našem území KGB a jejímž centrem se staly právě Karlovy Vary. Smutným paradoxem doby je fakt, že je světoznámé město dnes okupováno ruskými prominenty více než v období normalizace a z krásného města si postupně vybudovali ráj, kde spokojeně odpočívají a utrácejí své miliony.

Vložil: Adéla Hofmanová